Domowe sposoby na wypadanie macicy niestety nie wyleczą problemu, ale mogą znacznie poprawić komfort życia osób borykających się z tym schorzeniem. Zaburzenia statyki narządów rodnych są poważną dolegliwością i mogą mieć różne przyczyny, objawy oraz konsekwencje zdrowotne. Trafna diagnoza i szybko wdrożona odpowiednia forma leczenia zwiększy jędrność i elastyczność tkanek, dzięki czemu możliwe będzie wyeliminowanie nieprzyjemnych skutków obniżenia narządów miednicy. Poznaj objawy i przyczyny oraz sprawdzone metody leczenia schorzenia!

Wypadanie narządów miednicy – czym jest ta dolegliwość?

Wypadanie macicy jest potoczną nazwą zaburzeń statyki narządów miednicy mniejszej. Schorzenie polega na wpuklaniu się jednego lub kilku narządów miednicy do pochwy. Może także dojść do ich całkowitego wypadnięcia. Aparat podtrzymujący narządy miednicy składa się z mięśni, ścięgien i więzadeł. Jego zadaniem jest utrzymywać wszystkie organy w prawidłowej pozycji. To właśnie osłabienie mięśni podtrzymujących odpowiedzialne jest za zaburzenia statyki narządów miednicy. Jednak przyczyn zwiotczenia lub uszkodzenia mięśni może być wiele, dlatego najważniejsza jest odpowiednia diagnoza problemu!

Zobacz też:
Czym są feminizowane nasiona konopi?

Schorzenia macicy – objawy wypadania macicy

Dolegliwości powodowane przez wypadające narządy rodne zależą od stadium zaawansowania oraz przyczyny. Objawy obniżenia macicy można jednak podzielić na 4 grupy:

  1. Objawy ze strony układu moczowego – nietrzymanie moczu, zwiększona częstotliwość oddawania moczu, parcie na pęcherz, nieprawidłowy strumień moczu;
  2. Objawy pochwowe – uczucie pełności w kroczu, uczucie ciągnięcia w pochwie;
  3. Objawy ze strony układu pokarmowego – problemy z trzymaniem gazów i stolca, uczucie niekompletnego wypróżnienia, konieczność silnego parcia podczas defekacji;
  4. Objawy seksualne – ból i dyskomfort podczas współżycia.

Zanim przedstawimy domowe sposoby na wypadanie macicy, warto przybliżyć objawy obniżenia pęcherza moczowego.

Objawy obniżenia pęcherza moczowego

Zaburzenia statyki nie dotyczą wyłącznie narządów rodnych. Wraz z rozciąganiem się mięśni i więzadeł możliwe jest również przesuwanie się narządów jamy brzusznej. Najczęściej spotykane schorzenia to:

  • cystocele – opuszczanie pęcherza moczowego do pochwy;
  • rectocele – uwypuklanie odbytnicy w kierunku waginy;
  • enterocele – wgłobienie jelita do kanału pochwy.

Kiedy pęcherz zmienia swoje naturalne położenie, odkształca pochwę do przodu. Opadanie pęcherza objawia się między innymi:

  • częstomoczem;
  • parciem na pęcherz;
  • uczuciem niepełnego opróżnienia pęcherza;
  • trudnościami w rozpoczęciu mikcji.

Obniżenie narządów rodnych – przyczyny wypadania macicy

Podstawową przyczyną wypadania macicy jest osłabienie i rozciągnięcie mięśni miednicy. Jednak to, z jakiego powodu dochodzi do takiej sytuacji, jest sprawą osobniczą. Wśród czynników sprzyjających rozchodzeniu się mięśni wyróżniamy:

  • ciążę i poród;
  • rozejście się mięśnia prostego brzucha;
  • menopauzę;
  • niedobór estrogenów;
  • ciężką pracę fizyczną;
  • dźwiganie ciężarów;
  • intensywne sporty;
  • zaburzenia metabolizmu kolagenu;
  • przewlekłe zaparcia;
  • nadwagę.
Zobacz też:
Suplementacja kolagenem. Tajemnica zdrowej i młodej skóry.

Nieoperacyjne leczenie wypadania macicy – pessar

Pessar jest specjalnym krążkiem, który wykorzystywany jest w przypadku niewydolności szyjki macicy w ciąży. Może on uchronić pacjentkę przed przedwczesnym porodem. Swoje zastosowanie znajduje również w leczeniu wypadaniu narządów rodnych. Krążek skutecznie podpiera obniżone narządy i unosi je do naturalnej pozycji. Aby leczenie było efektywne, ginekolog musi dobrać odpowiedni rozmiar krążka. Pessaroterapia jest tanim sposobem na szybkie odzyskanie komfortu życia. Zanim powiemy o domowych sposobach na wypadanie macicy, sprawdź wpływ pessaru na stosunki płciowe.

