Domowe sposoby na grzybicę paznokci u stóp i rąk mogą skutecznie ograniczyć rozprzestrzenianie się choroby. Grzybica skóry i paznokci jest dość popularnym schorzeniem, którym niestety bardzo łatwo się zarazić. Zainfekowane miejsca zaczynają wyglądać nieestetycznie. Jednak przez grzybicę cierpi cały organizm, który musi zmagać się z przewlekłą infekcją. Właśnie dlatego niezwykle ważne jest szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia. Poznaj leki na grzybicę paznokci, które pozwolą ci pozbyć się zarówno objawów, jak i przyczyny problemu!

Czym jest grzybica paznokci?

Infekcja grzybicza paznokci jest chorobą dermatologiczną. Zazwyczaj wywoływana jest przez dermatofity – jednokomórkowe gatunki grzybów, które odpowiedzialne są za wywoływanie u ludzi chorób paznokci i skóry. Za grzybicę mogą odpowiadać również grzyby pleśniowe lub drożdżowe, ale zdarza się to niezwykle rzadko. Grzybica jest dolegliwością zakaźną, przewlekłą i nawrotową, przez co zarażenie się jest niezwykle łatwe, a leczenie stanowi spore wyzwanie. Rozwój grzybicy jest bardzo szybki, dlatego nie należy bagatelizować pierwszych objawów choroby.

Zobacz też:
Jak obliczyć ile mam nadwagi?

Zakażenie – objawy grzybicy paznokci

Zanim opowiemy o domowych sposobach na grzybicę paznokci, przybliżymy jej objawy. Stanowi ona jedną z najczęściej występujących chorób dermatologicznych paznokci, a schorzenie może obejmować jeden paznokieć lub kilka. Duża wilgotność i wysoka temperatura tworzy doskonałe warunki do rozwoju choroby, dlatego grzybica nóg jest najczęstszym zjawiskiem. Wśród nieprzyjemnych objawów schorzenia na zajętych chorobowo paznokciach wyróżniamy:

  • zmiany kształtu płytki;
  • zgrubienie, pofałdowanie i/lub zmatowienie powierzchni;
  • kruchość i łamliwość;
  • zmiana zabarwienia na żółty, zielony lub brązowy;
  • oddzielenie się płytki paznokcia od łożyska;
  • nieprzyjemny zapach.

Jak można się zarazić grzybicą paznokci – przyczyny

Pierwsze objawy grzybicy bardzo łatwo przeoczyć – choroba może dawać o sobie znać poprzez przesuszoną skórę, łamliwość paznokci czy ciężkie do zauważenia plamy. Do zakażenia najczęściej dochodzi podczas korzystania z ogólnodostępnych basenów, pryszniców czy saun. Jednak infekcja może rozwinąć się także przez inne czynniki. Do przyczyn powstawania grzybicy paznokci i skóry zaliczamy:

  • długie moczenie stóp i dłoni;
  • mikrourazy;
  • niedokładne osuszanie ciała po kąpieli;
  • zbyt długie, zanieczyszczone paznokcie;
  • obuwie i skarpetki z tworzyw sztucznych.

Jak leczyć grzybicę stóp i paznokci u rąk?

Sposoby leczenia grzybicy zależą w głównej mierze od stadium zaawansowania choroby oraz miejsca dotkniętego zmianami. Tradycyjne leczenie farmaceutyczne zakłada stosowanie leków przeciwgrzybiczych doustnie i miejscowo. Leczenie miejscowe jest znacznie bardziej efektywne od tabletek ogólnoustrojowych. Do wyboru mamy preparaty przeciwgrzybicze w formie maści, kremów, żelów i lakierów. Te ostatnie są najbardziej skuteczne, ponieważ lakier utrzymuje się na płytce paznokciowej dłużej od maści czy kremów. Co będzie najbardziej efektywną metodą, jeśli w pierwszej kolejności nie szukasz domowych sposobów na grzybicę paznokci?

Zobacz też:
Czym są feminizowane nasiona konopi?

