Jakość powietrza pogarsza się zwłaszcza zimą, kiedy wzrasta stężenie smogu. Nieprzyjemny zapach wnika przez okna do mieszkań, a wraz z nim do wnętrza przedostają się szkodliwe substancje. Jeśli chcesz pozbyć się tego problemu, rozwiązaniem może być użycie ozonatora. Wyjaśniamy, jak działa to urządzenie i podpowiadamy, w jaki sposób bezpiecznie z niego korzystać!
Ozonator – co to jest?
Ozonator jest urządzeniem, które w wyniku wyładowań elektrycznych wytwarza ozon – gaz o silnych właściwościach bakteriobójczych i antyseptycznych. Z tego względu wykorzystuje się go do:
- oczyszczania powietrza;
- uzdatniania wody pitnej;
- dezynfekcji przedmiotów biorących udział w produkcji żywności.
Ozon przyczynia się również do zabicia i zahamowania wzrostu bakterii, grzybów i pleśni, a ponadto pomaga zneutralizować nieprzyjemne zapachy.
Ozonator powietrza – zastosowanie
Jak już wspomnieliśmy, generator ozonu ma szerokie zastosowanie, zarówno w domowych warunkach, jak i w firmach lub przemyśle. Sprawdź, co można zrobić przy pomocy tego urządzenia.
Oczyszczanie i odświeżanie powietrza w mieszkaniu
Do oczyszczania powietrza w mieszkaniu służy przenośny ozonator, który trzeba podłączyć do prądu. Proces niszczenia wirusów, grzybów i innych szkodliwych substancji trwa ok. 30 min. Po ozonowaniu jakość powietrza w mieszkaniu znacznie się poprawia. Jest to szczególnie ważne dla alergików i osób zmagających się z chorobami dróg oddechowych.
Ozonowanie samochodu i klimatyzacji
Na rynku dostępne są również urządzenia przeznaczone do stosowania wewnątrz samochodu. Inne można ustawić poza pojazdem, korzystając ze specjalnego przewodu wentylacyjnego. Po oczyszczaniu powietrza z twojego auta zniknie zapach po dymie papierosowym, a oprócz tego zostaną zabite zarodniki pleśni i roztocza. Ozonator możesz także stosować do czyszczenia klimatyzacji i wentylacji samochodowej.
Ozonowanie żywności
Wiele firm z branży spożywczej używa takiego urządzenia, by czyścić warzywa i owoce, dzięki czemu są dłużej zdatne do spożycia. W ostatnim czasie odkaża się w ten sposób także mięso i jajka. Jeśli chcesz samodzielnie oczyścić żywność, musisz zaopatrzyć się w ozonator nadciśnieniowy, który wytwarza ozon w małej objętości, ale za to w bardzo wysokim stężeniu. Dzięki temu gaz może się rozpuścić w wodzie. Jak używać urządzenia w takim celu?
- Temperatura ozonowanej wody nie powinna przekraczać 25°C.
- Dyfuzory ozonatora umieść w misce z wodą i włącz urządzenie.
- Następnie do wody włóż np. owoce.
- Jeśli w wodzie pojawią się bąbelki, oznacza to, że jest już nasycona ozonem.
- Produkty trzymaj wodzie przez 15 minut. Taki zabieg niszczy m.in. pestycydy.
Ozonatory – jak bezpiecznie z nich korzystać?
Ozon to gaz, który występuje naturalnie w atmosferze. Jego niewielkie stężenie nie jest szkodliwe dla zdrowia człowieka. Nowoczesne urządzenia, o których piszemy, wytwarzają ozon w dawkach optymalnych dla człowieka, dlatego są stosunkowo bezpieczne dla ludzi. Warto jednak pamiętać, że gaz ten działa drażniąco na błonę śluzową nosa i na drogi oddechowe. Producenci zalecają, aby podczas procesu ozonowania nie przebywać w pomieszczeniu, w którym działa urządzenie. Po zakończonym procesie oczyszczania warto jeszcze dodatkowo przewietrzyć mieszkanie.
Używanie ozonatora powinno się przełożyć na lepszą jakość powietrza czy choćby spożywanych owoców. Zanim jednak kupisz sprzęt, dobrze się zastanów, do czego chcesz go najczęściej używać. Jeśli poszukujesz wielofunkcyjnego urządzenia, możesz rozważyć zakup modelu z jonizatorem – używa się go zarówno do oczyszczania powietrza w mieszkaniu, jak i do samochodu i uzdatniania wody.
Zobacz także:
- Pirosiarczyn sodu – czy jest szkodliwy dla zdrowia? Czy da się całkowicie wyeliminować E223 z przemysłu żywieniowego?
- Poznaj domowe sposoby na swędzenie skóry. Dlaczego skóra swędzi? Wyjaśniamy najczęstsze przyczyny świądu i podpowiadamy, jak go złagodzić!
- Uwaga na upały! Ratownik ostrzega: utopić się można zawsze i wszędzie
- Jak długo gotować kukurydzę, by była miękka, soczysta i chrupiąca?
- Dlaczego warto trenować na atlasie do ćwiczeń?