Domowe sposoby na ból gardła mogą szybko przynieść ulgę i nie mają żadnych skutków ubocznych, tak jak to jest w przypadku większości środków farmakologicznych. Już babcie stosowały naturalne metody na przeziębienie i problemy z gardłem. Jednak ten problem może mieć wiele przyczyn i warto je znać, zanim zastosuje się lecznicze kuracje. Poznaj sprawdzone, skuteczne metody na ból gardła i chrypkę.
Najlepsze domowe sposoby na ból gardła. Jak łagodzić ból gardła?
Problemy z gardłem pojawiają się nie tylko w okresie jesienno-zimowym. Drapanie w gardle i chrypka mogą towarzyszyć infekcjom i różnego rodzaju zapaleniom. Jeśli ból gardła występuje bez dodatkowych, niepokojących objawów można wypróbować domowe sposoby na ból gardła, a jest ich naprawdę wiele. Do tego są to sprawdzone metody przez wiele pokoleń. Na początek trzeba jednak poznać przyczyny występującego bólu gardła.
Najczęstsze przyczyny bólu gardła
Przyczyn bólu gardła u dorosłych i dzieci może być wiele. Wywoływać mogą go również czynniki zewnętrzne, takie jak dym papierosowy czy nagłe zmiany temperatur. Jednak ból gardła najczęściej spowodowany jest przez:
- infekcje wirusowe;
- ropne przewlekłe zapalenie gardła;
- zapalenie błony śluzowej jamy ustnej;
- infekcje bakteryjne;
- anginę;
- przewlekły katar;
- zakażenie górnych dróg oddechowych;
- wirusy przeziębienia i grypy;
- alergie;
- zapalenie migdałków;
- suche lub zanieczyszczone powietrze;
- choroby refluksowe przełyku;
- nowotwory gardła.
Angina, przeziębienie, infekcja bakteryjna lub wirusowa, zapalenie gardła – jak rozpoznać przyczynę?
Leczenie bólu gardła powinno się zacząć od określenia jego przyczyny. Infekcji wirusowej, oprócz bólu gardła towarzyszą następujące objawy: zatkany nos, wodnisty katar, suchy kaszel, stan podgorączkowy lub gorączka oraz zaczerwienienie oczu i gardła. Natomiast objawy infekcji bakteryjnej to zazwyczaj podwyższona temperatura ciała, ropny katar, mokry kaszel i ból mięśni, obrzęk gardła.
Stan zapalny gardła
Stan zapalny gardła łatwo jest rozpoznać, bo powoduje on trudności w przełykaniu śliny i pokarmów. Ostremu zapaleniu krtani może towarzyszyć chrypa, kaszel, suchość w ustach, łaskotanie w gardle i podwyższona temperatura. Ból gardła często towarzyszy anginie. Tę chorobę można rozpoznać po występowaniu gorączki, powiększonych węzłach chłonnych i białym nalocie na migdałkach.
Jak nawilżyć gardło? Inhalacja pomocna przy chrypce
Suche powietrze powoduje drapanie w gardle i ból. Zaradzić temu problemowi może inhalacja, która działa łagodząco i oczyszczająco. Do jej wykonania potrzeba jedynie gorącej wody i olejków eterycznych. Najlepiej sprawdzi się olejek sosnowy, miętowy, eukaliptusowy lub aloesowy. Podczas inhalacji należy oddychać przez nos, a powietrze wydychać ustami i trzymać głowę nakrytą ręcznikiem w odległości około 30 cm od miski z wodą. Oczy najlepiej, aby były zamknięte, żeby uniknąć podrażnienia spojówek.
Jak długo powinna trwać inhalacja?
Inhalacje powinny trwać około 15 minut i można je powtarzać 3 razy dziennie. Na suchość w gardle może też pomóc picie odpowiedniej ilości płynów. Trzeba jedynie pamiętać o tym, aby napoje nie był zbyt gorące, bo może to podrażniać śluzówkę.
Rumianek – zlikwiduje obrzęk błony śluzowej gardła
Rumianek już od dawna jest znany ze swoich przeciwzapalnych i przeciwutleniających właściwości. Może złagodzić stany zapalne i infekcje bakteryjne, a także zmniejszyć obrzęk błony śluzowej. Płukanie ust i gardła ekstraktem z rumianku można wykonywać kilka razy dziennie. Jak przyrządzić napar? Wystarczy zalać wrzątkiem rumianek i odstawić na 15 minut.
Napar z szałwii na przewlekły ból gardła i inne płukanki ziołowe
Na problemy z gardłem pomocne jest płukanie go naparem z szałwii. Szałwia ma właściwości odkażające i antyseptyczne. Poza tym nie tylko przynosi ulgę w bólu i stanach zapalnych, ale ma też działanie wykrztuśne, dzięki czemu można pozbyć się wydzieliny zalegającej w gardle. Podobne działanie wykazuje napar z kory dębu, lipy lub tymianku. Płukanki na chore gardło należy stosować 3–4 razy dziennie, do czasu, kiedy ból całkowicie minie.
Syrop z cebuli – skuteczny na stan zapalny gardła
To prosty sposób, który większości osób znany jest z dzieciństwa. Już nasze mamy i babcie z powodzeniem go stosowały przy każdym przeziębieniu. Aby przygotować syrop, cebulę pokrój w drobną kostkę, a następnie zasyp ją cukrem. Taką mieszankę przykryj i odstaw w ciepłe miejsce na kilka dni. Wiele osób nie przepada za smakiem soku z cebuli, ale jest on pomocny w różnych infekcjach.
Czosnek, miód i mięta – działanie przeciwbakteryjne
Naturalny antybiotyk, czyli czosnek hamuje rozwój bakterii i pomaga zwalczyć infekcje. Można go dodać do ciepłego mleka lub przyrządzić z niego syrop. Syrop przyrządza się przez wymieszanie następujących składników: 30 rozgniecionych ząbków czosnku, sok z 1 kg cytryny, kilka łyżek miodu, litr przegotowanej wody. Taki syrop należy pić trzy razy dziennie po jednej łyżeczce.
Już Hipokrates zalecał mieszankę z miodu i octu jabłkowego jako skuteczny sposób na to, aby pozbyć się kaszlu. Miód można też rozpuścić w samej wodzie, ale nie powinna ona przekraczać 40 stopni Celsjusza. Z kolei mięta pieprzowa wykazuje działanie przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i przeciwkaszlowe. Przynosi natychmiastową ulgę, dzięki zawartości mentolu.
Płukanie gardła wodą z solą – dobra domowa metoda na ból gardła przy przełykaniu
Roztwór wody i soli pomaga zmniejszyć opuchliznę gardła, stany zapalne i ból, a co więcej redukuje aktywność bakterii, które wywołują infekcję. Aby go przygotować, wystarczy rozpuścić jedną łyżeczkę soli w 1/3 szklanki wody. Woda powinna być ciepła, ale nie gorąca. Takim roztworem należy płukać gardło kilka razy dziennie.
Siemię lniane na ostry ból gardła
Siemię lniane działa przeciwzapalnie i przynosi ulgę w bólu gardła. Spożywa się je w formie nasion, oleju lub zmielone. Ma działanie nawilżające, co oznacza, że szybko przynosi ulgę w bólu i łagodzi objawy drapania w gardle. Ta roślina korzystnie działa na cały organizm i wykazuje działanie prozdrowotne. Z nasion siemienia można przyrządzić napar do picia. Dwie łyżki siemienia zalej szklanką gorącej wody i odstaw pod przykryciem na 15 minut.
Domowe sposoby na gardło to za mało? Kiedy udać się do lekarza?
W przypadku, kiedy domowe sposoby na ból gardła nie przynoszą efektów, najlepiej udać się na wizytę do specjalisty. Jeśli pojawia się ból przy przełykaniu, podwyższona temperatura, bóle mięśniowe lub obrzęk migdałków może to świadczyć o tym, że przyczyną jest jakaś poważniejsza choroba. W niektórych sytuacjach pomóc mogą jedynie antybiotyki przepisane przez lekarza.
Domowe sposoby na ból gardła zazwyczaj pomagają pozbyć się bólu bez potrzeby zażywania środków farmakologicznych. Warto je znać, aby móc w razie potrzeby niezwłocznie je zastosować i przynieść sobie ulgę w bólu.
Zobacz także:
- Co pomoże na ból gardła, jak go złagodzić?
- Domowe sposoby na kaszel u dzieci i dorosłych. Jak poznać kaszel suchy i mokry? Sprawdź naturalne sposoby na kaszel!
- Katar? Kaszel? Ból gardła? Poznaj domowe sposoby na przeziębienie. Najskuteczniejsze naturalne metody leczenia!
- Szczypanie i pieczenie w gardle – co robić?
- Domowe sposoby na anginę, czyli co zrobić, aby uporać się z bólem gardła?