Koszt kremacji vs tradycyjny pochówek

Koszt kremacji zwłok w porównaniu do tradycyjnego pogrzebu jest mniejszy i to nawet, gdy ciało zmarłego trzeba przewieźć specjalnie do krematorium zwłok. Kwotę usługi szacuje się na 600-800 zł. Ciało spalane jest w 1200 stopniach, a sam proces trwa około dwóch godzin. Następnie prochy składa się w specjalnym naczyniu, które zostaje umieszczone w kolumbarium. Cennik tego procesu waha się między 2000 a 2500 zł. Można także złożyć urnę w tradycyjnej mogile. To wydatek około 1000-1500 zł.

Zastanawia cię, jak wygląda kremacja? Dowiedz się na stronie: https://memoriam.pl/jak-wyglada-kremacja/

Koszt kremacji zwłok a koszt spraw pogrzebowych

Aby dowiedzieć się, jaki jest koszt kremacji, trzeba wziąć pod uwagę dodatkowe opłaty związane z ostatnią posługą:

  • odbiór i transport ciała do chłodni to koszt ok. 400 zł;
  • przechowywanie ciała w specjalnych lodówkach to koszt ok. 50 zł za każdą dobę powyżej czterech dni w zależności od kostnicy;
  • do kosztów kremacji zwłok należy jeszcze doliczyć przygotowanie ciała do pogrzebu, jeśli nie zajmują się tym bliscy zmarłego. Podstawowe, czyli mycie, układanie włosów, golenie, ubranie to koszt ok. 200 zł. Specjalne życzenia, np. określona fryzura, makijaż to dodatkowo ok. 100 zł. Kwota może być różna w zależności od rodzaju i ilości życzeń;
  • dodatkowym wydatkiem będzie zamówienie karawanu, korowód pogrzebowy, przewodnictwo księdza/mistrza ceremonii oraz opuszczenie do grobu. Są to elementy, które występują również w tradycyjnym pogrzebie. W przypadku pogrzebu urny większość z nich nie jest jednak obligatoryjna. 
Zobacz też:
Materac przeciwodleżynowy – komfort i bezpieczeństwo pacjentów leżących

Łączny koszt kremacji zwłok i pochówku to mniej więcej 1700 zł. .

Koszt kremacji – cena trumny

Kremacja zwłok jest tańsza niż tradycyjna ceremonia. Aby precyzyjnie oszacować, ile kosztuje kremacja, należy doliczyć również cenę trumny. Jednak w przypadku ciałopalenia ma ona znacznie mniejsze znaczenie, gdy chodzi o prezencję wizualną i trwałość. Trumna nie jest bowiem wystawiana przed pogrzebem i zostaje spalona z denatem.

Tańsze modele trumny to koszt około 750 zł. Najczęściej wykonane są z niskiej jakości materiałów jak sosna lub sklejka. Są cienkie, ale wytrzymałe na tyle, by utrzymać ciężar zmarłego.

Aby nie zawyżać kosztów kremacji, większość osób decyduje się na tańsze modele trumien, a niektórzy nawet na specjalne egzemplarze papierowe. Wykonane są one z wielowarstwowego, solidnego papieru, dzięki czemu mogą utrzymać ponad 100 kg obciążenia. Ich koszt to około 70 zł. Z kolei trumny ozdobne, z dodatkowymi usprawnieniami (np. wyścielone suknem, z podpórką pod głowę zmarłego) i z droższego gatunku drewna (np. dąb, mahoń) to koszt kilku tysięcy złotych.

Koszt kremacji zwłok obejmuje także urnę, w której spoczną prochy zmarłego po kremacji . Urna to koszt kilkuset złotych, ok. 300 zł.

Koszty pochówku a zasiłek pogrzebowy 

Osobom związanym ze zmarłym (tj. członkom rodziny, opiekunom), na których spoczywa odpowiedzialność za organizację pogrzebu, przysługuje zasiłek pogrzebowy. Wypłacany jest on w ramach ZUS lub KRUS. Nawet, jeżeli koszt kremacji zwłok i sprawy pogrzebowe wyniosą mniej niż kwota zasiłku, uprawniony do pobrania otrzyma 4000 zł.

Zobacz też:
Balkonik rehabilitacyjny dla seniora. Jaki wybrać?

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły