Leczenie zaćmy w Czechach

Wzrok jest bardzo ważny dla każdego człowieka. Niestety, z wiekiem pojawia się wiele dolegliwości i schorzeń oczu, w tym zaćma. Wówczas konieczny jest zabieg jej usunięcia.. Wiele osób decyduje się na operację zaćmy w Czechach. Resort zdrowia stara się zatrzymać pacjentów w naszym kraju poprzez obniżki kosztów zabiegów czy zniesienie limitów zabiegów. Jednak nie dziwne jest, że wiele osób wybiera leczenie zaćmy w Czechach. 

Operacja zaćmy Czechy – NFZ a rodzaj soczewek

Zabieg zaćmy w Czechach jest bardziej kuszący i korzystny ze względu na soczewki. W Polsce w ramach narodowego funduszu zdrowotnego dostępny jest tylko jeden rodzaj soczewek, które niestety obniżają komfort widzenia. Są to soczewki jednoogniskowe sferyczne, które przywracają poprawne widzenie wyłącznie na jedną odległość. Z kolei soczewki wieloogniskowe asferyczne są dostępne tylko dla osób z zaćmą i astygmatyzmem rogówkowym jednocześnie. 

W Polsce, zgodnie z prawem, nie ma możliwości wyboru rodzaju soczewek lepszej jakości, czyli tych asferycznych. Są one droższe, ale zapewniają większe możliwości. NFZ w naszym kraju grozi karami oraz rozwiązaniem kontraktów klinikom, które oferują opcję dopłaty do tego rodzaju soczewek.

Zobacz też:
Zaniki pamięci – przyczyny i konsekwencje. Czy można się przed nimi uchronić?

Z tego powodu wiele osób decyduje się na leczenie zaćmy w Czechach. Pacjenci mają więcej dostępnych opcji i to bez żadnych problemów. Kliniki okulistyczne w Czechach zapewniają możliwość wyboru rodzaju soczewek z segmentu premium. Wszczepiane droższe soczewki mają dodatkowe funkcje, np. filtr żółty oraz redukcję wad wzroku, np. astygmatyzmu. Żółty filtr pozwala na zniwelowanie szkodliwego wpływu niebieskiego światła na siatkówkę. 

Rodzaje soczewek prosto z klinik okulistycznych w Czechach

Pacjenci chorzy na zaćmę mogą zdecydować się na poniższe rodzaje soczewek.

Clareon z aplikatorem AutonoMe


To jednoogniskowa soczewka asferyczna, która koryguje wady wzroku. Pozwala na lepszą widoczność z daleka przy oglądaniu telewizji oraz przy słabym świetle. Dodatkowo, chroni przed promieniowaniem UV i niebieskim światłem. 

AcrySof IQ Toric


To jednoogniskowa, asferyczna soczewka toryczna. Jest wyposażona w filtr żółty oraz filtr UV. Pozwala na korekcję astygmatyzmu i krótkowzroczności. 

AcrySof IQ PanOptixTM (Alcon)


Model ten to trójogniskowa soczewka asferyczna. Pozwala na lepsze widzenie z każdej odległości. Ma również filtry ochronne przed promieniowaniem UV i niebieskim światłem.

AcrySof IQ PanOptixTM Toric (Alcon)

To z kolei trójogniskowa soczewka asferyczna toryczna. Pozwala rozwiązać problem zaćmy i astygmatyzmu. Umożliwia właściwe widzenie z każdej odległości poprzez korekcję wzroku. Dodatkowo, ma wbudowaną funkcję filtru żółtego i UV.

