Ubezpieczenie OC – co warto wiedzieć?

Możliwość likwidacji szkody z ubezpieczenia OC wykorzystujemy zazwyczaj do pokrycia kosztów związanych z naprawą samochodu czy wydatków na leczenie. To nie jedyne sytuacje, które uprawniają nas do odszkodowania. Możemy złożyć wniosek o zwrot za opłaty poniesione w celu zapobieżenia zwiększeniu się szkody. Ponadto, jeżeli wymaga tego zdarzenie, warto starać się o środki na wydatki związane z obroną w postępowaniu karnym czy powiązanych z organizacją zastępstwa prawnego w postępowaniu cywilnym. Ważne są również dodatkowe badania techniczne, które zostały zlecone przez organ kontroli ruchu drogowego przy podejrzeniu uszkodzenia zasadniczych elementów nośnych konstrukcji. W takiej sytuacji firmy ubezpieczeniowe samochodów są zobligowane do wypłaty odszkodowania z tytułu poniesionych kosztów wynikających z udziału w zdarzeniu.

Polisa OC w wyjątkowych sytuacjach

Posiadanie polisy OC wraz z uzupełnieniem o Autocasco może okazać się dobrą decyzją. Zwłaszcza przydaje się to w sytuacji, gdy kierowca, który spowodował wypadek, nie ma wykupionego OC. Wtedy możemy złożyć wniosek o odszkodowanie z naszego AC, a dodatkowo otrzymamy wyrównanie z UFG wraz z uwzględnieniem utraconych zniżek. Innym ciekawym rozwiązaniem jest możliwość uzyskania środków na likwidację szkody wynikającej z błędu pasażera innego pojazdu. Ponadto OC działa zawsze, gdy podejmujemy drastyczne kroki w celu ratowania życia lub mienia. Możliwości, jakie daje ta polisa, są nieocenione, dlatego warto zdecydować się na jego zakup. Aby sprawdzić, które towarzystwo ubezpieczeniowe przedstawi nam najlepszą ofertę, warto skorzystać z kalkulatora OC. Znajdziemy go na stronie: https://www.ubezpieczeniaonline.pl/komunikacyjne/a/jak-dziala-kalkulator-oc-bez-podawania-danych/464.html.

Zobacz też:
Wypadanie włosów - jak z tym walczyć?

Autocasco – tego możesz nie wiedzieć

Ubezpieczenie OC to nie jedyne rozwiązanie dla kierowców, którzy chcą ochronić się przed nieprzewidzianymi wydatkami. Najczęściej wybieranym zestawem świadczeń jest Autocasco odznaczające się niskimi kosztami i rozmaitymi pakietami. Nie zapewnia ono tylko pokrycie kosztów naprawy pojazdu, chociaż i w tym przypadku, aby uzyskać odszkodowanie, należy zwrócić się z roszczeniem do towarzystwa ubezpieczeniowego. Dodatkowo możemy starać się o zwrot za:

  • dodatkowe badania techniczne;
  • holowanie auta;
  • demontaż;
  • zastosowanie środków w celu ratowania samochodu.

Warto pamiętać jednak, że ubezpieczyciel przy polisie AC nie odpowiada za kradzież bagażu. Często również nie obejmie nas ochroną w trakcie zagranicznych wyjazdów. Aby zadbać o pełne bezpieczeństwo, warto w wyjątkowych sytuacjach zainwestować w rozszerzenia.

Artykuł promocyjny

Zobacz także:

O autorze

Barbara Wójcik

Absolwentka studiów medycznych z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Lata pracy jako lekarz rodzinny nauczyły ją wrażliwości, odpowiedzialności za podejmowane decyzje terapeutyczne i umiejętności uważnego słuchania pacjenta. Prywatnie zajmuje się wychowywaniem swojej 5 letniej córki i udzielaniem porad na forach medycznych.

Zobacz wszystkie artykuły