Laserowe leczenie grzybicy paznokci stóp i rąk

Najlepszą metodą do pozbycia się patogenów z paznokci rąk i stóp jest leczenie laserowe. Polega ono na wypalaniu grzybów. Efekt terapii laserowej widoczny jest jednak dopiero w momencie, gdy wyrośnie całkowicie nowy paznokieć, czyli po około 6 miesiącach. Konieczne jest wykonanie od 3 do 5 zabiegów w równych miesięcznych odstępach czasu.

Grzybica paznokci – leczenie naturalnymi metodami

Alternatywnymi metodami leczenia są naturalne sposoby na grzybicę. W ciężkich przypadkach, kiedy grzyby znajdują się na paznokciach od kilku miesięcy, a nawet lat, domowe środki mogą niestety okazać się niewystarczające. Wtedy warto stosować je jako uzupełnienie terapii farmakologicznej lub laserowej. Domowe sposoby na grzybicę paznokci stanowią także doskonałe działanie profilaktyczne.

Domowe sposoby na grzybicę paznokci u nóg i rąk – olejek z drzewa herbacianego

Olejek z drzewa herbacianego zawiera ponad 100 składników grzybobójczych i bakteriobójczych, dzięki czemu doskonale sprawdzi się jako naturalny środek przeciwgrzybiczy. Jego korzystne właściwości znane są już od wielu lat, a stosowanie specyfiku jest bezpieczne i nie powoduje skutków ubocznych. Miejsce dotknięte chorobą należy umyć i osuszyć, a następnie natrzeć płytkę olejkiem. Czynność powtarzać nawet 3–4 razy dziennie.

Ocet jabłkowy na grzybicę paznokci u rąk i stóp

Ocet jabłkowy wykazuje silne właściwości prozdrowotne dla całego organizmu. Posiada zdolność do łagodzenia stanów zapalnych i zmienia pH na kwaśne, przez co utrudnia namnażanie się grzybów. Może być stosowany w formie okładów – nasączone waciki wystarczy namoczyć w occie i przyłożyć na 30 minut na płytkę paznokci. Drugą metodą są płukanki z octu jabłkowego. Do miski należy wlać ciepłą wodę i ocet (w proporcji 1:1), moczyć stopy w roztworze przez 15 minut i dokładnie osuszyć skórę i paznokcie.

Zobacz też:
Co pomaga utrzymać porządek w biurze?

Domowe sposoby leczenia – soda oczyszczona

Soda oczyszczona znajduje swoje zastosowanie nie tylko w kuchni, ale również w medycynie naturalnej. Wodorowęglan sodu wykazuje działanie grzybobójcze i bakteriostatyczne. Aby przygotować środek przeciwgrzybiczy, do sody należy dodać oliwę i sok z cytryny. Mieszanka powinna mieć konsystencję pasty. Masę wystarczy wetrzeć w paznokcie i pozostawić na 10 minut. Zabieg można stosować co 3 dni.

Terapia olejkami eterycznymi – olejek herbaciany, tymiankowy i lawendowy

Niesamowicie skuteczne jako domowy sposób na grzybicę paznokci są również olejki eteryczne. Nie tylko wyżej wspomniany olejek z drzewa herbacianego, lecz także:

  • lawendowy;
  • miętowy;
  • tymiankowy;
  • cynamonowy;
  • goździkowy;
  • z oregano.

Wystarczy nałożyć kilka kropli olejku i wmasować w płytkę. Zabieg można stosować nawet 2 razy dziennie.

Co zaleci dermatolog? Leki doustne i preparaty miejscowe

Na grzybicę paznokci najczęściej przepisane zostaną tabletki ogólnoustrojowe oraz środki do stosowania miejscowego (kremy, żele lub lakiery). Warto jednak zastanowić się nad laseroterapią oraz wdrożyć domowe sposoby na grzybicę paznokci.

Grzybica paznokci wymaga szybkiej i zdecydowanej reakcji. Diagnoza i odpowiednie leczenie pozwolą odzyskać zdrowe i piękne paznokcie. Nie czekaj na rozwój choroby, zacznij działać już dzisiaj!

Zobacz także:

Zobacz też:
Czy przysługuje L4 na wypalenie zawodowe? Co zrobić, gdy pojawiają się pierwsze objawy wypalenia zawodowego?

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły