Ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym to częsta dolegliwość, na którą cierpią osoby niezależnie od wieku. Może być wynikiem przeciążeń, wady postawy, a także zwyrodnień i urazów. W jaki sposób radzić sobie z bólem w tej okolicy ciała? Jakie domowe sposoby na ból kręgosłupa lędźwiowego możesz bezpiecznie stosować? Kiedy należy udać się do lekarza? Sprawdź!

Ból kręgosłupa lędźwiowego – co jest przyczyną?

Szacuje się, że w ciągu całego życia każdy z nas przynajmniej raz doświadczył bólu kręgosłupa lędźwiowego. Taka dolegliwość dopada nas z różnych przyczyn. 

Ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym mogą powodować:

  • przeciążenia i urazy;
  • anomalie wrodzone;
  • stany zapalne;
  • zwyrodnieniowe zmiany;
  • problemy psychologiczne;
  • choroby metaboliczne.

Gdy bolą plecy pozostałe czynniki 

Warto pamiętać, że dolegliwości bólowe i uczucie dyskomfortu mogą powodować również inne czynniki, takie jak:

  • choroby przewodu pokarmowego (trzustki wątroby itp.) promieniujące w stronę pleców;
  • choroby układu moczowego, nerek (np. kolka nerkowa);
  • u kobiet: dolegliwości związane z kobiecym układem moczowym (endometrioza, bolesne miesiączki i inne);
  • u mężczyzn: problemy z prostatą.

Ból kręgosłupa lędźwiowego mogą powodować poważne choroby, więc jeśli dolegliwości związane z bólem kręgosłupa lędźwiowego nasilają się lub stają się długotrwałe, niezbędna jest wizyta u lekarza.

Zobacz też:
Domowe sposoby na ból w klatce piersiowej – co robić, gdy poczujesz ucisk lub kłucie w torsie?

Co na ból kręgosłupa lędźwiowego? Sposoby, które możesz wypróbować

Ostre dolegliwości bólowe w odcinku lędźwiowym powodują u wszystkich podobne reakcje. Pacjenci najczęściej zmieniają pozycję ciała na taką, w której ból mija lub jest najsłabszy. Ponadto wiele osób wypoczywa, stosuje chłodzące lub rozgrzewające maści i tabletki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Bardzo dobrą, bezpieczną i domową metodą na uśmierzenie bólu kręgosłupa lędźwiowego jest ciepła kąpiel. Najlepiej dodać do niej kojące olejki eteryczne i sól – może być iwonicka lub specjalna do kąpieli.

Okłady i ćwiczenia na ból kręgosłupa lędźwiowego

Domowe sposoby na ból kręgosłupa lędźwiowego to również wszelkiego rodzaju okłady. Mogą one być ciepłe, zimne oraz ziołowe. Z bólem najlepiej poradzi sobie bazylia, kora białej wierzby, a także rumianek, rozmaryn i lawenda. Gdy boli kręgosłup, ale jesteś w stanie się poruszać, warto się porozciągać. Robienie kociego grzbietu z pewnością pomoże rozciągnąć obolałe mięśnie przy kręgosłupie. Ćwiczenia na kręgosłup można stosować regularnie.

Kiedy udać się do lekarza?

Wszystkie domowe sposoby na ból kręgosłupa lędźwiowego, jeśli tylko pomagają, mogą być bezpiecznie stosowane przez maksymalnie 3–4 dni. Jeżeli jednak po tym czasie dolegliwości bólowe utrzymują się, niezwłocznie należy udać się do lekarza. To samo dotyczy sytuacji, gdy pomimo stosowania domowych sposobów na ból kręgosłupa lędźwiowego, dyskomfort utrzymuje się lub nasila. Ze specjalistą należy skonsultować się również w przypadkach, gdy dolegliwościom towarzyszą: osłabienie mięśni, zaburzenia czucia w nodze lub na jej skórze czy problem z oddaniem moczu.

Zobacz też:
Domowe sposoby na ostrogi piętowe

Znając domowe sposoby na bolący kręgosłup lędźwiowy, możesz szybko zapewnić sobie ulgę w bólu. Warto jednak zadbać o odpowiednią profilaktykę i wdrożyć stosowne kroki, które mogą pomóc uniknąć tej dolegliwości. Aktywność fizyczna, odpowiednie krzesło do pracy przy biurku i wygodny materac do spania pozwolą ci uniknąć problemów z kręgosłupem lędźwiowym w przyszłości.

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły