Uzależnienie od narkotyków staje się powodem, dla których osoby dotknięte tym problemem przestają się uczyć, pracować. Ich więzi rodzinne rozluźniają się, a nawet zrywają. Narkotyki zniszczyły już niejedno małżeństwo i sprawiły, że wiele przyjaźni przeszło do historii. Współczesna medycyna oferuje jednak skuteczne terapie narkotykowe. Profesjonalnie przeprowadzony detoks narkotykowy jest pierwszym krokiem do zerwania z nałogiem.

Czy uzależnienie to problem XXI wieku?

Historia używania substancji psychoaktywnych jest stara jak sama ludzkość. Istnieją dość liczne przekazy pisemne, które pokazują nam, że substancje takie były używane przez kapłanów podczas rytuałów religijnych jako forma leczenia bólu oraz w formie rekreacyjnej. Wraz z tym, jak ludzie zaczęli osiedlać się na stałe rosła wiedza na temat otaczających ich roślin oraz grzybów. Prowadziło to do ogólnego zwiększenia się wiedzy na temat substancji psychoaktywnych. Wiązało się to jednak z rozwijaniem różnego rodzaju uzależnień. Wiadomo, że pierwsze profesjonalne opisy uzależnienia pojawiły się już w XVII wieku. Warto zaznaczyć, iż problem uzależnień ma tendencję do narastania w czasach kryzysów gospodarczych oraz społecznych. Ponadto rozwój wiedzy na temat substancji chemicznych oraz udoskonalenie procesów laboratoryjnych sprawiło, że narkotyki stały się czystsze chemicznie oraz mają często wyższe stężenia niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Wraz z tym pojawiły się terapie narkotykowe, pomagające w walce z nałogiem.

Zobacz też:
Czy laserowa korekcja wzroku po 40. roku życia jest możliwa?

Jak działa uzależnienie?

Wiele osób, szczególnie tych nieuzależnionych od jakichkolwiek substancji nie rozumie osób uzależnionych. Może wydawać się, że przecież wystarczy przestać pić lub brać narkotyki. Często podświadomie zarzuca się osobom uzależnionym słabą wolę lub wręcz robienie na złość członkom rodziny czy też społeczności. Tak jednak nie jest. Uzależnienie jest to cały szereg zależności zarówno w strefie fizycznej, jak i psychicznej człowieka. Fizycznie manifestuje się jako wystąpienie różnego rodzaju objawów zespołu odstawiennego podczas zaprzestania przyjmowania danej substancji. Uzależnienie psychiczne trwa całe życie oraz ukazuje się jako tak zwane głody, czyli przymus przyjmowania danej substancji oraz wręcz fantazjowanie o zażyciu narkotyku. Skąd bierze się uzależnienie psychiczne? Najprawdopodobniej nakłada się cały szereg czynników zarówno psychicznych jak i behawioralnych. Wiadomo, że przyjmowanie narkotyków powoduje powstanie pozytywnych skojarzeń z nimi, a także zaburzenia w postrzeganiu otaczającego świata. Wiadomo także, że dochodzi do zmian aktywności oraz budowy neuronów w ludzkim mózgu.

Dla kogo przeznaczony jest profesjonalny detoks od narkotyków?

Na terapie narkotykowe powinny zdecydować się przede wszystkim osoby uzależnione od narkotyków opioidowych, leków takich jak benzodiazepiny oraz od substancji stymulujących. Zespół odstawienny w przypadku narkotyków opioidowych jest nie tylko skrajnie nieprzyjemny, ale przede wszystkim zagraża zdrowiu oraz życiu. Profesjonalny detoks narkotykowy pozwala na złagodzenie objawów abstynencyjnych oraz rozpoczęcie prawdziwej walki z nałogiem. Tylko skutecznie przeprowadzony detoks pozwoli na nowe życie w wolności od narkotyków.

Zobacz też:
Wypadek samochodowy a ubezpieczenie – jakie szkody będą wypłacone z OC?

Zobacz także:

O autorze

Barbara Wójcik

Absolwentka studiów medycznych z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Lata pracy jako lekarz rodzinny nauczyły ją wrażliwości, odpowiedzialności za podejmowane decyzje terapeutyczne i umiejętności uważnego słuchania pacjenta. Prywatnie zajmuje się wychowywaniem swojej 5 letniej córki i udzielaniem porad na forach medycznych.

Zobacz wszystkie artykuły