O suplementacji witaminy D mówi się coraz częściej ze względu na to, jak jej niedobory wpływają na samopoczucie. U wielu osób wyrównanie poziomu tej witaminy daje naprawdę spektakularne efekty, stabilizując nastrój i neutralizując objawy cyklotymii, czyli okresowych spadków nastroju powiązanych ze zmianami pór roku. Ponadto, witamina D3 jest niezbędna organizmowi do właściwego wchłaniania składników mineralnych takich jak fosfor i wapń.

Gdzie można znaleźć witaminę D?

Poza ekspozycją słoneczną, sposobem na dostarczenie organizmowi niezbędnej ilości witaminy D może być również spożywanie odpowiednich posiłków. Niektóre artykuły spożywcze – w tym głównie tłuste ryby – są w nią bogate. Niestety, ich lista jest dość krótka. Na spory zastrzyk witaminy D możesz liczyć, jedząc tuńczyka, śledzie, makrele sardynki czy łososia. Bogata w nią jest również wątróbka. Witaminę D można znaleźć również w jajach oraz maśle. Jak widać, są to produkty pochodzenia zwierzęcego. Dlatego suplementację witaminy D często rekomenduje się weganom, którzy są najbardziej narażeni na niedobory.

Nawet delikatny niedobór witaminy D3 może prowadzić do obniżenia samopoczucia. Jej obniżony poziom często obserwowany jest u pacjentów z przewlekłą depresją. Niedobry tej witaminy mogą również prowadzić do osteoporozy i nowotworów.

Zobacz też:
Wellness – jak osiągnąć stan dobrego samopoczucia?

Jak syntetyzowana jest witamina D w naszym organizmie?

Nie każdy wie, że nasze ciało ma zdolność do produkcji witaminy D na skutek ekspozycji na słońce. Składnik ten produkowany jest dwuetapowo pod wpływem promieniowania UVB. Najpierw substrat obecny w naszej skórze zamienia się w prowitaminę D3, a następnie ewoluuje w witaminę D3 pod wpływem temperatury ciała. Synteza witaminy D przebiega zarówno w płytszych, jak i głębszych warstwach skóry.

Czy można przedawkować witaminę D3 pod wpływem ekspozycji słonecznej?

Nie – dzięki ochronnemu mechanizmowi, w który uzbrojony jest nasz organizm, jest to niemożliwe. W przypadku bardzo długiej i intensywnej ekspozycji na słońce skóra zaczyna uwalniać związki takie jak lumisterol i tachysterol zamiast witaminy D, uniemożliwiając do jej przedawkowania.

Czy można przedawkować witaminę D przy suplementacji?

Tak – w przypadku suplementacji mechanizm ten nie działa, ponieważ witamina dostarczana jest zewnętrznie, zamiast być syntetyzowana przez skórę. Dlatego należy przestrzegać zaleceń dawkowania umieszczonych na opakowaniu suplementu.

Czym grozi przedawkowanie witaminy słońca?

Przedawkowanie witaminy D może skutkować:

  • hiperkalcemią;
  • problemami ze strony układu trawiennego;
  • nudnościami.

W skrajnych przypadkach może dojść do uszkodzenia kości i niewydolności nerek. Witamina D jest niezwykle ważna dla funkcjonowania naszego organizmu. Trzeba jednak pamiętać, że jej nadmiar również może szkodzić. Stosowanie się do zaleceń lekarza i producenta suplementu zabezpieczy cię przed przedawkowaniem. Więcej o przedawkowaniu witaminy D przeczytasz w artykule https://gemini.pl/poradnik/zdrowie/witamina-d-niedobor-i-przedawkowanie/

Zobacz także:

Zobacz też:
Barwnik annato – czy należy go omijać szerokim łukiem?

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły