Co to jest stomatologia zachowawcza?
Stomatologia zachowawcza ma olbrzymie znaczenie dla ogólnego zdrowia człowieka. Zalicza się do niej przede wszystkim profilaktyczne wizyty, w trakcie których stomatolog sprawdza, czy w zębach nie ma ubytków, jaki jest stan dziąseł i ogólny jamy ustnej.
W ramach stomatologii zachowawczej nie ograniczamy się jedynie do działań profilaktycznych. Pod tą nazwą kryją się również metody leczenia, które są odpowiedzią na często występujące problemy z zębami, takie jak wypełnienia, mosty i implanty, nie będące schorzeniami, lecz sposobami na przywrócenie zdrowia i funkcjonalności uzębienia.
Do głównych celów stomatologii zachowawczej zalicza się zatem przede wszystkim zapobieganie chorobom zębów, ale również leczenie początkowych stadiów próchnicy i wprowadzanie metod leczniczych pomagających odbudować zęby.
Profilaktyczne działania a zdrowe zęby
Leczenie zachowawcze zębów to zróżnicowana kategoria zabiegów stomatologicznych, mająca na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się próchnicy i unikanie kosztownego leczenia w przyszłości. Dentysta w Londynie może zaproponować indywidualnie dopasowany plan leczenia, aby zapewnić najlepszą ochronę dla Twoich zębów.
Stomatologia zachowawcza – zabiegi, które możesz wykonać w Londynie
- kontrola stanu uzębienia i jamy ustnej
- rozwiązywanie problemów związanych z dziąsłami: nadwrażliwości, krwawienia
- oczyszczanie zębów z płytki bakteryjnej i kamienia
- skaling i piaskowanie
- wypełnienie ubytków
- leczenie próchnicy zębów
Regularne wizyty u stomatologa mogą ustrzec nie tylko przed dalszymi komplikacjami związanymi z uzębieniem, ale i ogólno zdrowotnymi. Nieleczone stany zapalne uzębienia i dziąseł mogą prowadzić do namnażania niebezpiecznych dla całego organizmu bakterii wydzielających toksyny. Te z kolei mogą wywoływać nawet choroby serca.
Zdrowe dziąsła i zęby to nie tylko kwestia estetyki czy komfortu w jamie ustnej, ale element przyczyniający się do zachowania ogólnego zdrowia. Wizyta u stomatologa jest świetną okazją do zwiększenia swojej wiedzy i świadomości na temat związku między dietą a zdrowiem zębów czy prawidłowej higieny jamy ustnej.
Próchnica – w jaki sposób leczy się najpowszechniejszy problem stomatologiczny?
Próchnica nie jest chorobą, która pojawia się nagle. Jest to wynik długotrwałego procesu. Regularne wizyty stomatologiczne pozwalają uchwycić postęp choroby na samym jej początku i ustrzec przed poważniejszymi konsekwencjami.
Próchnicę powodują bakterie, które odkładają się na płytce nazębnej. Na pojawienie się płytki wpływ mają nieprawidłowe nawyki związane z higieną jamy ustnej, spożywanie dużej ilości słodyczy i napojów gazowanych, ale także budowa zęba.
Nieleczona próchnica prowadzi do rozmiękczania szkliwa, a w konsekwencji powstawania ubytków, częściowego lub całkowitego złamania korony zęba czy innych jego uszkodzeń.
Na samym początku próchnica objawia się występowaniem niewielkich plamek, których nie da się usunąć w ramach domowej higieny. Natomiast na tym etapie stomatolog może wykonać proste, nieinwazyjne i bezbolesne zabiegi, takie jak precyzyjne oczyszczanie uzębienia z kamienia i osadu.
Jeśli próchnica dostała się pod szkliwo i doprowadziła do powstania ubytku, konieczne jest borowanie oraz uzupełnienie ubytku plombą. To nie tylko skuteczna, ale również estetyczna metoda przywrócenia zębom ich funkcjonalności.
Obecnie stosuje się dwa rodzaje wypełnień. Amalgamat powoli już odchodzi z codziennej praktyki, ze względu na wątpliwości dotyczące jego wpływu na ludzki organizm oraz dość nieestetycznego wyglądu. Zdecydowanie częściej wykorzystuje się wypełnienia kompozytowe, które produkowane są z materiałów o niskim stopniu ścieralności. Kompozyty ściśle przylegają do tkanek zębowych, są odporne na zgniatanie, a stomatologowi umożliwiają dokładne zeszlifowanie w celu dopasowania do zgryzu pacjenta.
Minusem kompozytów na tle amalgamatów jest fakt, że mają one stosunkowo krótką trwałość (od 3 do 10 lat), a także pod wpływem działania kawy czy herbaty mogą się przebarwiać.
Leczenie kanałowe – na czym polega i kiedy jest konieczne?
Leczenie kanałowe jest niezbędne, gdy próchnica rozwinie się tak bardzo, że bakterie przedostaną się do miazgi zębowej. W ten sposób choroba niszczy ząb od środka. Stomatolog może podjąć leczenie kanałowe, aby pacjent mógł zachować ząb. W niektórych przypadkach nie jest to jednak możliwe i jedyną możliwością jest usunięcie zęba. Leczenie kanałowe polega na opracowaniu systemu kanałów, w czasie którego usuwa się bakterie, martwą i zapalną miazgę.
Jeśli szukasz profesjonalnych zabiegów stomatologicznych, dentyści w Londynie oferują szeroki wybór usług niezbędnych do utrzymania zdrowia jamy ustnej.
Artykuł promocyjny
Zobacz także:
- Ból zęba po leczeniu kanałowym – jak wygląda proces gojenia po endodoncji?
- Jak często powinniśmy odwiedzać profilaktycznie stomatologa?
- Jakie są przyczyny swędzenia podniebienia, gardła i uszu?
- Zepsute i zniszczone zęby – jaki mają wpływ na zdrowie? Mogą być bardzo niebezpieczne!
- Goździki na ból zęba – jak stosować?