Czy jest witamina B Complex?

Kompleks witamin B to składniki odżywcze, które są niezwykle ważne dla twojego zdrowia. Większość z nich możesz dostarczyć wraz z pożywieniem, jeśli dobrze się odżywiasz, a twoja dieta jest prawidłowo zbilansowana. Natomiast na niedobory witamin z grupy B w twoim organizmie ma wpływ wiele różnych czynników, takich jak wiek, ciąża, choroby, genetyka, wybory żywieniowe, a także przyjmowane leki i nadmierne spożywanie alkoholu. 

Warto poznać skład witaminy B complex. Witaminy, które zalicza się do witamin z grupy B, to:

  • B1, określana jako tiamina. Pełni bardzo ważną funkcję w metabolizmie, przekształca składniki odżywcze w energię. Znajdziesz ją przede wszystkim w wieprzowinie, kiełkach słonecznika i pszenicy. 
  • B2, określana jako ryboflawina. Przekształca żywność w energię, ma również działanie przeciwutleniające. Znajdziesz ją między innymi w wołowinie, podrobach oraz grzybach. 
  • B3, zwana niacyną. Odgrywa znaczącą rolę w sygnalizacji komórkowej, metabolizmie i produkcji oraz naprawie DNA. Znajdziesz ją w drobiu, tuńczyku i soczewicy. 
  • B5, określana jako kwas pantotenowy. Podobnie do poprzednich witamin pomaga pozyskać energię z pożywienia. Uczestniczy również w produkcji hormonów i cholesterolu. Znajdziesz ją w rybach, jogurtach i awokado. 
  • B6, określana jako pirydoksyna. Ma ona swój udział w metabolizmie aminokwasów, wytwarzaniu czerwonych krwinek, a także tworzeniu neuroprzekaźników. Znajdziesz ją w ziemniakach, ciecierzycy, a także w łososiu. 
  • B7, nazywana biotyną. To witamina potrzebna do metabolizmu węglowodanów oraz tłuszczów. Znajdziesz ją w jajach, drożdżach, serze. 
  • B9, zwana folianem. Potrzeby jest on do wzrostu komórek, prawidłowego podziału komórek oraz tworzeniu białych i czerwonych krwinek. Znajdziesz ją w wątrobie, fasoli i warzywach liściastych.
  • B12, zwana kobalaminą. Ma ogromne znaczenie dla funkcji neurologicznych, produkcji DNA oraz rozwoju czerwonych krwinek. Znajdziesz ją w jajach, owocach morza, mięsie i nabiale. 
Zobacz też:
Benzoesan sodu – w jakich produktach go znajdziesz?

Właściwości i zastosowanie witaminy B Complex

Zestaw witamin z grupy B jest bardzo ważny dla twojego organizmu. To niezwykle cenne związki chemiczne, które pełnią ważne role. Jednak każda z poszczególnych witamin z grupy B ma inną rolę. Z tego właśnie względu warto postawić na kompleks witamin. 

Do ich głównych właściwości można zaliczyć wspomaganie pracy układu nerwowego. Zwiększone dawki witaminy B mogą opóźnić procesy neurodegradacyjne. Pozwalają one również na utrzymanie zdrowia psychicznego na odpowiednim poziomie, poprawiają nastrój i samopoczucie. Przeciwdziałają również depresji. Przy intensywnym wysiłku psychicznym mogą również wspierać twoją koncentrację. Kompleks witamin B przyspiesza również metabolizm. Wspiera proces redukcji tkanki tłuszczowej i może pomóc w utracie wagi. 

Niedobory witaminy B Complex

Niedobór zestawu witamin z grupy B może być bardzo odczuwalny w życiu codziennym. Źródłem niedoborów jest przede wszystkim nieodpowiednio zbilansowana dieta, wysoko przetworzona żywność, która nie ma żadnych wartości odżywczych. Natomiast osoby starsze są bardziej narażone na niedobory kompleksu witamin B, ponieważ występuje u nich zmniejszone wchłanianie witaminy B complex. 

Może występować w twoim organizmie niedobór, jeśli zauważysz u siebie takie objawy jak: pogorszenie samopoczucia, bielactwo, żółte przebarwienia na skórze, brak ochoty na mięso, biegunkę czy utratę wagi. Kto jeszcze powinien pomyśleć o suplementacji? Na niedobory narażeni są również sportowcy i osoby aktywne fizycznie, a także osoby narażone na stres, wysiłek umysłowy, pijące duże ilości alkoholu, kawy, palacze, wegetarianie oraz weganie, osoby cierpiące na cukrzycę. Polecana jest także witamina B complex dla dzieci. Szczególnie w sytuacji, gdy mama w okresie ciąży miała niedobór zestawu witamin z grupy B.

Zobacz też:
Tabletka „dzień po” EllaOne – kto może wystawić receptę online?

Witamina B w ciąży

Zastanawiasz się nad kwestią: wit B complex a działanie w czasie ciąży? Jeśli nie wiesz, czy można suplementować kompleks witamin B podczas ciąży, za chwilę wszystkiego się dowiesz. Ma ona bardzo duże znaczenie dla kobiet w tym wyjątkowym stanie. Wzrasta zapotrzebowanie na kwas foliowy. Na początku ciąży wspomaga rozwój układu nerwowego u twojego dziecka. Natomiast niedobór tych witamin może prowadzić do wystąpienia wodogłowia, rozszczepu kręgosłupa i innych uszkodzeń. U matki może wystąpić anemia, problemy z koncentracją i ciągłe zmęczenie. Witamina B complex w ciąży zapewni wszystko, co najlepsze zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Jednak przed przyjmowaniem suplementów w ciąży zrób badania krwi i sprawdź poziom poszczególnych składników. Następnie skonsultuj się z lekarzem. 

W dzisiejszych czasach, w których dominuje przetworzona żywność, trudno dostarczyć do organizmu wystarczającą ilość witamin wraz z pożywieniem. W takich sytuacja z pewnością warto sięgnąć po suplementy diety, w tym także po witaminę B kompleks.

O autorze

Justyna Jakubczyk

Miłośniczka zdrowego stylu życia i treningu siłowego. Pisanie to jej pasja i praca, którą uwielbia ponad wszystko. Słowa pozwalają jej przenieść się do krainy nieograniczonej kreatywności. Wtedy może realizować swoje szalone pomysły.

Zobacz wszystkie artykuły