Niedobór witamin na skórę – czym się objawia?
Zbyt mała ilość witamin i substancji, które są kluczowe dla zachowania dobrego stanu skóry, może znacząco wpłynąć na jej kondycję i wygląd. Ich niedobór może również przyczyniać się powstawania zmian skórnych, a także powodować suchość i jej szorstkość. Często prowadzi także do nieprawidłowego rogowacenia komórek i złuszczania naskórka. W konsekwencji nasza skóra może utracić zdrowy koloryt, wyglądać na zmęczoną i pozbawioną energii, a na jej powierzchni pojawiają się niedoskonałości.
Nieodpowiednia ilość witamin, które są korzystne dla skóry może również przyspieszyć proces starzenia się, a tym samym tworzenia się zmarszczek, charakterystycznych dla cery dojrzałej.
Witaminy na skórę – w jakiej formie są najlepsze?
Witaminy odpowiedzialne są bowiem za kondycję i wygląd skóry, a najlepiej dostarczać je do organizmu wraz z pożywieniem. Jeśli jednak nie jest to możliwe lub z jakichś powodów utrudnione bądź w przypadku niedoborów poszczególnych substancji, warto sięgnąć po dostępne w aptekach suplementy diety na skórę. Są to starannie skomponowane preparaty, które zapewniają odpowiednią podaż niezbędnych składników korzystnie wpływających na stan cery.
Jakie witaminy dobrze wpływają na kondycję skóry?
Zdrowa i promienna cera to marzenie wielu osób. Warto zatem wiedzieć, na jakie witaminy można liczyć. Wśród najważniejszych z nich można wymienić, chociażby witaminę A. Normalizuje ona wydzielane łoju i wpływa na znaczny stopień nawilżenia skóry. Przyda się szczególnie w przypadku walki z uporczywym trądzikiem. Kolejną witaminą jest ta z grupy B. Przykładowo witamina B5 ma właściwości łagodzące podrażnienia, a także przyspiesza proces gojenia się ran, uczestniczy w procesie aktywacji podziału komórek.
Królową witamin jest z pewnością witamina C. Jest bowiem silnym przeciwutleniaczem, a także odgrywa niezwykle istotną rolę w syntezie kolagenu. Pomaga również zredukować przebarwienia skórne oraz wzmacnia naczynia krwionośne. Dużo dobrego można powiedzieć o witaminach D oraz E, które zmniejszają produkcję sebum i chronią cerę przed działaniem wolnych rodników.
Zobacz także:
- Czy możliwym jest przedawkowanie „Witaminy Słońca”?
- Jakie ma właściwości i w czym występuje witamina B2?
- Witaminy dla seniora – poznaj znaczenie suplementacji!
- Witamina B5 – naturalny sposób na zdrowie i piękną cerę. Jakie są objawy niedoboru kwasu pantotenowego?
- Witamina B Complex – co wchodzi w jej skład i dlaczego jej potrzebujesz?