Domowe sposoby na suchy kaszel mają zbawienny wpływ na drogi oddechowe. Kaszel jest normalnym i prawidłowym odruchem podczas infekcji zarówno wirusowej, jak i bakteryjnej. Problem pojawia się dopiero wtedy, gdy kaszel jest tak duszący i uporczywy, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie i zakłóca sen. Dowiedz się, czym różni się ten produktywny od nieproduktywnego, jakie są przyczyny jego występowania oraz jak poradzić sobie z męczącym kaszlem u dziecka i dorosłego!

Rodzaje kaszlu – czym jest kaszel mokry i suchy?

Kaszel oczyszcza drogi oddechowe i jest bardzo pożądanym objawem podczas wszelkich infekcji wirusowych i bakteryjnych. Wyróżniamy kilka rodzajów kaszlu. Naturalny odruch kaszlowy może być podzielony ze względu na jego charakter:

 • kaszel suchy to nieproduktywny kaszel, którego charakterystyczną cechą jest brak odkrztuszania wydzieliny;
 • kaszel mokry to produktywny kaszel, którego zadaniem jest oczyszczenie płuc i oskrzeli z zalegającej wydzieliny.
Zobacz też:
Jaka jest najlepsza karma dla psa?

Oba rodzaje kaszlu mogą występować podczas infekcji górnych dróg oddechowych, jednak czasem są także objawem poważniejszych schorzeń.

Drapanie w gardle i uporczywy suchy kaszel – przyczyny

Najczęściej suchy kaszel jest pierwszym objawem infekcji wirusowej dróg oddechowych. Może zwiastować przeziębienie, grypę, zapalenie oskrzeli czy astmę oskrzelową. Może być również sygnałem o alergii na sierść zwierząt. Suchy kaszel pojawia się także przez dym papierosowy oraz zespół ściekania wydzieliny po tylnej ścianie gardła. Męczący i uporczywy kaszel, który trwa od wielu tygodni może objawem:

 • choroby układu naczyniowo-sercowego
 • niewydolności krążenia;
 • nadciśnienia płucnego;
 • choroby refluksowej przełyku;
 • nowotworów.

Suchy kaszel może wynikać też z utkniętego w przełyku ciała obcego. Zanim wymienimy domowe sposoby na suchy kaszel, poznaj źródło odmiany mokrej, czyli produktywnej.

Przyczyny kaszlu mokrego – infekcje

Mokry kaszel często jest następstwem kaszlu suchego. Ten rodzaj naturalnego odruchu może być objawem m.in.:

 • infekcji bakteryjnej;
 • przewlekłej obturacyjnej choroby płuc;
 • mukowiscydozy;
 • zapalenia zatok;
 • zapalenia płuc.

Kaszel mokry jest bardzo istotny w przebiegu infekcji. To on pozwala efektywnie oczyścić drogi oddechowe. Aby nieco ułatwić usuwanie wydzieliny, warto skorzystać ze środków wykrztuśnych, które rozrzedzą śluz i pomogą w jego wydaleniu.

Domowe sposoby na suchy kaszel – jak łagodzić odruch kaszlowy?

Suchy kaszel często utrudnia codzienne funkcjonowanie. Może być powodowany nie tylko przez choroby, ale także suche powietrze czy inne czynniki drażniące. Najczęściej opisywany jest jako męczący, uporczywy czy napadowy. Z tego względu bardzo ważne jest zastosowanie metod, które zahamują odruch kaszlowy. Domowe sposoby na kaszel suchy bez problemu poradzą sobie z tym zadaniem. Na ataki kaszlu można stosować na przykład inhalacje z pary wodnej, siemię lniane czy naturalne syropy. Co wybrać? Sprawdź to!

Zobacz też:
Na co pomaga maślan sodu?

Domowe syropy na kaszel suchy – syrop z cebuli i syrop z buraka

Oto pierwszy z domowych sposobów na suchy kaszel. Syrop z cebuli skutecznie wspomaga oczyszczanie układu oddechowego. Może być z powodzeniem stosowany zarówno na kaszel suchy, jak i mokry. Cebula wykazuje właściwości wykrztuśne, przez co syrop rozrzedzi zalegającą wydzielinę i ułatwi jej odkrztuszanie. Aby przygotować syrop, wystarczy krążki cebuli zasypać cukrem i odstawić na kilka godzin. Na napady kaszlu suchego świetnie nada się również syrop z buraka. Uwolni od chrypki i kaszlu, a także spowolni rozwój infekcji.

