Profilaktyka wątroby – badania

Badania wątrobowe warto wykonywać regularnie bez względu wiek. ALAB laboratoria dysponuje pakietami badań wątrobowych dostosowanych do potrzeb różnych pacjentów.

  • PAKIET WĄTROBOWY (6 BADAŃ) – w jego skład wchodzą następujące badania:
  • ALB – Albumina w surowicy – badanie przesiewowe umożliwiające skontrolowanie pracy wątroby i ocenę stanu odżywienia organizmu. Albumina to białko odpowiedzialne za utrzymanie objętości krwi. Obniżenie poziomu albuminy może wskazywać na zaburzenia funkcji wątroby, ale także m.in. na niedożywienie.
  • ALP – Fosfataza alkaliczna (ALP) – fosfataza jest enzymem, którego poziom we krwi może wzrastać w przypadku problemów z wydzielaniem żółci. Oznaczenie poziomu ALP jest elementem diagnostyki chorób wątroby i dróg żółciowych, a także niektórych chorób kości.
  • ALT – Aminotransferaza alaninowa (ALT) – Wzrost aktywności tego enzymu może wskazywać na uszkodzenie wątroby. Oznaczenie tego parametru jest szczególnie rekomendowane m.in. pacjentom, którzy przyjmują dużo leków, chorującym na cukrzycę, otyłym, a także osobom nadużywającym alkoholu.
  • AST – Aminotransferaza asparaginianowa (AST) badanie AST należy do tzw. prób wątrobowych. Jest wykorzystywane w diagnostyce chorób i uszkodzeń wątroby. Jest rekomendowane tym samym grupom pacjentów, co badanie ALT – oba oznaczenia często są zlecane równolegle.
  • BIL-T – Bilirubina całkowita – badanie przesiewowe w kierunku chorób wątroby i dróg żółciowych, a także niedokrwistości hemolitycznej.
  • GGTP – Gamma-glutamylotranspeptydaza (GGTP) – badanie aktywności enzymu GGTP jest pomocne w monitorowaniu funkcji wątroby i dróg żółciowych.
  • PAKIET WĄTROBOWY (8 BADAŃ) zawiera wszystkie powyższe badania, a także dodatkowo:
  • Anty-HCV – HCV – p/c przeciw HCV (WZW typu C) (V48) – badanie przeciwciał w kierunku możliwego kontaktu z wirusem zapalenia wątroby typu C. Przeciwciała są wykrywalne najwcześniej 3 miesiące od ewentualnego kontaktu z wirusem. Jest to wstępne badanie przesiewowe, którego dodatni wynik jest wskazaniem do przeprowadzenia dalszej diagnostyki.
  • HBsAg – HBs – antygen HBs (WZW typu B) (V39) – badanie przesiewowe w kierunku zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu B. Test powinien być wykonany w okresie od 1 do 3 miesięcy od ewentualnego zakażenia.  W przypadku dodatniego wyniku konieczna jest dalsza diagnostyka. Badanie wykonuje się również dawcom krwi lub narządów.
Zobacz też:
Ile się czeka na wynik przeciwciał COVID-19?

Powyższe pakiety badań wątrobowych są dostępne w sklepie internetowym ALAB laboratoria. Badania można wykonać w Punktach Pobrań na terenie całego kraju.

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły