Coraz większa liczba dzieci jest uzależniona od gier lub internetu. Ministerstwo Zdrowia planuje wprowadzenie w Polsce pilotażowego programu leczenia. Jego początek ma nastąpić jeszcze w tym roku.

Uzależnienie cyfrowe dzieci to coraz większy problem

Na ogromny problem dzieci z cyfrowym uzależnieniem wskazuje od dawna Światowa Organizacja Zdrowia. Już w 2017 roku ostrzegano, że granie w gry może u dzieci prowadzić do uzależnienia, którego konsekwencje bywają opłakane.

W 2018 roku „uzależnienie od gier komputerowych” wpisano już na listę chorób psychicznych. Pojawiło się ono jako osoba jednostka chorobowa w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Psychicznych. Zacznie ona obowiązywać od początku przyszłego roku.

Polskie Ministerstwo Zdrowia w reakcji na apele WHO zaplanowało pilotażowy program, którego celem będzie leczenie uzależnienia cyfrowego u dzieci. Problem ten w czasie pandemii stał się jeszcze bardziej palący. Ma on wystartować na początku lipca i potrwać co najmniej do 30 czerwca 2023 roku.

Problem dotyczy nawet przedszkolaków

Obecnie naukowcy przekonują, że ogromna część dzieci przesiaduje przed ekranami zdecydowanie więcej, niż jest to zalecane. Wskazali na to specjaliści z Uniwersytetu Wschodniej Finlandii. Według badań, których wyniki opublikowane zostały w BMJ Open, aż 95% dzieci w wieku przedszkolnym zbyt długo korzysta z komputera czy tabletu. Do piątego roku życia nie powinno to być więcej niż godzina dziennie. Średnia w tym wieku wyniosła tymczasem aż 114 minut każdego dnia.

Zobacz też:
Uwaga na upały! Ratownik ostrzega: utopić się można zawsze i wszędzie

Poza chorobami kręgosłupa czy otyłością uzależnienie tego typu grozi też różnego rodzaju problemami psychicznymi. Może to prowadzić do depresji czy fobii społecznej.

za: PAP

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły