Papierologia idzie w odstawkę
Czasy powszechnego dostępu do komputera i Internetu doprowadziły do momentu, że papier zostaje odłożony na bok, a w jego miejsce staje komputer, który pełni rolę wirtualnej bazy danych. Od jakiegoś czasu działa program związany z modernizacją systemu medycznego w Polsce, który ma usprawnić i udoskonalić jego działanie. Jednym z kroków podjętych ku temu jest stworzenie elektronicznej recepty, która określana jest jako erecepta.
Elektroniczny dokument, jakim jest erecepta, to nic innego jak odzwierciedlenie klasycznej, papierowej recepty. Wyróżnia się ona tym, że jest przekazywana pacjentom w inny sposób, niż dotychczas, a ten sposób zależy od indywidualnego wyboru. Do wyboru są trzy opcje:
- wiadomość SMS – dostępność przez platformę IKP,
- wiadomość e-mail z dokumentem .pdf – dostępność przez platformę IKP,
- wydruk informacyjny w przypadku braku konta na platformie IKP.
Jak otrzymać i zrealizować elektroniczną receptę
Aby erecepta mogła zostać zrealizowana za pomocą wiadomości SMS, która w treści będzie posiadała 4-cyforwy kod bądź za pomocą pliku .pdf w wiadomości e-mail, należy zalogować się na IKP. W prawym górnym rogu należy wybrać MOJE KONTO, a następnie EDYTUJ DANE. W tym miejscu należy uzupełnić dane o swój numer telefonu bądź adres e-mail, od tego będzie zależało, w jakiej formie erecepta będzie przez nas do zrealizowania.
Podczas realizacji w aptece podaje się farmaceucie 4-cyfrowy kod do erecepty oraz swój numer pesel. Jeśli mamy dokument .pdf z wiadomości e-mail to wystarczy pokazać kod z recepty, który farmaceuta zeskanuje. W przypadku wydruku informacyjnego należy przekazać go farmaceucie do wglądu.
Jeżeli poprosisz osobę trzecią o wykupienie leków w Twoim imieniu, to należy go również przygotować w takie same informacje, które potrzebowałbyś podczas wizyty samodzielnej w aptece.
Erecepta to zbiór zalet
Niewątpliwie prawdą jest, że erecepta ułatwiła życie w wielu przypadkach, ponieważ:
- wszystkie informacje dotyczące dawkowania leków są tam zawarte,
- nie zgubi się, będzie cały czas widoczna na koncie IKP,
- nie będzie problemu z rozczytaniem treści,
- koniec z błędami w danych osobowych,
- może wystawić ją każdy specjalista, nawet podczas wizyty online.
Erecepta ma również datę ważności jak recepty papierowe. Każda z nich ma datę ważności określaną przez rodzaj leków, czyli 30, 90, 120 lub 360 dni. Należy pamiętać, że są leki, które skracają ważność erecepty i są to leki z kategorii antybiotyki i taka erecepta ma ważność do 7 dni, a leki immunologiczne na recepcie są ważne przez 120 dni.
Jeżeli lekarz wypisał ereceptę na dany lek i większej ilości, to trzeba pamiętać o tym, że gdy postanowimy wykupić część opakowań w innym terminie, to musimy tego dokonać w tej samej aptece co za pierwszym razem.
Leki refundowane a erecepta
Jak informowaliśmy na początku, erecepta to odzwierciedlenie papierowej recepty, więc leki refundowane jak najbardziej też będą w takiej postaci przekazywane do wykupienia. Odpłatność na leki jest określana w czterech poziomach:
- 30% do wysokości limitu,
- 50% do wysokości limitu,
- ryczałtowy – kwota 3,20 zł do wysokości limitu,
- bezpłatny – do wysokości limitu.
Wykaz refundowanych leków jest zawarty w obwieszczeniu Ministra Zdrowia. Również w specjalnym wykazie są zamieszczone kryteria, których spełnienie zezwala do prawa do bezpłatnych leków, takie kryteria najczęściej spełniają osoby powyżej 75, roku życia, czy kobiety w ciąży.
Zobacz także:
- Czym jest recepta online na Internetowym Koncie Pacjenta?
- Zapalenie pęcherza — jak zapobiegać i leczyć?
- Tabletka „dzień po” EllaOne – kto może wystawić receptę online?
- Darmowe leki dla seniorów. Jakie leki dla osób starszych są refundowane?
- Leki na nadciśnienie – rodzaje i efekty działania. Jak wybrać bezpieczny lek dla siebie?