Głośna praca jelit

Burczenie brzucha to zjawisko o szerokim spektrum przyczyn. Jeśli cieszysz się ogólnym zdrowiem, a dyskomfort tego typu odczuwasz sporadycznie, nie ma powodu do niepokoju. Odgłosy bulgotania stanowią bowiem efekt pracy mechanicznej jelit, czyli towarzyszą naturalnym procesom trawienia i pasażu treści pokarmowej znajdującej się w jelitach. Co ciekawe, nie występują one w trakcie odczuwania głodu. Bulgotanie w brzuchu najczęściej możesz zaobserwować w okresie kończenia się procesu trawienia, kiedy przewód pokarmowy oczyszcza się z resztek pokarmu, czyli przeważnie pomiędzy posiłkami. Burczenie bywa także powszechną reakcją organizmu pojawiającą się po spożyciu pokarmu lub wypiciu większej ilość płynów naraz. Mięśnie gładkie jelita cienkiego intensywnie stymulowane są wówczas do pracy. Słyszalne burczenie w tym przypadku również jest związane z motoryką narządu i przemieszczania się treści w kierunku dystalnym. Hałasy tego typu ze strony trzewi stanowią zatem sygnał nie o potrzebie dostarczenia posiłku, wręcz odwrotnie – o opróżnianiu jelit z treści. Są oznaką naturalnych ruchów robaczkowych jelit.

Gazy, zaparcia, biegunka

Bulgotanie w brzuchu bywa także efektem zaburzeń pracy jelit różnego rodzaju. W wyniku zalegania przez dłuższy czas treści pokarmowej, z którą jelita nie potrafią sobie poradzić, możesz doświadczyć różnych dolegliwości, w tym zaparć czy gromadzenia się gazów. Bulgotanie w brzuchu nierzadko towarzyszy również biegunkom. Kłopoty jelitowe przebiegające z burczeniem i uczuciem przelewania mogą pojawić się przy zatruciu pokarmowym czy niewłaściwej diecie, ale także podczas różnych chorób.

Zobacz też:
Bezpieczne usuwanie tatuażu? Tylko pod okiem specjalisty

Dyspepsja

Dyspepsja, potocznie zwana niestrawnością, jest jedną z częstych przyczyn problemu bulgotania w brzuchu, ale i sytości, zgagi, pełności, ucisku w nadbrzuszu, nadmiernego odbijania. Dyspepsja, wbrew powszechnym opiniom, nie jest stanem, który pojawia się znienacka, np. po jedzeniu i szybko ustępuje, np. po opróżnieniu jelit. Stanowi rodzaj przewlekłego zaburzenia czynnościowego jelit, a jego cechą charakterystyczną jest długi okres trwania, co najmniej 3-4 miesiące.

Kiedy bulgotanie może wzbudzać niepokój?

Nie zwlekaj z decyzją o konsultacji medycznej, zwłaszcza jeśli bulgotanie w brzuchu często nawraca, sprawia Ci niemały dyskomfort lub pojawia się w towarzystwie dodatkowych dolegliwości. Burczenie niezwiązane z naturalną pracą jelit może mieć swoje źródło w wielu chorobach, takich jak zespół jelita drażliwego, nieswoiste zapalenie jelit, choroba wrzodowa żołądka czy alergia pokarmowa. Ryzyko pojawienia się regularnych dolegliwości ze strony trzewi zwiększa także przewlekły, silny stres.

Zobacz także: