Chirurgia plastyczna już od lat cieszy się ogromną popularnością, ponieważ pozwala na pozbycie się przyczyn kompleksów – niezależnie od miejsca ich występowania. Dzięki tej gałęzi medycyny można całkowicie zmienić kształt nosa, pozbyć się zmarszczek, powiększyć biust czy pośladki. Dowiedz się, na co dokładnie zwracać uwagę, wybierając klinikę chirurgii plastycznej.

Dobór chirurga do konkretnego zabiegu

Jeśli jesteśmy zainteresowani korektą nosa lub przeszczepem włosów, należy szukać specjalistów właśnie z tego zakresu. Każdy chirurg plastyczny specjalizuje się w wybranym obszarze medycyny plastycznej i wykonuje określony zakres operacji. Dobrze jest sprawdzić, jakie rodzaje operacji wcześniej wykonywał lekarz, poczytać opinie innych Pacjentów oraz zobaczyć zdjęcia sprzed i po zabiegu. Trzeba sprawdzić również specjalizację konkretnego lekarza – najlepiej jeśli będzie to chirurg plastyczny, a nie np. ogólny.

Wybór odpowiedniej kliniki – opieka po zabiegu oraz personel

Wybierając odpowiedniego specjalistę, trzeba zwrócić uwagę na to, gdzie przyjmuje swoich Pacjentów. Przeprowadzenie operacji plastycznej zazwyczaj wiąże się z dość długim pobytem w klinice, zatem dobrze będzie czuć się w niej komfortowo. Klinika powinna umożliwiać pozostanie w niej Pacjentom po zabiegu i zapewniać opiekę ambulatoryjną. Personel powinien być uprzejmy i budzić zaufanie Pacjentów, ponieważ również to decyduje o samopoczuciu podczas przeprowadzanego zabiegu.

Zobacz też:
Odpoczynek (detoks) od social mediów, Facebook, Snapchat.

Zaplecze technologiczne kliniki chirurgii plastycznej

Wszystkie placówki związane z chirurgią plastyczną cechuje dostępność zaawansowanego technologicznie sprzętu. Jeśli Pacjentowi zależy na wykonaniu zabiegu konkretną metodą, trzeba zwrócić uwagę na to, aby było to możliwe w konkretnej klinice. Istotne są również warunki lokalowe – wykonywanie operacji plastycznej musi odbywać się w osobnym, przystosowanym do tego pomieszczeniu. Z pewnością komfortowe będzie również to, jeśli Pacjentka po operacji będzie wypoczywać w pomieszczeniu, w którym zapewniony będzie odpowiedni poziom spokoju i prywatności. Takie warunki oferuje między innymi klinika chirurgii plastycznej w Katowicach.

Stosowanie się do zasad higieny

Higiena w każdym gabinecie medycyny estetycznej oraz klinice chirurgii plastycznej to absolutna podstawa. Personel, który ma kontakt z Pacjentem, musi używać rękawiczek – standardowych wyciąganych z paczki lub sterylnych, pochodzących z jednorazowego opakowania w zależności od wykonywanych aktualnie czynności. Podczas sprzątania stanowisk również trzeba mieć założone rękawiczki. Obowiązkowe jest zabezpieczenie i dezynfekcja wszystkich powierzchni. Jednorazowe, sterylne pakiety z narzędziami powinny być otwierane tuż przed ich wykorzystaniem, a klinika musi być wyposażona w autoklaw.

Strona internetowa kliniki

Niemniej istotna jest również strona internetowa kliniki, która powinna przedstawiać wyczerpujące informacje dotyczące lekarzy, zabiegów oraz zakresu przeprowadzanych oddziaływań. Z pewnością pomocne będą również informacje dotyczące strony organizacyjnej przystępowania do zabiegów oraz wyposażenia kliniki. Dużą zaletą będą informacje o posiadanych certyfikatach i szkoleniach dodatkowych odbywanych przez personel.

Lokalizacja placówki

Często do kliniki chirurgii plastycznej jedzie się nawet kilkadziesiąt lub kilkaset kilometrów. Warto zatem zwrócić uwagę na to, by dojazd do gabinetu był dogodny. Dobrze, jeśli klinika znajduje się w pobliżu dużego miasta, ponieważ wówczas dojazd będzie o wiele łatwiejszy, tak samo jak znalezienie hotelu. Jeśli sale pooperacyjne nie znajdują się tuż przy dużej ulicy, z pewnością podniesie to poziom samopoczucia po zabiegu, pozwoli się zrelaksować i wracać do pełnej sprawności po narkozie czy operacji.

Zobacz też:
Dlaczego warto wybrać yerba mate?

Poziom obsługi Pacjenta

Duże znaczenie w odniesieniu do zadowolenia ze świadczonych usług medycznych ma poziom obsługi Pacjenta w konkretnym miejscu. Jeśli rejestratorki są uprzejme, a lekarz podczas konsultacji jest otwarty na udzielanie wyjaśnień i odpowiadanie na dodatkowe pytania, wpłynie to pozytywnie na zadowolenie Pacjenta. Jeśli kontakt z kliniką jest znacznie utrudniony, jest to sygnał, że być może lepiej będzie poszukać innego miejsca do wykonania zabiegu.

W obrębie oddziaływań z zakresu chirurgii plastycznej niebagatelne znaczenie ma porozumienie się w kwestii oczekiwanych efektów zabiegowych. Istotne jest również to, by Pacjent został poinformowany o wszystkich przeciwwskazaniach do zabiegu, przygotowaniu do niego, a także szczegółach dotyczących okresu rekonwalescencji. Dobry specjalista, jeśli widzi, że przeprowadzenie zabiegu będzie miało niekorzystny wpływ na wygląd lub zdrowie Pacjenta, zaproponuje alternatywę, która będzie satysfakcjonująca dla obu stron.

Zobacz także:

O autorze

Barbara Wójcik

Absolwentka studiów medycznych z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Lata pracy jako lekarz rodzinny nauczyły ją wrażliwości, odpowiedzialności za podejmowane decyzje terapeutyczne i umiejętności uważnego słuchania pacjenta. Prywatnie zajmuje się wychowywaniem swojej 5 letniej córki i udzielaniem porad na forach medycznych.

Zobacz wszystkie artykuły