Operacja zaćmy w Czechach refundowana przez NFZ – cena

Kwestia dopłat do lepszych wyrobów medycznych osobom poddającym się operacjom zaćmy jest kontrowersyjna i niespójna w Polsce. Z tego powodu wciąż mnóstwo pacjentów decyduje się na usunięcie zaćmy w Czechach. Lokalne kliniki w naszym kraju nie oferują obecnie możliwości dopłat z obawy przed konsekwencjami ze strony NFZ i utratą kontraktów na dofinansowania. W Polsce zabieg z użyciem lepszych soczewek można wykonać jedynie w prywatnych klinikach, ale koszt to 3-4 tysiące i więcej. W przeciwieństwie do tego, kliniki okulistyczne w Czechach oferują ten zabieg w ramach NFZ. Koszt operacji zaćmy w Czechach jest znacznie niższy od tego w Polsce. Pacjent dopłaca zaledwie ok. 800 zł za wszczepienie lepszych soczewek. 

Zobacz też:
Niedosłuch – przyczyny i rodzaje. Jak radzić sobie z utratą słuchu?

Leczenie zaćmy w Czechach na NFZ na przestrzeni lat

Rocznie zabieg zaćmy w Czechach w klinikach współpracujących z Narodowym Funduszem Zdrowia wykonuje się u około 3-5 tysięcy pacjentów z Polski. Jest to znacznie mniej niż w latach poprzedzający, gdy kliniki okulistyczne w Czechach przyjmowały ok. 20 tysięcy Polaków rocznie. Z tego powodu wiele klinik, które opierały swój biznes na pośrednictwie zabiegów między Polską i Czechami, zakończyło swoją działalność.  

Operacja zaćmy Czechy – jak się zapisać na zabieg usunięcia zaćmy?

Obecnie więcej osób decyduje się na soczewki z segmentu premium, które są droższe, ale o wiele bardziej funkcjonalne. Mają liczne zalety oraz są bardziej komfortowe dla użytkownika. Z tego powodu wzrosła liczba klinik i gabinetów, które oferują operacje usunięcia zaćmy odpłatnie. Są to jednostki prywatne, bez kontraktów z NFZ. Oznacza to, że zapłacisz pełny koszt zabiegu w takich placówkach. Możesz jednak zdecydować się również na leczenie zaćmy w Czechach, gdzie możesz zrobić to na NFZ.

Jeżeli zdecydujesz się na usunięcie zaćmy w Czechach, to masz tak naprawdę dwie opcje, by zapisać się na zabieg. Pierwszą jest indywidualne działanie. Możesz pojechać do wybranej kliniki okulistycznej w Czechach i tam samodzielnie zapisać się na operację. Możesz także skorzystać z usługi pośrednika. Na polskim rynku wciąż istnieje przynajmniej kilka klinik, które pełnią taką rolę w zapisach na zabiegi operacji zaćmy w Czechach. To z pewnością ułatwi sprawę i pomoże z formalnościami, szczególnie przy zabiegach na NFZ. 

Zobacz też:
Udar mózgu – czy zawsze powoduje trwałe uszkodzenia? Poznaj przyczyny i objawy udaru

Część klinik okulistycznych w Czechach jest międzynarodowa, czyli ma placówki w różnych miejscach, np. właśnie w Polsce i Czechach. W takim wypadku możesz udać się do lokalnej placówki i zapisać na zabieg w ośrodku zagranicznym, a stacjonarna klinika pomoże dokonać wszelkich formalności.

Przykładowo, jedną z takich klinik okulistycznych jest Gemini. Ma swoje placówki zarówno w Polsce, jak i Czechach. Jedna z najpopularniejszych znajduje się Ostrawie, więc jest stosunkowo blisko od polskiej granicy, a na dodatek cieszy się pozytywnymi opiniami. Szacuje się, że lekarze w tej placówce wykonują miesięcznie nawet kilkaset operacji zaćmy u Polaków. 

Źródło:

https://www.money.pl/gospodarka/operacja-zacmy-w-czechach-ministerstwo-mowi-o-koncu-turystyki-medycznej-kliniki-pokazuja-dane-6466165370636417a.html

https://www.neovize.pl/operacje-zamy/refundowane-zabiegi-operacji-zamy/

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły