Jeśli dokucza ci uczucie palenia w przełyku, może to świadczyć o występowaniu zgagi. Zgaga to częsta dolegliwość pojawiająca się u osób w różnym wieku. Poznaj domowe sposoby na zgagę, aby przynieść sobie szybką ulgę w tej przypadłości!

Domowe sposoby na zgagę. Jak pozbyć się zgagi?

Zgaga to bolesne uczucie pieczenia w klatce piersiowej i gardle. Powstaje wtedy, gdy część treści żołądkowej, w tym kwasu żołądkowego, cofa się w okolice przełyku. Na skutek cofania się treści żołądkowej zostaje uszkodzony delikatny nabłonek przełyku. Ta dolegliwość najczęściej dotyka kobiety w ciąży i osoby starsze lub otyłe. Na szczęście nieprzyjemne objawy zgagi mogą złagodzić naturalne metody, znane już naszym babciom.

Zgaga – przyczyny zgagi

Cofanie się treści pokarmowej może się pojawiać, gdy leżysz po posiłku. Lepiej jest przyjąć pozycję stojącą lub siedzącą, aby zadziałała grawitacja. Nie jest wskazana zbyt intensywna aktywność fizyczna zaraz po posiłku. Zgaga to objaw, który może być również spowodowany nadmiarem tłuszczu w okolicy brzucha, który powoduje ucisk żołądka.

Zobacz też:
Domowe sposoby na opryszczkę wargową. Jak pozbyć się opryszczki na ustach i zapobiegać nawrotom? Domowe sposoby leczenia

Najczęstsze przyczyny występowania zgagi:

  • nadużywanie alkoholu;
  • palenie papierosów;
  • tłuste, ciężkostrawne posiłki, zwłaszcza dania typu fast food;
  • niektóre leki;
  • jedzenie w pośpiechu i stresie;
  • nadwaga;
  • niektóre choroby, na przykład cukrzyca;
  • ostre przyprawy i musztarda;
  • napoje gazowane;
  • zbyt duża ilość napojów z kofeiną;
  • produkty, które rozluźniają dolny zwieracz przełyku, takie jak owoce cytrusowe, cebula czy czekolada.

Co może być objawem zgagi. Czy zgaga może być objawem choroby?

Oprócz uczucia pieczenia przełyku lub pieczenia za mostkiem zgadze może też towarzyszyć ból w klatce piersiowej i odbijanie. Objawy mogą się nasilać po posiłku i przy pochylaniu się. Pojawia się wtedy cofanie pokarmu wraz z kwasem solnym z żołądka do przełyku. Zgaga może świadczyć o poważniejszej chorobie, na przykład nowotworowej, wrzodowej lub chorobie refluksowej przełyku. Na skutek uszkodzenia błony śluzowej przełyku zwiększa się ryzyko infekcji i problemów z uciążliwym kaszlem.

Zgaga w ciąży. Domowe sposoby na zgagę w ciąży

Zgaga występuje bardzo często u kobiet w ciąży. Dzieje się tak dlatego, że duża ilość progesteronu działa rozluźniająco na mięśnie układu pokarmowego. Poza tym powiększająca się macica wypycha z żołądka treść pokarmową. Niestrawności w ciąży nie da się uniknąć, ale można ją złagodzić poprzez stosowanie sprawdzonych, naturalnych metod na tę przypadłość.

Naturalne sposoby na zgagę – ziołowe napary

Napar z mięty poprawia trawienie, działa rozluźniająco i ma właściwości rozkurczające. Może przynieść ulgę, ale trzeba stosować go z umiarem. Rumianek pobudza wydzielanie soku żołądkowego i przyśpiesza procesy trawienne. Jest pomocny zwłaszcza wtedy, gdy przyczyną zgagi jest stres, ponieważ działa uspokajająco.

Zobacz też:
Zapalenie gardła u dzieci – jak sobie z nim radzić?

Migdały łagodzą nieprzyjemne pieczenie

Migdały mają odczyn zasadowy, przez co zobojętniają kwasy żołądkowe i likwidują uczucie pieczenia po posiłku. Mają dobry wpływ na działanie całego układu pokarmowego, są bogatym źródłem błonnika i wielu witamin. Najlepiej zjeść je bezpośrednio przed lub po posiłku.

