Smartwatch dla seniora –  jakie funkcje powinien posiadać ?

Smartwatch dla osoby starszej powinien spełniać kilka funkcji, które okażą się przydatne dla dojrzałych użytkowników. Oto one:

  • „przycisk SOS”, który pozwala na szybkie wezwanie pomocy, co może uratować życie i zdrowie seniora;
  • lokalizator GPS. To funkcja ważna dla seniorów, którzy borykają się z zanikami pamięci. W ten sposób można łatwo określić położenie seniora, dzięki nadajnikowi wbudowanemu w zegarek;
  • ciśnieniomierz to jedno z podstawowych urządzeń, z których korzystają osoby starsze. Dzięki pomiarowi ciśnienia krwi wbudowanemu w smartwatch dla seniora, będzie on na bieżąco kontrolował stan swojego ciśnienia. Funkcja pozwala mierzyć ciśnienie automatycznie, co kilka godzin;
  • możliwość połączeń głosowych. Osoby starsze często mają problemy ze wzrokiem, więc wybranie numeru potrafi być problematyczne. W dodatku, telefon łatwiej zgubić, niż zegarek na nadgarstku. Możesz wybrać także smartwatch dla seniora z kartą SIM. Dzięki tej funkcji dzwonienie i odbieranie połączeń będzie dla niego dużo łatwiejsze;
  • licznik kroków. Funkcja pomoże sprawdzać aktywność fizyczną w ciągu dnia. Jeżeli liczba kroków jest mała to znaczy, że aktywność jest niska. Taka funkcja może także zwiększyć motywację do regularnego ruchu;
  • możliwość płatności zbliżeniowych. Wielu seniorów potrafi płacić z pomocą nowoczesnych metod, np. za pomocą telefonu. Wiadomo jednak, że kartę, portfel czy telefon łatwiej zgubić lub zapomnieć. 
Zobacz też:
Balkonik rehabilitacyjny dla seniora. Jaki wybrać?

Jaki smartwatch dla seniora będzie najlepszy?

Jeżeli zastanawiasz się, jaki smartwatch dla seniora będzie najlepszy, to warto mieć na uwadze kilka kwestii. Po pierwsze musi być prosty w obsłudze. Zbyt duża ilość usprawnień, funkcji i technologicznych bajerów będzie odstraszała użytkownika w starszym wieku.

Po drugie, musi być przejrzysty. Cyfrowa tarcza powinna być dobrze widoczna, by łatwo można było na niej odnaleźć ikony, a cyfry i litery były duże i wyraźne. 

Po trzecie, smartwatch dla osoby starszej nie powinien być niesamowicie drogi. Zdarzają się wypadki. Senior nie będzie chciał lub nie będzie mógł naprawić zegarka, jeżeli sama naprawa będzie kosztowna. Im droższy zegarek, tym droższa naprawa. W dodatku seniorzy stają się często ofiarami złodziei i cwaniaczków, czyhających na słabsze ofiary kradzieży. W przypadku napadu, starsza osoba raczej nie będzie broniła zegarka.

Z powodu możliwości uszkodzenia, warto wybrać zegarek inteligentny, który będzie wytrzymały. Powinien być solidnie zrobiony, nie tylko ładny czy elegancki.

Sprawdzone propozycje smartwatchy seniora

Poniżej przedstawiamy nasze propozycje smartwatchy dla seniorów. Oto TOP 3 smartwatche dla osób starszych!

Garett GPS3 – nowoczesny smartwatch dla starszej osoby

Smartwatch dla seniora o nowoczesnym wyglądzie, ale niezwykle intuicyjnej obsłudze to model Garett GPS3. Nazwa wskazuje, że posiada on wbudowany lokalizator GPS, który zostało dodatkowo rozszerzony o geosiatkę. Zegarek ma także funkcję SOS, gdyż zapewnia zdalny podsłuch w razie potrzeby. Można w ten sposób czuwać nad stanem i sytuacją seniora. Urządzenie jest wykonane solidnie, a obudowa odporna na uszkodzenia mechaniczne. Oczywiście, wyświetlacz jest łatwy w obsłudze i dotykowy. Poza tym, wyświetlacz jest wyraźny i czytelny, dzięki dużym czcionkom. Dodatkowo, ma także opcję odczytywania aktualnej godziny z głośnika. Z funkcji prozdrowotnych, ten smartwatch dla seniora posiada wbudowany pulsomierz.

Zobacz też:
Pampersy dla dorosłych – pierwsza pomoc w problemie nietrzymania moczu

Smartband BS.02 – intuicyjny smartwatch dla seniora

Opaska smartband odróżnia się od większości smartwatchów brakiem klasycznego wyświetlacza. Jest to jednak gadżet prosty w obsłudze, gdyż jego funkcjonalność została celowo ograniczona. Można umieścić w nim Kartę SIM, co zapewni możliwość wykonywania połączeń. Poza tym, cechuje go wysoka odporność na uszkodzenia oraz wodoszczelność. Ma funkcję przycisku SOS i lokalizatora GPS. To doskonały model smartwatcha dla osoby starszej, która nie przepada lub nie radzi sobie dobrze z nowoczesnymi technologiami i gadżetami. 

Garett GPS Classic – stylowy smartwatch dla osoby starszej 

Prosty, elegancki o klasycznym wyglądzie model Garett GPS Classic to propozycja smartwatcha dla stylowego seniora. Pasek wykonano ze skóry naturalnej, więc jest komfortowy, wytrzymały i dobrze się prezentuje. Model charakteryzuje się wysoką wytrzymałością na uszkodzenia, dzięki wysokiej jakości komponentom oraz wbudowanemu szkiełku hesalitowemu. Chroni ono wyświetlacz przed zarysowaniami. Zegarek ma duży, przejrzysty wyświetlacz. Jest łatwy w obsłudze oraz posiada różnorodne funkcje pod użytek osób starszych, m.in. GPS czy SOS.

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły