Czy możliwa jest całkowita likwidacja tatuażu?

Najnowocześniejsze techniki stosowane w medycynie estetycznej są w stanie skutecznie usunąć to, co do tej pory uważałeś za trwałe, czyli na przykład tatuaż, makijaż permanentny, a nawet przebarwienia skórne czy blizny. Najskuteczniejsza metoda, z jakiej możesz skorzystać to laseroterapia. Niektóre rodzaje tatuażu wymagają większej liczby i częstotliwości zabiegów, inne znikają już po kilku sesjach laserowych. Na szybkość i skuteczność laserowego usuwania tatuażu wpływ mają takie czynniki, jak:

  • głębokość umiejscowienia pigmentu,
  • kolor barwnika (najtrudniejsze do usunięcia są tatuaże kolorowe),
  • wielkość tatuażu,
  • indywidualne predyspozycje organizmu.

Bezpieczeństwo laserowego usuwania tatuażu

Przestarzałe systemy laserowe często mogą przegrzewać skórę i powodować oparzenia lub blizny. Dlatego, jeśli chcesz, aby zabieg przebiegał bezpiecznie, wybierz się do zaufanej kliniki medycyny estetycznej i powierz laserowe usuwanie tatuażu profesjonalistom, np. w katowickiej Klinice Miracki. Zabiegi powinny być wykonywane wyłącznie przez wykwalifikowanego eksperta, takiego jak dermatolog lub specjalista medycyny estetycznej. Co więcej, do wykonania zabiegu należy użyć najnowocześniejszego sprzętu o potwierdzonej skuteczności i bezpieczeństwie. W Klinice Miracki skorzystasz z innowacyjnych pikosekundowych laserów do usuwania tatuażu – to najlepsza jak dotąd technologia do likwidacji pigmentu spod skóry.

Lasery pikosekundowe, np. Discovery Pico, wykorzystują neodymowo-yagowe (Nd:YAG) źródło światła laserowego o podwójnej długości fali. W porównaniu z innymi technologiami tradycyjnie wykorzystywanymi do usuwania tatuażu, parametry energii dostarczanej w pigment przy użyciu Discovery Pico pozwalają rozbić cząsteczki tuszu na znacznie mniejsze elementy. Najprościej mówiąc – starsze lasery typu q-switched rozbijają pigment na granulki, Discovery Pico i inne lasery pikosekundowe – na pył. To bardzo istotna różnica, ponieważ im mniejsza jest cząstka pigmentu, tym łatwiejsza staje się do usunięcia dla układu limfatycznego organizmu.

Zobacz też:
Co zawiera cena badań genetycznych?

Czas zabiegu jest na ogół bardzo krótki, zwykle od kilku sekund do kilku minut, w zależności od wielkości tatuażu. Wizyta może być dłuższa, jeśli konieczne jest znieczulenie miejscowe. Liczba wizyt jest prawie niemożliwa do przewidzenia na początku terapii, ponieważ każda osoba reaguje inaczej na leczenie laserem. Tuż po zabiegu tatuaż może chwilowo wyglądać na ciemniejszy, ale w ciągu kilku dni wyraźnie wyblaknie. Wraz z kolejnymi zabiegami pigmentu pod skórą będzie coraz mniej, aż w końcu zniknie całkowicie. Zabiegi wykonuje się co 6-8 tygodni. Trzeba jednak liczyć się z tym, że dla uzyskania pełnych efektów konieczne może okazać się wielokrotne powtórzenie laseroterapii, co oznacza, że cały proces może potrwać nawet dwa lata.

Inne metody usuwania tatuażu

Istnieje kilka innych metod usuwania tatuażu, takich jak mikrodermabrazja, salabrazja, krioterapia, usuwanie chirurgiczne i kremy do usuwania tatuażu. Są to jednak nierzadko metody bolesne, mało skuteczne i mogące prowadzić do poważnych powikłań, w tym blizn. Laserowe usuwanie tatuażu jest w tym momencie najlepszym wyborem – jest najbezpieczniejszą i najskuteczniejszą, zatwierdzoną przez towarzystwa lekarskie terapią.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat laserowego usuwania tatuażu, skontaktuj się ze specjalistami z katowickiej Kliniki Miracki.

Zobacz także:

Zobacz też:
Mięśniaki macicy – skąd się biorą, jakie dają objawy i jak się je leczy?

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły