Zaparcia, to problem trawienny, który dotyka wiele osób. Pojawia się u dzieci i bardzo często u osób starszych. Czy wiesz, jakie są przyczyny problemów z wypróżnianiem? Przedstawiamy sprawdzone domowe sposoby na zaparcia.

Czym są zaparcia? Zaparcia – przyczyny

Większość osób zna nieprzyjemne uczucie zaparcia. Z zatwardzeniem mamy do czynienia wtedy, gdy w końcowym odcinku przewodu pokarmowego zalegają treści pokarmowe i wydalanie stolca jest utrudnione. Ta dolegliwość częściej dotyka kobiet, niż mężczyzn, pojawia się też czasem u dzieci. Zaparcia mogą być sporadyczne lub przewlekłe. Najczęstsze przyczyny zaparć to nieprawidłowe nawyki żywieniowe, niedrożność jelit, ciąża, odwodnienie i przyjmowanie niektórych leków. Istnieją też tak zwane zaparcia nawykowe, których przyczyną mogą być problemy emocjonalne, stres, obrzydzenie wobec czynności fizjologicznych lub lęk przed wypróżnieniem.

Zobacz też:
Domowe sposoby na wymiotowanie u dzieci – jakie są przyczyny nudności oraz naturalne metody leczenia?

Jakie są objawy zaparć?

Szacuje się, że zaparcia występują u około 2% populacji. Osoby zdrowe wypróżniają się 1-2 razy dziennie.

Do objawów zaparć należą:

  • rzadkie wypróżnienia, 3 razy w tygodniu lub rzadziej;
  • uczucie niepełnego wypróżnienia;
  • stolec oddawany jest z wysiłkiem;
  • wzdęcia;
  • ból przy wypróżnianiu;
  • twardy stole;
  • krew lub śluz w stolcu.

Poznaj domowe sposoby na zaparcia

Zaparcia powodują ból i dyskomfort. Nie należy ignorować tego problemu. Niewydalone resztki pokarmowe z czasem stają się toksyczne i podrażniają śluzówkę jelita grubego. Może to prowadzić do stanów zapalnych, chorób odbytnicy, a nawet raka jelita grubego. Warto znać domowe metody na zaparcia, które przywracają prawidłowy rytm wypróżnień i wspomagają pracę jelit.

Sposoby na zaparcia u dzieci

Zaparcia u niemowląt w pierwszym półroczu życia występują wtedy, gdy stolec jest zbity i twardy, a przy tym pojawia się rzadziej niż dwa razy na dobę. Zazwyczaj wtedy dziecko płacze i pręży się, gdy próbuje się wypróżnić. Dolegliwość ta często też pojawia się u dzieci w wieku 2-4 lat. Na początek warto zastosować domowe metody na zatwardzenie oraz trening korzystania z toalety. Polega on na tym, że pod stopy podstawiamy stołeczek, który powoduje, że pozycja korzystania z toalety, jest jak najbardziej zbliżona do pozycji kucznej. Pomocne są też ciepłe kąpiele.

Sprawdzone sposoby na zaparcia u osób starszych

U osób starszych metabolizm zwalnia, co ma wpływ na częstotliwość wypróżnień. Zaparcia często występują również po spożyciu niektórych leków. Co może przynieść ulgę? Dieta bogata w błonnik pomoże zlikwidować zaparcia. Ważna jest też umiarkowana aktywność fizyczna i spożywanie dużej ilości płynów.

Zobacz też:
Domowe sposoby na drętwienie rąk – jaka jest przyczyna drętwienia palców u rąk i jak pozbyć się tej przypadłości?

Suszone śliwki i rodzynki – szybki sposób na zaparcia

Śliwki zawierają substancję o nazwie sorbitol, która działa przeczyszczająco i wzmacnia procesy fermentacyjne w jelitach. Dzięki temu kał nie zalega w jelitach. Warto zjeść każdego ranka około 5 suszonych śliwek. Dzień wcześniej można zalać je wodą, dzięki temu będą bardziej miękkie. Perystaltykę jelit wzmagają również rodzynki, które są dodatkowo źródłem potasu.

Kefir na problemy z wypróżnianiem

Już nasze babcie wiedziały, że na problemy z wypróżnianiem dobre są fermentowane produkty mleczne. Bardzo dobrym probiotykiem o działaniu prozdrowotnym jest kefir. Zawiera witaminy z grupy B, wapń i magnez. Kefir wpływa korzystnie na perystaltykę jelit, dlatego spożywanie go to skuteczny sposób na zaparcia. Należy pić pół szklanki tego napoju przed śniadaniem.