Soda oczyszczona na refluks żołądkowo-przełykowy

Babcinym sposobem na zgagę jest rozpuszczenie łyżeczki sody oczyszczonej, która ma odczyn zasadowy, w połowie szklanki wody. Dla poprawy smaku można dodać sok z cytryny. Tę metodę jednak należy stosować tylko tymczasowo. Nie jest polecana dla kobiet w ciąży, bo zatrzymuje wodę w organizmie.

Imbir pomaga w leczeniu zgagi

Kolejną domową metodą na zgagę jest żucie świeżego imbiru. Możesz też przyrządzić z niego napar. Gruby plaster imbiru zalej gorącą wodą i wypij tak przyrządzoną miksturę po upływie około 10 minut. Imbir ma działanie przeciwzapalne i pomaga w przypadku wielu dolegliwości trawiennych.

Siemię lniane. Lniany kisiel złagodzi palenie przełyku

Wśród domowych sposobów na zgagę trzeba wymienić siemię lniane. Produkt ten działa ochronnie na błonę śluzową żołądka i wpływa pozytywnie na trawienie. Wystarczy, że dwie łyżki siemienia zalejesz wrzątkiem i poczekasz, aż wystygnie. Nasiona lnu są bogate w błonnik pokarmowy i wykazują właściwości przeciwzapalne. Sprawdzają się przy wielu innych dolegliwościach, na przykład zaparciach lub niestrawności.

Mleko, maślanka i kefir na zgagę. Poznaj domowe metody, które łagodzą tę dolegliwość

W momencie pojawienia się zgagi możesz wypić szklankę mleka, kefiru lub maślanki. Nabiał złagodzi objawy cofania się kwaśnej treści żołądkowej do przełyku. Jednak ten domowy sposób na zgagę nie działa na każdego i pomaga tylko na krótką metę. Gdy zgaga nie ustępuje, trzeba sięgnąć po inne środki.

Zobacz też:
Czy Ketonal można stosować na klasterowy ból głowy?

Leki na zgagę, które neutralizują kwasowość żołądka

Leki na zgagę mają za zadanie obniżyć produkcję kwasu solnego. Lekarz może zalecić inhibitory pompy protonowej. Są to leki, które zmniejszają ilość wydzielanego kwasu solnego i powodują wzrost pH w żołądku. Dzieje się tak na skutek tego, że hamują aktywność enzymu znajdującego się komórkach okładzinowych żołądka. Dla kobiet w ciąży bezpieczne są zobojętniające preparaty na bazie wodorotlenków magnezu lub wapnia.

Jak uniknąć zgagi? Pomóż sobie dietą!

Niewłaściwa dieta prowadzi do zalegania pokarmu w żołądku i nadmiernej produkcji soków żołądkowych. W celu uniknięcia wystąpienia zgagi najlepiej wykluczyć z diety:

  • kawę;
  • alkohol;
  • słodycze;
  • cytrusy;
  • ostre przyprawy;
  • warzywa: cebulę, czosnek, paprykę.

Dobre nawyki żywieniowe mogą ograniczyć występowanie zgagi. Zaleca się spożywanie 5 posiłków dziennie, a ostatni z nich na 3 godziny przed snem. Nikotyna i żucie gumy wzmagają wydzielanie kwasu żołądkowego. Pomocne może być picie świeżych soków z buraka, ogórka lub marchwi.

Gdy domowe metody na zgagę nie pomagają

Cofanie się treści pokarmowej i kwasu sprawia dyskomfort, może nawet utrudniać normalne funkcjonowanie. Jeśli domowe sposoby na zgagę nie przynoszą efektu, oznacza to, że musisz zasięgnąć rady specjalisty. Skonsultować się z lekarzem należy również wtedy, jeśli zgaga męczy cię bardzo często.

Domowe sposoby na zgagę są skuteczne, gdy występuje ona sporadycznie i zastosujesz je odpowiednio wcześnie. Jednak nawet w przypadku specjalistycznego leczenia, można je stosować jako wsparcie terapii.

Zobacz też:
Domowe sposoby na zespół niespokojnych nóg (RLS) – przyczyny i leczenie. Jak łagodzić syndrom poruszania nogami?

Zobacz także:

O autorze

Barbara Wójcik

Absolwentka studiów medycznych z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Lata pracy jako lekarz rodzinny nauczyły ją wrażliwości, odpowiedzialności za podejmowane decyzje terapeutyczne i umiejętności uważnego słuchania pacjenta. Prywatnie zajmuje się wychowywaniem swojej 5 letniej córki i udzielaniem porad na forach medycznych.

Zobacz wszystkie artykuły