Komu można wystawić receptę na tabletkę „po”?

Antykoncepcja awaryjna to często ostatnia deska ratunku, gdy kobieta chce uniknąć ciąży, a współżyła bez zabezpieczenia lub z zabezpieczeniem, które zawiodło. Regularnie pada pytanie, czy tabletka „dzień po” jest na receptę, więc już w tym miejscu należy zaznaczyć, że można kupić ją wyłącznie na receptę. Nie każdy jednak wie, że gdy w grę wchodzi tabletka „dzień po”, recepta online również jak najbardziej jest możliwa. Jest to rozwiązanie bardzo szybkie, a czas w przypadku antykoncepcji awaryjnej jest kluczowy, jeśli chodzi o jej skuteczność ochrony przed zapłodnieniem. 

Recepta stacjonarna i online nie są jednak wystawiane każdemu. Wcześniej potrzebny jest szczegółowy wywiad medyczny i sprawdzenie, czy kobieta nie ma przeciwwskazań zdrowotnych do przyjęcia tabletki. Tu także klaruje się odpowiedź na pytanie „czy mężczyzna może dostać receptę na tabletkę „dzień po”. Nie może, ponieważ ta powiązana jest z numerem PESEL pacjentki, z którą to przeprowadzony zostanie wcześniej wywiad zdrowotny. 

Tabletka „dzień po” – recepta online 

Wiesz już, czy tabletka „dzień po” jest na receptę oraz kto może ją wystawić. Wiesz także, że jak najbardziej możliwa jest również recepta na antykoncepcję online, co znacznie skraca czas oczekiwania na konsultację lekarską. Takie usługi oferuje dziś sporo podmiotów medycznych online, a przykładem może być strona https://naszarecepta.pl/e-recepta/tabletka-po/. E-recepta na EllaOne przez Internet, w przypadku korzystania z placówek niewspółpracujących z NFZ, wymaga jednak wcześniejszej zapłaty za konsultację prywatną. Darmowa recepta na tabletkę „po” jest zawsze (gdyż za recepty się nie płaci), ale już konsultacja prywatna ze specjalistą kosztuje i trzeba się z tym liczyć. 

Zobacz też:
Darmowe leki dla seniorów. Jakie leki dla osób starszych są refundowane?

Cena zdalnej konsultacji lekarskiej nie jest jednak zazwyczaj tak wysoka jak cena wizyty stacjonarnej u specjalisty, gdzie zwykle płaci się 150-300 zł. Jest to zatem rozwiązanie nie tylko szybsze, ale także bardziej ekonomiczne niż umawianie się prywatnie do specjalisty tylko po to, by wypisał receptę. 

Recepta na antykoncepcję online – jak wygląda jej realizacja?

Wiele pacjentek zachodzi w głowę, gdzie może być wykupiona najszybciej i „bezproblemowo” tabletka dzień po. Recepta online i recepta wystawiana stacjonarnie nie różnią się sposobem realizacji, o czym warto pamiętać. Dla farmaceuty istotne jest wyłącznie prawidłowe wypisanie leku, a nie forma konsultacji z lekarzem. By wykupić EllaOne w aptece, warto wcześniej zorientować się jednak w sprawie dostępności leku, gdyż oczekiwanie na dostawę w tym przypadku nie ma sensu. 

Jeśli wystawiona została Ci e-recepta na EllaOne przez Internet, możesz niezwłocznie udać się do apteki w celu jej realizacji. 

  • Posłuży Ci do tego wysyłany w momencie przepisywania leku, kod czterocyfrowy. Znajdziesz go na swoim telefonie, gdyż przychodzi SMS-em. Podaj go farmaceucie, a następnie podyktuj swój numer PESEL w celu uwierzytelnienia, a lek po uiszczeniu zapłaty zostanie Ci wydany. 
  • Drugą opcją jest skorzystanie z kodu kreskowego e-recepty. Znaleźć można go bez problemu na wydruku informacyjnym dokumentu, a ten wysyłany jest do pacjentki e-mailem. W przypadku braku dostępu do skrzynki e-mail można również zalogować się do swojego profilu IKP – tam także mamy dostęp do historii e-recept. Okaż farmaceucie kod kreskowy (wydrukowany lub wyświetlony na urządzeniu mobilnym), a bez dodatkowego uwierzytelnienia wyda Ci lek po dokonaniu zapłaty.
Zobacz też:
Wczasy dla seniora – gdzie wybrać się na tani i udany wypoczynek?

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły