Apteline jest serwisem rezerwacyjnym, więc nie można w nim dokonywać zakupów leków na e–receptę lub papierową. Zamówione preparaty są przesyłane do wskazanej przez klienta apteki, w której może je odebrać, za odpłatnością na kartę lub za gotówkę. Maksymalny czas oczekiwania na przesyłkę wynosi 1 dzień roboczy. Nie jest pobierana opłata za dostawę.

Jak w Apteline można zamawiać leki na receptę?

E-recepta zastąpiła papierową, bo jest bardzo wygodną formą zakupu leków. Można ją zrealizować w każdej aptece, wystarczy podać 4. cyfrowy kod otrzymany w wiadomości SMS, e-mail czy w formie wydruku oraz nr PESEL pacjenta. Jeśli jednak jest problem z otrzymaniem preparatu, można go zamówić przez serwis rezerwacyjny Apteline.pl. Proces jest prosty, ponieważ w na stronie online, wybiera się aptekę, do której mają zostać dostarczone zamówione produkty. Wystarczy wówczas udać się do wskazanego punktu, gdzie lek będzie czekał na klienta. Farmaceuta wyda preparat po podaniu numeru zamówienia oraz imienia i nazwiska zamawiającego. Płatność jest dokonywana przy odbiorze kartą lub gotówką. Jest to jedyne rozwiązanie, żeby móc zrealizować receptę przez internet, ponieważ leki zalecone przez specjalistę nie mogą być dostarczone do domu przez kuriera. Platforma powstała z myślą o pacjentach i zmieniających się trendach zakupowych.

Zobacz też:
Powiększanie ust - co warto wiedzieć?

Czy do wybranej apteki jest bezpłatna dostawa i jaki jest czas oczekiwania?

Leki do aptek dostarczane są przynajmniej raz dziennie. Składając zamówienie przed południem, może być do odbioru jeszcze tego samego dnia. Maksymalnie trzeba czekać jeden dzień roboczy. Wyrażając zgodę na powiadomienia SMS, wysyłane jest info z serwisu, kiedy można zgłosić się do punktu. Pacjent jest też informowany o statusie zamówienia. Dostawa błyskawiczna pozwala zażyć lek niemal natychmiast. Przesyłka jest bezpłatna, niezależnie od kwoty zamówienia. Trzeba też pamiętać, że zamówienie musi być zrealizowane w ciągu 7. dni kalendarzowych od dostarczenia do apteki. W przeciwnym razie zostanie anulowane. Leki są prawidłowo przechowywane, więc bezpieczne w drodze. Jest też pewność, że specyfik nie będzie naruszony, podrobiony lub podmieniony, z tego głównie powodu MZ nie wyraża zgody na dostarczanie preparatów przez poczty kurierskie. Jest to słuszne, biorąc pod uwagę, że pacjenci otrzymują leki specjalistyczne, co wymaga zachowania szczególnej ostrożności, żeby chory otrzymał zalecony farmaceutyk.

Co zrobić, gdy w aptekach stacjonarnych brakuje leków?

Pacjenci bardzo często nie mogą otrzymać leków specjalistycznych, ale też na infekcje wirusowe, gdy panuje sezon na grypę. Chodzenie po aptekach, w poszukiwaniu antybiotyków czy innych preparatów, jest nie tylko męczące, ale przede wszystkim stresujące. Farmaceuci odbierają setki telefonów od klientów i nie potrafią udzielić konkretnej odpowiedzi, na pytanie, kiedy będzie dostawa. Nie zawsze jest możliwość, zażycia zamiennika. Kiedy lek jest trudno dostępny w punktach aptecznych, warto skontaktować się z serwisem Apteline, ponieważ ma szerszą ofertę niż apteki stacjonarne. Wystarczy zadzwonić lub na czacie, czy też za pomocą e–maila, zapytać farmaceutę o produkt. Atrakcyjne ceny przyciągają klientów z całej Polski, szczególnie wtedy, gdy na rynku brakuje preparatów na receptę. Aby ułatwić chorym kontakt, została nawet uruchomiona infolinia.

Zobacz też:
Gdzie można legalnie kupić nasiona konopi?

Jakie informacje trzeba podać w Apteline podczas zamawiania leków?

Aby zakupić lek na receptę w serwisie rezerwacyjnym trzeba mieć aktualny dokument wystawiony przez lekarza. Przy składaniu zamówienia nie jest potrzebny, ale do odbioru w aptece. Farmaceuta nie wyda produktu bez aktualnej recepty. Jej ważność zależy od rodzaju wypisanego leku. Przeważnie pacjent ma 30 dni na wykupienie, ale w przypadku antybiotyku trzeba ją zrealizować w terminie 7. dni od dnia wystawienia przez lekarza. Jeśli chodzi o specyfiki, środki spożywcze, mające specjalne przeznaczenie żywieniowe, wyroby medyczne sprowadzane z zagranicy i leki immunologiczne produkowane wyłącznie dla danego pacjenta, czas realizacji wynosi 120 dni od wystawienia. E-recepta ważna jest 365 dni, ale pierwsze opakowanie wykupuje się w ciągu miesiąca, po tym terminie apteka wyda dawkę leku, pomniejszoną o dni, które już upłynęły. Jeśli się przeterminuje, trzeba udać się do specjalisty, by przedłużył ważność dokumentu.

Co znaczy, że podane ceny w serwisie są maksymalnymi?

Ceny podane w serwisie rezerwacyjnym są cenami maksymalnymi. W aptece można otrzymać lek w niższej kwocie. Nie dotyczy to jednak leków refundowanych, na które obowiązują ceny urzędowe. 1 stycznia 2023 r. weszła w życie nowa lista farmaceutyków refundowanych. Znalazły się na niej 4 dodatkowe substancje czynne. Pacjenci mniej zapłacą za wybrane leki przeciwbólowe, przeciwcukrzycowe i przeciwpadaczkowe. Natomiast MZ wycofało refundację na niektóre farmaceutyki, więc warto zapoznać się z wykazem z dnia 21 grudnia 2022 r. Można znaleźć również preparaty, które podrożały. Spis obejmuje leki bezpłatne, z odpłatnością 30 i 50% oraz ryczałtowe.

Zobacz też:
ABC pielęgnacji pępka noworodka – wszystko, co warto wiedzieć

Treść promocyjna

Zobacz także: