Katar pojawia się zwykle przy przeziębieniu, grypie i alergii. Jakie są jego przyczyny? Czy można zwalczyć katar samemu, bez wizyty u lekarza? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj domowe sposoby na katar.

Domowe sposoby na katar. Jak pozbyć się kataru?

Gdy pojawia się katar, chcesz jak najszybciej się go pozbyć. Warto sięgnąć po domowe sposoby na zatkany nos, które są skuteczne i były wykorzystywane już od pokoleń. Najczęściej stosowane są inhalacje, napary z ziół, sól fizjologiczna, olejki eteryczne i syropy domowej roboty.

Czym jest katar? Przyczyny i objawy kataru

Zanim poznasz domowe sposoby na katar, przeczytaj, czym jest ta dolegliwość. Katar ma postać śluzowej lub wodnistej wydzieliny z nosa, która utrudnia oddychanie. Zapalenie błony śluzowej nosa objawia się obrzękiem małżowin nosowych, drapaniem w gardle i zatkanym nosem.

Najczęstsze przyczyny kataru:

  • alergia np. na pyłki kwiatowe, sierść zwierząt lub kurz;
  • zapalenie zatok;
  • zaburzenia hormonalne;
  • niedobór witamin;
  • infekcja wirusowa i bakteryjna górnych dróg oddechowych;
  • zakażenie bakteryjne;
  • zanieczyszczenie powietrza.
Zobacz też:
Domowe sposoby na biegunkę. Najczęstsze przyczyny rozwolnienia. Sprawdź najlepsze sposoby na biegunkę u dzieci!

Rodzaje kataru – katar alergiczny, zatokowy i infekcyjny

Alergiczny nieżyt nosa, inaczej katar sienny, objawia się wodnistym katarem, podwyższonym ciśnieniem w zatokach i swędzeniem, pieczeniem i zaczerwienieniem oczu. Konieczne jest w takiej sytuacji unikanie czynników uczulających.

Katar zatokowy powstaje w wyniku stanu zapalnego zatok wywołanego przez bakterie. Towarzyszą mu zawroty głowy i ból w okolicy czoła. Wydzielina z nosa jest gęsta i ma żółty kolor.

W przypadku infekcji wirusowych wraz z katarem może się pojawiać kichanie, ból gardła, kaszel i podwyższona temperatura ciała. Początkowo wydzielina jest przezroczysta i wodnista, z czasem staje się gęstsza. W takiej sytuacji sprawdzają się domowe sposoby na katar.

Ile czasu trwa katar?

Mówi się, że katar trwa siedem dni. Czy to prawda? W wielu przypadkach tak jest, ale nie zawsze. Katar bakteryjny zwykle trwa około 10 dni i towarzyszą mu objawy infekcji, takie jak kaszel i gorączka. Alergiczny nieżyt nosa trwa tak długo, jak występują alergeny, czyli czynniki drażniące.

Katar u niemowlaka. Sposoby na katar u dziecka

Katar często się zdarza u niemowląt. Może utrudniać sen, karmienie i wywoływać rozdrażnienie. W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy w nosie nie znajduje się jakiś przedmiot.

W przebiegu kataru u dziecka najważniejsze jest systematyczne usuwanie zalegającej wydzieliny. Dzieci nie są w stanie samodzielnie oczyścić nosa, poza tym nagromadzenie śluzu w nosie sprzyja namnażaniu drobnoustrojów. Wydzielina często spływa po tylnej ścianie gardła, co może doprowadzić do zapalenia oskrzeli lub zapalenia ucha środkowego. Najlepiej jest użyć specjalnego aspiratora, dzięki czemu dziecko nie musi samo wydmuchiwać nosa. Sposoby na walkę z katarem u dzieci to głównie inhalacje, stosowanie wody morskiej do nosa i plastry do aromaterapii.

Zobacz też:
Niedosłuch – przyczyny i rodzaje. Jak radzić sobie z utratą słuchu?

Odpowiednie nawilżanie powietrza i inhalacje na katar

Przy katarze ważna jest odpowiednia wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Jeśli jest niższa niż 40%, to śluzówka nosa i gardła może być wysuszona. Natomiast wilgotność powyżej 60% sprzyja namnażaniu się pleśni i bakterii. Pomieszczenie należy często wietrzyć, a w utrzymaniu odpowiedniej wilgotności pomagają rośliny doniczkowe i pojemniczki z wodą, ustawione na kaloryferze.

Inhalacje

Inhalacje zmniejszają obrzęk śluzówki i ułatwiają swobodne oddychanie. Do inhalacji można wykorzystać inhalator lub po prostu miskę z gorącą wodą, do której dodaje się olejki eteryczne. Najlepsze działanie ma olejek eukaliptusowy, sosnowy i miętowy. Nad miską pochylaj się w takiej odległości, aby nie poparzyć się gorącą parą. Przykryj głowę ręcznikiem i wdychaj opary przez około 5 minut.

Napary ziołowe pomagają udrożnić nos. Rumianek na cieknący katar

Zioła skutecznie łagodzą objawy infekcji, w tym katar. Zwiększają odporność organizmu, a także przeciwdziałają rozwojowi zakażeń wirusowych i bakteryjnych. Dużą ilość olejków eterycznych zawiera rumianek. Działa przeciwzapalnie i odkażająco. Można go stosować w formie inhalacji, naparu lub syropu. Aby przyrządzić napar, łyżeczkę rumianku zalej filiżanką wrzątku. Taki napar można pić 2 razy dziennie. Syrop jest również prosty w przygotowaniu. Trzy szklanki rumianku zalej wodą i gotuj pół godziny. Po upływie tego czasu przecedź wywar, dodaj 1 kg cukru i gotuj 10 minut. Na koniec dodaj sok z 2 cytryn. Syrop można przelać do słoiczków lub butelek i przyjmować dwa razy w ciągu dnia.

Zobacz też:
Rak płuc – najgroźniejszy nowotwór. Wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Roztwór soli fizjologicznej. Sól fizjologiczna pomaga na nieżyt nosa

Sól morska to bezpieczny sposób na katar u dzieci i dorosłych. Zawiera wiele pierwiastków, na przykład cynk, magnez, żelazo, siarkę i potas. Można ją wykorzystać do irygacji nosa i zatok. Płukanie nosa oczyszcza go z zalegającej wydzieliny, przez co ułatwia oddychanie, nawilża błonę śluzową i usuwa wirusy. Taki zabieg chroni również przed nawracającymi infekcjami.

Chrzan wspomaga leczenie kataru i oczyszczanie nosa

Chrzan od dawna był stosowany na katar, chore zatoki, bóle reumatyczne i dolegliwości trawienne. Wykazuje też działanie antynowotworowe. Ostra substancja zawarta w chrzanie pomaga rozrzedzić śluz zalegający w nosie. Zawiera substancje antybakteryjne, dzięki czemu działa na organizm tak, jak syntetyczne antybiotyki. Najlepiej spożywać go na surowo, bo gotowany traci swoje właściwości. Aby przyrządzić z niego syrop, do startego chrzanu dodaj pół szklanki przegotowanej wody i zostaw pod przykryciem na pół godziny. Następnie wyciśnij sok i dodaj do niego miodu.

Leki na obrzęk błony śluzowej nosa

Domowe sposoby na katar nie zawsze przynoszą efekty. Przedłużający się katar może doprowadzić do stanu zapalnego i innych groźnych powikłań, dlatego nie należy go ignorować. Przewlekły katar jest sygnałem, że trzeba udać się do specjalisty. Lekarz znajdzie przyczynę występowania kataru, poza tym może przepisać preparaty, które obkurczają naczynia krwionośne błony śluzowej nosa i zmniejszają wytwarzanie wydzieliny.

Wiesz już, jak możesz leczyć katar. Domowe sposoby na katar pomagają w większości przypadków, poza tym mogą służyć jako wsparcie terapii zaleconej przez lekarza.

Zobacz też:
Domowe sposoby na zgagę. Zgaga – przyczyny i objawy dolegliwości. Poznaj domowe metody na pieczenie w przełyku!

Zobacz także:

About the Author

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

View All Articles