Smartfon dla seniora czy to dobry pomysł?

Stare modele telefonów zostają stopniowo wypierane z rynku i zastępowane przez coraz to bardziej zaawansowane smartfony. Odchodzi się od stałej klawiatury z przyciskami na rzecz dużego dotykowego ekranu z wyświetlaną klawiaturą QWERTY. Jednak taki przeskok dla wielu seniorów może być trudny, tym bardziej, że wielu z nich pamięta jeszcze czasy telefonów stacjonarnych z kablem. Nie oznacza to jednak, że starsza osoba nie poradzi sobie z obsługą telefonu dotykowego. Aby jednak ułatwić korzystanie ze smartfonu seniorom, warto polecić im lub wybrać łatwy w obsłudze egzemplarz. Czytaj dalej, by poznać więcej szczegółów na temat smartfonów idealnych dla seniora

Na co zwrócić uwagę kupując smartfon dla starszej osoby? 

Większość seniorów korzysta jedynie z podstawowych funkcji telefonu komórkowego, takich jak możliwość wykonywania i odbierania połączeń, pisania wiadomości czy robienia zdjęć. Niektórzy jeszcze korzystają z Internetu do czytania wiadomości lub sprawdzania poczty e-mail. 

Zobacz też:
Balkonik rehabilitacyjny dla seniora. Jaki wybrać?

Smartfon dla seniora powinien mieć odpowiednio duży ekran. Pamiętaj, że wiele osób starszych ma problemy ze wzrokiem. Trudniej im jest trafić w małe ikonki czy przeczytać drobny druk. Dodatkowo, oczy bardziej się męczą od patrzenia na ekran telefonu czy telewizora. Aby umożliwić i ułatwić posługiwanie się komórką, producenci dostarczają na rynek specjalne modele telefonów dotykowych dla starszej osoby. Mają one większy ekran, czytelną klawiaturę i intuicyjny interfejs, który można dopasować do potrzeb seniora. Specjalne nakładki w systemie sprawiają, że czcionki napisów oraz ikony są większe i lepiej widocznej. 

Dobry telefon dla seniora powinien mieć wytrzymałą baterię. Starsze osoby mogą zapomnieć o podłączeniu do ładowania aparatu, więc bateria musi wytrzymywać minimum cały dzień.

W dodatku telefon musi być solidnie wykonany i wytrzymały. Z tego powodu lepiej stawiać na modele ze wzmocnioną obudową i hartowanym szkłem. Nie warto wybierać dla starszych osób modeli z dużą ilością szkła, np. z egdem (zakrzywionym ekranem) lub powloką szklaną na całym telefonie. 

System operacyjny w smartfonie dla osoby starszej 

Zalecany system operacyjny w smartfonie dla emeryta to Android. To najbardziej intuicyjny w obsłudze system, który pozwala zarządzać układem interfejsu. Poza tym oferuje nakładki systemowe, dzięki którym układ ikon, wielkość czcionek i symboli będzie odpowiednia do osób starszych.

Dobry i tani smartfon dla seniora – ranking

Poznaj nasz ranking dobrych i tanich smartfonów dla osób starszych. Wybór modeli smartfonów dla emeryta jest naprawdę spory! 

Zobacz też:
Ćwiczenia pamięci dla seniorów – gimnastyka umysłu jest ważna w każdym wieku!

Tani smartfon dla osoby starszej – Xiaomi Redmi 6A 

Tanim smartfonem dla seniora jest model Xiaomi Redmi 6A. Cechuje go duża wytrzymałość i solidne wykonanie. Ma ekran HD o przekątnej 5,4 cala, więc widoczność jest duża. Poza tym ma także wytrzymałą baterię o pojemności 300 mAh, która zapewni funkcjonalność na kilka dni. Wbudowany w smartfonie dla starszej osoby został procesor ośmiordzeniowy i aparat 13-megapikseli. Dzięki dodatkowo wbudowanej pamięci RAM 3 GB, użytkownicy mogą nie tylko robić zdjęcia dobrej jakości, ale przechowywać ich dużą ilość w pamięci urządzenia. System operacyjny to Android 8.0 Oreo, który posiada specjalną nakładkę MIUI o intuicyjnym interfejsie.