Sok z kiszonej kapusty wspomaga pacę jelit

Sok z kiszonej kapusty pozwala szybko uporać się z problemem zaparć. To silny antyoksydant i naturalny probiotyk. Ponadto w jego składzie znajduje się bardzo dużo witaminy C, która neutralizuje działanie wolnych rodników. Sok z kiszonej kapusty zawiera również żelazo, magnez, potas, fosfor, witaminę A, E oraz K.

Środki przeczyszczające

Leki na przeczyszczenie można podzielić na zmiękczające, drażniące, osmotyczne i przeczyszczające. Środki przeczyszczające pobudzają pasaż jelit, ale ich działanie jest łagodne. W składzie często zawierają śluzy roślinne.

Siemię lniane – skuteczne w leczeniu zaparć

Siemię lniane reguluje działanie układu pokarmowego i jest polecane przy zaparciach oraz wszelkich zaburzeniach czynności jelita grubego. Ziarenka lnu można dodawać do sałatek, zup lub jogurtów, albo sporządzić z nich kleik. W tym celu 3 łyżeczki siemienia lnianego zalewamy ciepłą wodą i dodajemy trochę miodu, po czym odstawiamy na kilka godzin. Spożywanie siemienia działa dobroczynnie nie tylko na żołądek, ale też na włosy, skórę i paznokcie.

Zobacz też:
Domowe sposoby na ból żołądka – ulga w brzuchu bez leków!

Napary i zioła na zaparcia oraz wzdęcia. Ziołowy preparat z liśćmi senesu

Na problemy z wypróżnieniem pomocne są również herbatki ziołowe, które regulują pracę układu pokarmowego i ułatwiają oddawanie stolca. Liście senesu zawierają sennezydy, które działają przeczyszczająco. Efekt powinien nastąpić maksymalnie po trzech dniach od zastosowania. Napar można pić raz dziennie, najlepiej rano.

Znaczenie błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy jest doskonały na problemy z zaparciami. Prawidłowa zawartość błonnika w diecie to 30 do 40 gramów dziennie. Źródłem błonnika może być na przykład pełnoziarniste pieczywo, otręby pszenne, suszone owoce, brązowy ryż i kasza. Warzywa o dużej zawartości błonnika to fasola, groch, kapusta i marchewka. Duże ilości błonnika zawierają owoce takie jak banany, gruszki i jabłka.

Odpowiednia ilość płynów i aktywność fizyczna

Zaleca się wypijanie 2 do 3 litrów płynów dziennie. Picie odpowiednich ilości wody ułatwia proces wydalania, bo utrzymuje odpowiednią wilgotność mas kałowych. Jeszcze przed śniadaniem warto wypijać wodę, bo pobudzi to jelita do pracy.

Aktywność fizyczna również pomaga łagodzić dolegliwości związane z zaparciami. Siedzący tryb życia powoduje, że pasaż treści jelitowej jest spowolniony. Skuteczne mogą być nawet proste formy aktywności, takie jak spacery, jazda na rowerze lub bieganie.

Czego unikać podczas problemów z wypróżnianiem?

Gdy występują problemy z zaparciami, powinno się unikać:

  • słodyczy;
  • alkoholu;
  • napojów gazowanych;
  • przetworzonej żywności;
  • smażonych potraw.

Gdy domowe sposoby na zatwardzenie nie pomagają. Kiedy udać się do lekarza?

Krew lub śluz w kale przy zaparciach jest powodem do niepokoju. Jeżeli zaparcia nawracają albo stosowanie domowych metod nie przynosi efektów, należy skonsultować się z lekarzem. Jednak domowe sposoby na zaparcia są bezpieczne i można je stosować, zanim pójdzie się do lekarza.

Zobacz też:
Domowe sposoby na ból głowy – co robić, gdy ból nie ustępuje?

Zobacz także:

About the Author

Barbara Wójcik

Absolwentka studiów medycznych z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Lata pracy jako lekarz rodzinny nauczyły ją wrażliwości, odpowiedzialności za podejmowane decyzje terapeutyczne i umiejętności uważnego słuchania pacjenta. Prywatnie zajmuje się wychowywaniem swojej 5 letniej córki i udzielaniem porad na forach medycznych.

View All Articles