Naturalne sposoby na kaszel – inhalacje na suchy kaszel

Na kaszel suchy i podrażnione gardło warto stosować inhalacje z soli fizjologicznej, która charakteryzuje się właściwościami nawilżającymi śluzówkę. Można również dodać kilka kropli olejków eterycznych (np. eukaliptusowego czy sosnowego), jednak nie jest to konieczne.

Ziołowy syrop na suchy kaszel – duszący kaszel w nocy

Kaszel suchy może być wynikiem uszkodzonego nabłonka dróg oddechowych, dlatego może trwać nawet kilka tygodni po zakończonej infekcji. Przewlekły kaszel może pojawiać się w nocy, przez co uniemożliwia zdrowy sen. Syrop z babki lancetowatej nie tylko łagodzi kaszel, ale również wspomaga regenerację błony śluzowej gardła, dzięki czemu może skrócić czas występowania uporczywego kasłania. Jakie jeszcze domowe sposoby na suchy kaszel powinny zdać egzamin?

Domowe sposoby na kaszel u dziecka – nawilżanie powietrza

Kaszel może być powodowany przez zbyt suche powietrze w domu. Jest to często spotykane zjawisko, szczególnie w okresie grzewczym. Najbardziej narażone na tę dolegliwość są dzieci. Najlepszym sposobem na rozwiązanie tej sytuacji jest używanie nawilżacza powietrza. Dobrze sprawdzą się także mokre ręczniki powieszone na kaloryferach.

Zobacz też:
Olej z wiesiołka – jak wpływa na skórę noworodka?

Domowe sposoby leczenia – napar z tymianku na mokry kaszel

Znasz już kilka domowych sposobów na suchy kaszel, więc czas poruszyć temat metod na drugą odmianę. Mokry kaszel występuje głównie podczas infekcji wywołanych przez bakterie. Jeśli chorobie towarzyszy także ból gardła, pomocny będzie syrop z tymianku. W przypadku odrywającego się kaszlu należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ w zdecydowanej większości konieczne jest przyjmowanie antybiotyku.

Problemy z odkrztuszaniem – miód i prawoślaz

Przy suchym kaszlu, podczas którego nie dochodzi do usuwania wydzieliny, warto stosować produkty nawilżające błonę śluzową. Sztandarowymi przykładami są miód i syrop prawoślazowy. Produkt pszczeli dodatkowo wesprze układ odpornościowy.

Zalegająca wydzielina w oskrzelach – leki wykrztuśne

Odruch kaszlowy połączony z odkrztuszaniem zalegającej wydzieliny wymaga stosowania leków wykrztuśnych. Takiego kaszlu absolutnie nie należy hamować! Konieczne jest jedynie rozrzedzenie plwociny. Do leczenia stosuje się leki na bazie:

 • acetylocysteiny;
 • karbocysteiny;
 • erdosteiny;
 • bromheksyny;
 • ambroksolu.

Uporczywy kaszel suchy i podrażniona krtań – leki przeciwkaszlowe

W aptece znajdziesz także produkty farmaceutyczne, które doskonale zahamują męczący kaszel. W składzie powinny znaleźć się substancje o działaniu przeciwkaszlowym, takie jak:

 • kodeina;
 • oksykodon;
 • dekstrometorfan;
 • butamirat.

Kaszel jest nieodłącznym elementem każdej infekcji dróg oddechowych. W zależności od jego rodzaju dostępne są doskonałe metody leczenia. Domowe sposoby na suchy kaszel zredukują męczący odruch i pomogą zregenerować uszkodzoną błonę śluzową oraz podrażnione gardło.

Zobacz także:

Zobacz też:
Jak stosować serum do twarzy?

O autorze

Barbara Wójcik

Absolwentka studiów medycznych z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Lata pracy jako lekarz rodzinny nauczyły ją wrażliwości, odpowiedzialności za podejmowane decyzje terapeutyczne i umiejętności uważnego słuchania pacjenta. Prywatnie zajmuje się wychowywaniem swojej 5 letniej córki i udzielaniem porad na forach medycznych.

Zobacz wszystkie artykuły