Sposoby leczenia – pessar a współżycie

Pessary zakładane są w szczycie pochwy. Podczas pessaroterapii stosunki płciowe są całkowicie zabronione. Krążek może być jednak samodzielnie wyciągany i zakładany, dlatego za zgodą lekarza możliwe jest wyjęcie urządzenia na czas stosunku. Należy jednak pamiętać, że przy wypadaniu pochwy każdy stosunek może być bardzo bolesny, przez co lepiej unikać seksu dopochwowego.

Domowe sposoby na wypadanie macicy – ćwiczenia mięśni kegla

Jeśli doszło do wypadnięcia macicy, bardzo ważne jest skuteczne leczenie. Brak reakcji może prowadzić do poważnych konsekwencji, np. infekcji dróg moczowych. Aby wzmocnić mięśnie dna miednicy i zminimalizować ryzyko wystąpienia problemu, warto wprowadzić ćwiczenia mięśni kegla. Trening polega na odpowiednim zaciskaniu i rozkurczaniu mięśni pochwy. Dodatkowo można użyć kulek gejszy lub stożków dopochwowych, które zwiększą efektywność wykonywanych ćwiczeń. Czy zastosowanie domowych sposobów na wypadanie macicy będzie wystarczające?

Zobacz też:
Co na katar sienny?

Czy ćwiczenia na wypadanie macicy i pochwy wystarczą?

Do wypadania macicy po porodzie dochodzi na skutek rozciągnięcia mięśni i osłabienia tkanek. W takim przypadku ćwiczenia mięśni dna miednicy mogą okazać się wystarczające. To także doskonałe działanie profilaktyczne, które skutecznie zminimalizuje ryzyko wysunięcia się macicy. Jednak w poważniejszych stanach konieczne będzie wprowadzenie bardziej zaawansowanych metod leczenia, a nawet operacji chirurgicznej.

Metoda leczenia wypadania narządów rodnych – estrogen

Rozciągnięcie mięśni miednicy, pochwy i odbytu najczęściej dotyczy kobiet w okresie menopauzalnym. Jest to związane z obniżonym poziomem estrogenów, czyli hormonów odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie narządów płciowych. W takim przypadku domowe sposoby na wypadanie macicy powinny podnieść stężenie estrogenów. Warto stosować zioła, która wpływają na gospodarkę hormonalną:

  • miętę,
  • korzeń maca;
  • niepokalanek;
  • lukrecja;
  • zioło Damiana;
  • dzięgiel chiński.

Ginekolog może przepisać także hormonalne środki farmaceutyczne (tabletki, żele, kremy), które pomagają ujędrnić ściany pochwy.

Obniżenie lub wypadanie macicy – leczenie operacyjne

Kiedy słabe struktury nie są w stanie utrzymać macicy i innych narządów, takich jak: cewka moczowa czy odbytnica, może dojść nawet do wynicowania pochwy, czyli wywinięcia jej na lewą stronę. W ciężkich przypadkach zaburzeń statyki przeprowadza się korekcje chirurgiczne, czyli operacje brzuszne i/lub operacje pochwowe. Możliwy jest także zabieg plastyki przedniej lub tylnej ściany pochwy polegający na wycięciu nadmiaru tkanki i wzmocnieniu struktur powięziowych. Niekiedy konieczne jest również całkowite usunięcie macicy.

Zobacz też:
Zapalenie układu moczowego u najmłodszych

Domowe sposoby na wypadanie macicy nie są w stanie całkowicie wyleczyć schorzenia, ale mogą wzmocnić mięśnie i poprawić komfort życia. Aby wdrożyć odpowiednie metody, konieczna jest konsultacja ginekologiczna i zdiagnozowanie przyczyny problemu.

Zobacz także:

O autorze

Barbara Wójcik

Absolwentka studiów medycznych z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Lata pracy jako lekarz rodzinny nauczyły ją wrażliwości, odpowiedzialności za podejmowane decyzje terapeutyczne i umiejętności uważnego słuchania pacjenta. Prywatnie zajmuje się wychowywaniem swojej 5 letniej córki i udzielaniem porad na forach medycznych.

Zobacz wszystkie artykuły