Najczęściej występujące zaburzenia odżywiania

Anoreksja to zaburzenie, które charakteryzuje się strachem przed przybraniem na wadze i utratą kontroli nad własnym ciałem. Osoby z anoreksją często trzymają się rygorystycznej diety i uporczywie kontrolują swoją wagę. Doprowadzają w ten sposób swoje ciało do stanu wyczerpania i anemii.

Bulimia to zaburzenie, które polega na napadach objadania się, po których następują rygorystyczne diety lub czynności mające na celu uniknięcie przybrania na wadze, takie jak wymioty czy stosowanie środków przeczyszczających.

Jedzenie obsesyjno-kompulsywne charakteryzuje się natomiast obsesyjnym myśleniem o jedzeniu i jego kompulsywnym spożywaniem, nawet w sytuacjach, gdy nie jest się głodnym.

Zaburzenia odżywiania a problemy emocjonalne

Inne objawy, które mogą wystąpić w zaburzeniach odżywiania, obejmują bóle brzucha, problemy z trawieniem, zaburzenia hormonalne, a także zmiany w wyglądzie skóry, włosów i paznokci.

Wymienione wyżej zaburzenia odżywiania się są często powiązane z innymi zaburzeniami emocjonalnymi, takimi jak depresja czy stany lękowe. Mogą one mieć poważne konsekwencje zdrowotne, w tym prowadzić do uszkodzenia jelit, problemów z układem sercowo-naczyniowym i zaburzeń hormonalnych.

Jeśli podejrzewasz, że masz zaburzenia odżywiania, ważne jest, aby uzyskać pomoc od specjalisty. Terapia może pomóc Ci zrozumieć i zmienić niezdrowy styl życia, a także zwiększyć pewność siebie i zdrowie emocjonalne. Pamiętaj, że jest wyjście i możesz uzyskać pomoc.

Zobacz też:
Co pomaga utrzymać porządek w biurze?

Pomoc dla osób z zaburzeniami odżywiania

W przypadku zaburzeń odżywiania konieczna może okazać się profesjonalna pomoc medyczna. W swoich planach warto uwzględnić nie tylko wizytę u lekarza pierwszego kontaktu, ale przede wszystkim psychiatrę lub psychoterapeutę. Warto sięgnąć do osób specjalizujących się w zaburzeniach odżywiania, które będą w stanie pomóc w diagnozie i ich leczeniu. Konieczna może okazać się terapia indywidualna lub grupowa, a także, w razie potrzeby, przyjmowanie leków.

Poradnie zdrowia psychicznego oferują bezpłatną lub niskokosztową pomoc dla osób z zaburzeniami odżywiania. Mogą zapewnić konsultacje i wsparcie, a także skierować do specjalisty, jeśli okaże się to konieczne.

Istnieją także grupy wsparcia, takie jak grupy terapeutyczne lub samopomocowe, dedykowane właśnie dla osób z zaburzeniami odżywiania. Mogą pomóc w zrozumieniu swojego stanu i radzeniu sobie z ze zmianą nawyków żywieniowych. Mogą też pomóc w nawiązaniu kontaktów z innymi osobami, które doświadczają podobnych trudności.

Pamiętaj, że zaburzenia odżywiania są poważne i wymagają profesjonalnej pomocy. Nie wstydź się jej szukać i nie bój się prosić o nią swoich bliskich i rodzinę. Im wcześniej zaczniesz leczenie, tym większe szanse na powrót do zdrowia.

Artykuł promocyjny

Zobacz także:

Zobacz też:
Tabletka dzień po, jak działa i jakie są jej skutki uboczne?

O autorze

Barbara Wójcik

Absolwentka studiów medycznych z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Lata pracy jako lekarz rodzinny nauczyły ją wrażliwości, odpowiedzialności za podejmowane decyzje terapeutyczne i umiejętności uważnego słuchania pacjenta. Prywatnie zajmuje się wychowywaniem swojej 5 letniej córki i udzielaniem porad na forach medycznych.

Zobacz wszystkie artykuły