Pielęgnacja włosów często bywa traktowana po macoszemu, co niestety odbija się na ich kondycji. Codzienne prostowanie i suszenie gorącym powietrzem, także nie jest obojętne dla ich struktury. Dołóżmy do tego silny detergent wysuszający i produkty do stylizacji na bazie alkoholu i otrzymujemy przepis na przesuszone włosy. Czy tylko te aspekty mają wpływ na ich wygląd? W naszym artykule rozwiejemy twoje wątpliwości i pomożemy ci opracować plan ich pielęgnacji.

Włosy suche, czyli jakie?

Budowa włosów, tak samo, jak skóry jest warstwowa – każdy element pełni określone zadanie. Wszelkie zaburzenia odbijają się na końcowym wyglądzie. Samo pojęcie suchości jest bardzo złożone. Przede wszystkim musisz wiedzieć, że łodyga włosa – im dalej oddala się od żywej cebulki – jest w mniejszym stopniu odżywiania, a proces ten jest wolniejszy.

Kolejną kwestią, jest wyparowywanie wody, które będzie inne w zależności od struktury włosa (nisko lub wysokoporowate). Jakie są włosy suche? Łatwo można je rozpoznać. Przyjęło się mówić, że przypominają siano. Brak im sprężystości, szybko się puszą i nie mają połysku. 

Suche włosy – przyczyny 

Problem suchych włosów może mieć bardzo dużo przyczyn. Co ciekawe, włosy o kręconej strukturze z natury mają skłonności do przesuszania. Do głównych czynników można jednak zaliczyć:

 • niedobory żywieniowe – wyraźny brak makro i mikroelementów w diecie, zdrowych tłuszczów, witamin;
 • częstą stylizację w zbyt wysokiej temperaturze;
 • farbowanie i rozjaśnianie włosów;
 • warunki atmosferyczne (słońce, silny wiatr, mróz);
 • klimatyzowane i ogrzewane pomieszczenia;
 • nieodpowiednią pielęgnację;
 • choroby tarczycy;
 • anemię;
 • atopowe zapalenie skóry i łuszczycę;
 • zaburzenia w układzie hormonalnym.
Zobacz też:
Endokrynolog - czym się zajmuje?

Choroby tarczycy – pierwsze objawy widać na włosach

Schorzenia wynikające z nieprawidłowości w obszarze tarczycy są często zauważalne właśnie dzięki włosom. Niestety, nadal wiele kobiet nie bada się regularnie. Dopiero niekorzystne zmiany w wyglądzie skłaniają je, aby przyjrzeć się zdrowiu nieco bliżej. Fryzura zaczyna się przerzedzać, kosmyki wypadają w nadmiarze i uzyskują dziwną strukturę. Stają się bardzo suche bez zauważalnego powodu. Musisz pamiętać, że chcąc uzyskać zdrową, pełną życia fryzurę, musisz doprowadzić swoją tarczycę do względnego zdrowia. W innym przypadku same środki pielęgnacyjne nie będą dawać zbyt spektakularnych efektów. Dotyczy to wszystkich schorzeń, nie tylko problemów z tarczycą.

Pielęgnacja włosów suchych – właściwe oczyszczanie

Mycie to podstawowa czynność, która ma na celu delikatnie oczyścić włosy, ale także skórę głowy. To właśnie na niej gromadzą się zanieczyszczenia w postaci łoju, czy złuszczonego naskórka. O ile sama w sobie nie wymaga specjalistycznych produktów, sprawdzą się na niej delikatne szampony przeznaczone do codziennego stosowania. Pamiętaj, że produkty te mają przede wszystkim myć. Pielęgnacja nie jest ich zadaniem. Staraj się wybierać łagodne detergenty bez SLS, czy alkoholi. Wyciągi roślinne, ceramidy, kwas hialuronowy są jak najbardziej pożądane. Dla suchych włosów świetnie sprawdzi się metoda mycia OMO.

Odżywianie – maski i odżywki do suchych włosów

Suche włosy potrzebują treściwej pielęgnacji, która pozwoli wyeliminować problem. Po każdym myciu bezwzględnie należy nanosić na nie odżywkę na 10 minut. Warto wczesać ją w kosmyki grubym, drewnianym grzebieniem. Dobry wybór to również nawilżająca maska do włosów przynajmniej 2 razy w tygodniu. Oto kilka rad:

 • wybieraj maski z aktywnymi składnikami, takimi jak oleje roślinne, kwas hialuronowy, mocznik, gliceryna, aloes, pantenol;
 • nie bój się domowych masek – wymieszaj odrobinę miodu z oliwą z oliwek i nanieś na włosy tuż przed myciem na minimum 30 minut, gwarantowany efekt sprężystej, wygładzonej i odżywionej fryzury;
 • podziel pasma włosów i dokładnie wcieraj w nie produkt pielęgnacyjny;
 • chcąc zadbać o jeszcze szybsze i efektywniejsze działanie maski, schowaj włosy pod foliowym czepkiem i podgrzej suszarką.
Zobacz też:
Czy liście z drzewa moringa przedłużają życie?

Suche włosy nie są tylko wynikiem zaniedbań pielęgnacyjnych. Niestety, odzwierciedlają zaburzenia w funkcjonowaniu organizmu, szczególnie na tle hormonalnym. Obserwuj zmiany i nie bagatelizuj żadnych symptomów. 

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły