Walka z przewlekłym katarem siennym

Katar sienny zwany również alergicznym jest zmorą wielu osób. Nieżyt nosa dotyka zarówno dzieci jak i osoby w starszym wieku. Zaburza nasze codzienne funkcjonowanie oraz powoduje znaczne osłabienie organizmu. W przypadku tej dolegliwości warto wspomóc się preparatami leczniczymi.

Objawy kataru mogą być często mylone z symptomami zwykłego przeziębienia, ale jest jednak kilka podstawowych różnic, które wskazują występowanie właśnie takiego rodzaju kataru. W przypadku standardoweo kataru wydzielina jest bardziej gęsta oraz często przybiera żółtą i/lub zielonkawą barwę. Jeśli chodzi o katar sienny to towarzyszą świąd w nosie oraz uciążliwe ataki kichania(seryjne). 

Podstawowymi i najczęstszymi objawami tej przypadłości są:

 • zaczerwienienie nosa
 • wyciek wydzieliny
 • świąd
 • pieczenie
 • kichanie 
 • wysuszenie błony 
 • nadwrażliwość
 • wysuszenie skóry 

Jednakże często wyżej wymienionym objawom towarzyszą również ból gardła oraz swędzenie oczu i okolic twarzy.

Katar sienny powodowany jest przez różnego rodzaju alergie. Alergie to nieprawidłowe reakcje organizmu na określony związek. Wpływają one na układ immunologiczny a co za tym idzie- pośrednio na cały nasz organizm.

Domowe sposoby niekoniecznie przynoszą oczekiwane rezultaty. Jednak sposobami, które warto zastosować to: stosowanie zrownoważonej diety oraz dbanie o higienę. Odpowiednia dieta wspomaga zdrowy rozwój organizmu i wzmacnia zdolności obronne naszego układu odpornościowego. Codzienna higiena nosa powoduje natomiast jego udrożnienie i wpływa na lepszy przepływ powietrza oraz zmniejsza ilość gromadzących się w nim bakterii.

Leki na katar sienny 

Farmakologia dotycząca kataru siennego zajmuje się zarówno zapobieganiem jak i łagodzeniem istniejących już objawów.
Najczęstszym wyborem na nieżyt nosa są krople, aerozole oraz tabletki. 

Zobacz też:
Domowe sposoby na suchy kaszel u dziecka i osoby dorosłej. Poznaj domowe środki na uporczywy, duszący kaszel suchy!


Przy wyborze konkretnego leku należy określić nasilenie objawów oraz intensywność i częstotliwość ich występowania. Warto skonsultować się z lekarzem lub skorzystać z pomocy osób pracujących w aptece.
Tabletki mają za zadanie łagodzić skutki kataru alergicznego od wewnątrz. Zazwyczaj mają one silniejsze działanie niż krople i aerozole. Niestety osoby chorujące na przypadłości wątroby oraz dzieci nie zawsze mogą skorzystać z tego rodzaju wsparcia przy walce z katarem siennym. Powodowane jest to przez silne substancje zawarte w lekach. 


Aerozole oraz krople działają bezpośrednio, czyli miejscowo. Efekty użycia tych środków są widoczne bardzo szybko. Niestety bardzo często- zwłaszcza w przypadku walki z intensywną alergią okazują się niewystarczające. Spraye i aerozole działają przede wszystkim na błonę śluzową nosa.  Zaletą kropel jest to, że w większości przypadków nadają się do stosowania u najmniejszych pacjentów. 



Najczęściej wybierane substancje, które zawarte są preparatach na leczenie kataru alergicznego to:

 • kromoglikam sodowy- działa na późne oraz wczesne objawy
 • sterydy
 • ektoina- działa przeciwzapalnie
 • leki przeciwhistaminowe

Po zastosowaniu leków należy obserwować reakcje organizmu i szybko reagować na ewentualne skutki uboczne.

Warto pamiętać aby nie bagatelizować problemu kataru siennego, ponieważ może skończyć się to poważnymi problemami zdrowotnymi. Nieleczony katar sienny może powodować niebezpieczne dla zdrowia skutki jak i również zaburzać codzienne funkcjonowanie organizmu. Leki na katar sienny gemini.pl/kategoria/zdrowie/alergia-i-katar-sienny/katar-sienny powinny być dobierane indywidualnie aby nie pogorszyć stanu zdrowia osoby zmagającej się z alergią oraz katarem siennym. Warto pamiętać o zdrowiu i wspomaganiu go.

Zobacz też:
Stearynian magnezu - co warto o nim wiedzieć?

Zobacz także:

O autorze

Barbara Wójcik

Absolwentka studiów medycznych z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Lata pracy jako lekarz rodzinny nauczyły ją wrażliwości, odpowiedzialności za podejmowane decyzje terapeutyczne i umiejętności uważnego słuchania pacjenta. Prywatnie zajmuje się wychowywaniem swojej 5 letniej córki i udzielaniem porad na forach medycznych.

Zobacz wszystkie artykuły