Samsung Galaxy XCover 4 – połączenie nowoczesności i klasyki

Kolejnym dobrym smartfonem dla seniora jest Samsung Galaxy XCover 4. To połączenie nowoczesności z klasycznymi elementami. Jest wytrzymały na uszkodzenia, dzięki wzmocnionej obudowie spełniającej standardy wojskowe MIL-STD. To prawdziwy smartfon dla seniora, który jest nie do zdarcia. Poza tym, ma specjalne zabezpieczenia przed dostawaniem się do środka urządzenia kurzu, wody i pyłu. Ten model smartfonu dla emeryta ma wbudowane trzy fizyczne klawisze, ułatwiające użytkowanie. Podstawę stanowi tutaj 5-calowy ekran dotykowy HD. Bateria ma 2800 mAh.

Huawei P Smart – solidny smartfon dla emeryta

Porządny smartfon dla seniora oferuje także Huawei z modelem P Smart w roli głównej. Posiada on duży wyświetlacz o przekątnej 5,65 cala oraz obrazie jakości HD. Gwarantuje przejrzystość i właściwe odwzorowanie kolorów. Huawei P Smart działa w oparciu o system operacyjny Android 8.0 Oreo z nakładką systemową EMUI 8, dzięki czemu jest prosty i intuicyjny w obsłudze nawet dla starszych użytkowników. Ustawienie ikon można dopasować do własnych potrzeb tak, jak i skróty na pulpicie telefonu. Bateria w tym smartfonie dla starszej osoby ma pojemność 300 mAh. Dodatkowo, model ma wbudowany 13-megapikslowy aparat oraz pomocniczy aparat 2 Mpix i pojemność pamięci dla danych i plików 32 GB. Procesor tutaj to Kirin 659 o pamięci RAM 3 GB.

Zobacz też:
Koszt kremacji a cena tradycyjnego pochówku. Ile kosztuje kremacja ciała zmarłego?

Odporny na uszkodzenia, dobry smartfon dla seniora MyPhone Hammer Energy 

Jeżeli dalej zastanawiasz się, jaki smartfon dla seniora wybrać, to rozważ MyPhone Hammer Energy. To przede wszystkim bardzo wytrzymały i odporny na uszkodzenia mechaniczne smartfon dla emeryta. Model jest wręcz pancerny oraz wodoodporny. Ma 5-calowy dotykowy ekran o dużej rozdzielczości, więc wszystko będzie na nim dobrze widoczne. Poza tym bateria wytrzymuje na pełnym ładowaniu minimum dwa dni, dzięki pojemności 5000 mAh i energooszczędnemu procesorowi czterordzeniowemu. Dodatkowo ten telefon dotykowy dla starszej osoby ma wbudowany aparat 8 Mpix oraz moduł GPS. Interfejs jest okrojony i łatwy w obsłudze.

Wytrzymały telefon dotykowy dla starszej osoby – MaxCom MM462 

Smartfon zaprojektowano z myślą o osobach starszych, dlatego cechuje się dużymi klawiszami funkcyjnymi. Poza tym ma kolorowy wyświetlacz o przekątnej 1,8 cala. To sprawia, że wykonywanie i odbieranie połączeń jest prostsze, a wszystkie elementy są dobrze widoczne. Ten smartfon dla seniora ma także wbudowaną funkcje SOS, umożliwiającą wezwanie pomocy w razie potrzeby. Telefon ma również wytrzymałą baterię o pojemności 600 mAh, więc jest w stanie pracować przez dwa dni na jednym ładowaniu.

Zobacz także:

Zobacz też:
Materac przeciwodleżynowy – komfort i bezpieczeństwo pacjentów leżących

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły