Czym jest olej z wiesiołka i jak się go pozyskuje?

Przeszło sto gatunków wiesiołka rośnie dziko na terenach Europy i Ameryki, z czego kilkadziesiąt w Polsce. Wiesiołek (Oenothera) jest dwuletnią rośliną, która występuje powszechnie na polskich polach i łąkach, głównie na terenach piaszczystych. W pierwszym roku po wysianiu roślina wytwarza liście, natomiast w drugim pędy kwiatowe. Kwitnie na przełomie czerwca i lipca, wydając żółte kwiaty średniej wielkości z czterema płatkami. Kwiaty otwierają się wieczorem, dlatego też wiesiołek bywa określany jako „nocna świeca”.   

Ze względu na walory dekoracyjne wiesiołek uprawiany jest jako roślina ozdobna w przydomowych ogrodach, natomiast dzięki cennym składnikom zawartych w nasionach jest uprawiany na skalę przemysłową. Nasiona wiesiołka są wytwarzane w wąskiej i podłużnej torebce owocu. Mają niewielkie rozmiary – ok. 1.5–2mm. To właśnie z nich tłoczony jest olej, który stosuje się głównie w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym. Do produkcji oleju najczęściej wykorzystuje się nasiona wiesiołka dwuletniego (Oenothera biennis L.), a także wiesiołka dziwnego (Oenothera paradoxa). Najwięcej składników zachowuje olej z wiesiołka tłoczony na zimno. 

Najważniejsze związki zawarte w oleju z wiesiołka

Oleje roślinne są cenione przede wszystkim ze względu na wysoką zawartość kwasów tłuszczowych, zarówno nasyconych, jak i wielonienasyconych. Olej z wiesiołka zawiera nawet przeszło 80% wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, a tym samym jest jednym z ich najbogatszych źródeł. Zawarte są w nim kwasy omega 6 LA (linolowy) i GLA (gamma-linolenowy), ale także inne wartościowe związki, takie jak:

  • fitosterole;
  • minerały: cynk, selen, magnez, wapń;
  • witamina E. 
Zobacz też:
O czym pamiętać wybierając kosmetyki do ciała i twarzy? Sprawdź koniecznie!

Wpływ oleju z wiesiołka na wrażliwą skórę dzieci 

Skóra noworodków i niemowląt jest wyjątkowo wrażliwa, dlatego potrzebuje specjalnej pielęgnacji. Dzięki zawartości niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych i witaminy E o naturalnych właściwościach antyoksydacyjnych olej z wiesiołka działa łagodząco na stany zapalne i podrażnienia. Zatrzymuje też wodę w naskórku i intensywnie nawilża skórę. Działanie takie wspomaga regenerację nadmiernej szorstkości, także w przypadku skóry bardzo suchej, wrażliwej i atopowej. W przypadku atopii obserwuje się deficyt kwasu linolowego, dlatego tak istotna jest pielęgnacja skóry najmłodszych z tym schorzeniem przy użyciu preparatów z naturalnymi olejami roślinnymi. 

Skóra po zastosowaniu oleju z wiesiołka staje się miękka i elastyczna. Nadmierna szorstkość i często towarzyszące jej swędzenie zostają szybko zredukowane, a maluszek odczuwa ulgę. Nienasycone kwasy tłuszczowe wnikają do naskórka i wspomagają regenerację podrażnionej warstwy lipidowej. Olej z wiesiołka jest też cennym składnikiem kosmetyków dedykowanych skórze skłonnej do odparzeń. Wzmacnia warstwę rogową, przyspiesza regenerację, łagodzi podrażnienia i chroni przed czynnikami zewnętrznymi, w tym przed wilgocią.    

Jak stosować olej z wiesiołka na skórę noworodka?

Olej z wiesiołka w czystej postaci jest stosunkowo mało tłusty. Nie pozostawia na skórze lepkiej warstwy. Jednak zaleca się jego stosowanie w formie składnika preparatów przeznaczonych do pielęgnacji – wówczas jego działanie jest wspierane przez inne związki. Olej z wiesiołka w produktach kosmetycznych zwykle występuje w stężeniu maksymalnie 20–30%. 

Znajdziesz go m.in. w maści Linoeparol Intensive, która zapewnia ochronę przed odparzeniami pieluszkowymi m.in. dzięki zawartości 20% oleju z wiesiołka tłoczonego na zimno. Preparat ten możesz aplikować codziennie przed nałożeniem pieluszki. Sprawi on, że skóra maluszka będzie nawilżona, natłuszczona i zabezpieczona przed wysuszeniem. Maść ta nie zawiera substancji zapachowych. Możesz ją stosować u noworodków już od pierwszego dnia życia. Jest bezpieczna i łagodna także dla skóry skłonnej do występowania zmian alergicznych i atopowych.

Zobacz też:
Badania prenatalne – co musisz o nich wiedzieć? Dostępne rodzaje

OTC/10843/05/22

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły