Katar może być jednym z objawów alergii lub przeziębienia. W przypadku pierwszego problemu wszelkie próby udrożnienia nosa raczej skończą się klęską. Jedyne, co w przypadku alergii pomoże, to tabletki odczulające. Sprawa wygląda inaczej jeśli chodzi o przeziębienie. Jak? Sprawdź, czytając nasz artykuł. Oto najbardziej skuteczne z domowych sposobów na katar!

Przyczyny kataru

Zanim wdrożysz jakiekolwiek leczenie, musisz upewnić się, jaki katar ci dolega. Uczucie zatkanego nosa może bowiem towarzyszyć przeziębieniu, alergii, a także zapaleniu zatok. Czy to znaczy, że musisz koniecznie udać się do lekarza? Nie, jeśli nie jest to przewlekła dolegliwość lub nie towarzyszą jej inne objawy, które są typowe dla wirusa grypy lub alergii.

Katar alergiczny

W przypadku gdy niedrożność nosa daje o sobie znać zawsze w tych samych warunkach, może to oznaczać, że jesteś uczulony. Katar to sygnał, że właśnie masz styczność z alergenem. Do najczęstszych alergenów (poza tymi występującymi w produktach spożywczych) należą:

 • sierść zwierząt;
 • pyłki;
 • kwitnące kwiaty;
 • kurz i roztocza.

Poza katarem mogą się pojawić kaszel, trudności z oddychaniem, łzawienie lub zaczerwienienie oczu. Domowe sposoby na zatkany nos i katar raczej nie pomogą, jeśli dolegliwości pojawiają się przewlekle lub gdy towarzyszą im wymienione wyżej objawy. Musisz skonsultować się z lekarzem, który następnie skieruje cię na badania alergologiczne.

Zobacz też:
Domowe sposoby na trądzik – czy da się go bezpiecznie pozbyć w warunkach domowych?

Niealergiczny nieżyt nosa

Spowodowany jest czynnikami niealergicznymi, do których należą m.in.:

 • przyczyny hormonalne, leki;
 • czynniki chemiczne (dym z kominka, spaliny, dym papierosowy, aerozole lub perfumy);
 • czynniki środowiskowe (ciśnienie, wilgotność powietrza, temperatura);
 • czynniki pokarmowe;
 • czynniki emocjonalne (pobudzenie seksualne).

Przeziębienie

Katar jest jednym z pierwszych objawów przeziębienia. Wirusy atakują błonę śluzową nosa, co skutkuje ich obrzękiem, infekcją oraz stanem zapalnym. Zwykle towarzyszą mu typowe objawy przeziębieniowe, takie jak ból głowy, podwyższona temperatura czy poczucie rozbicia. Jeśli do objawów dojdzie ból mięśni i stawów oznacza to, że mamy do czynienia najprawdopodobniej z grypą. Zazwyczaj katar mija do tygodnia od wystąpienia pierwszych oznak. Zanim przejdziemy do domowych sposobów na zatkany nos, przedstawimy to, jak wygląda infekcja w kolejnych etapach. Opisywany problem jest bowiem jedną z kilku faz.

Przebieg infekcji wirusowej nosa

Czas trwania infekcji zależy od układu odpornościowego i ogólnego stanu zdrowia chorej osoby. Da się określić schemat, według którego przebiega infekcja:

 • okres inkubacji – chory odczuwa zmęczenie i pogorszone samopoczucie. Jest to moment, w którym wirusy rozprzestrzeniają, powodując obrzęk błony śluzowej nosa.
 • cieknący katar – błona śluzowa zaczyna pozbywać się wirusów poprzez wodnistą wydzielinę z nosa.
 • zatkany nos – dochodzi do stanu zapalnego jamy nosowej, katar się utrzymuje.
 • powrót do zdrowia – organizm zwalczył patogen odpowiedzialny za przeziębienie. Faza regeneracji, po której katar ustępuje.
Zobacz też:
Sprawdź domowe sposoby na zaparcia. Poznaj przeczyszczające produkty, które pomogą pozbyć się zatwardzenia!

Sprawdzone domowe sposoby na zatkany nos

Jest wiele domowych metod na udrożnienie zatkanego nosa, jednak nie wszystkie znalezione w internecie są bezpieczne i skuteczne. W naszym artykule zebraliśmy kilka naturalnych metod leczenia infekcji górnych dróg oddechowych. Przeczytaj, by poznać domowe sposoby na katar i zatkany nos!

Prawidłowe wydmuchiwanie nosa

Właściwe czyszczenie nosa jest bardzo ważne, szczególnie wtedy, gdy jest on zatkany.

 1. Przede wszystkim rób to bez użycia nadmiernej siły, w delikatny sposób.
 2. Nigdy nie dmuchaj obu dziurek na raz!
 3. Weź czystą chusteczkę, przyłóż do nosa z prawej strony, zatykając równocześnie dziurkę dłonią i zacznij wydmuchiwać lewą dziurkę.
 4. Czynność powtórz z drugą dziurką.
 5. Nie zapominaj o umyciu rąk po wydmuchaniu nosa! Zapobiegnie to dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusów.

Inhalacja

Jak wygląda kolejny z domowych sposobów na zatkany nos i katar? Do wykonania inhalacji wystarczy miska z gorącą wodą i ręcznik. Domową kurację z użyciem pary wodnej można wzbogacić o olejki eteryczne, np. miętowy lub z eukaliptusa, dzięki którym będzie ona bardziej skuteczna.

 1. Zacznij od położenia miski na równej powierzchni.
 2. Następnie nachyl się nad nią, w odstępie 45 cm, przykrywając miskę i głowę ręcznikiem.
 3. Wdychaj powietrze nosem, a wydychaj ustami.

Dzięki unoszącej się parze do śluzówki nosa dotrą kropelki olejku eukaliptusowego, które rozrzedzą wydzielinę i zmniejszą obrzęk śluzówki. Udrożniony nos i zatoki szybciej pozbędą się zalegającego płynu.

Irygacja

Irygacja to płukanie nosa i zatok z wykorzystaniem roztworu soli fizjologicznej lub wody morskiej. Oba specyfiki kosztują kilka złotych i znajdziesz je w każdej aptece. Aby przeprowadzić irygację, potrzebujesz również strzykawki lekarskiej lub dedykowanej butelki.

 1. Gdy już masz wszystko przygotowane, napełnij strzykawkę roztworem.
 2. Następnie zatkaj prawą dziurkę, odchyl głowę do tyłu i wpuść roztwór do lewej dziurki, równocześnie wciągając nią powietrze.
 3. Delikatnie wydmuchaj nos i powtórz kroki z drugim nozdrzem.
Zobacz też:
Goździki na ból zęba – jak stosować?

Pomocne produkty spożywcze

Jeśli mowa o domowych sposobach na zapchany nos, nie można zapomnieć o spożywaniu dużej ilości płynów, szczególnie w ciepłej postaci, z dodatkiem imbiru czy cytryny. Niektórzy polecają również wąchanie chrzanu lub rozgniecionego czosnku. Kolejnym produktem o właściwościach antybakteryjnych i antywirusowych jest kurkuma. Możesz ją dodać do potraw, a także pić z mlekiem lub gorącą wodą codziennie rano.

Domowe sposoby na zatkany nos – podsumowanie

Są różne przyczyny zatkanego nosa. Zanim zaczniesz jakiekolwiek leczenie, upewnij się, jaki rodzaj kataru ci doskwiera. Jeśli mierzysz się ze zwykłym katarem, który jest związany z przeziębieniem, możesz wypróbować opisane przez nas domowe metody na zwalczenie kataru! Zaoszczędzisz zdrowie i czas na stanie w długich kolejkach, ale również złagodzisz dokuczliwe objawy.

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły