Domowe sposoby na zatkane ucho mogą szybko przynieść ulgę i usunąć nadmiar woskowiny. Sposoby leczenia zależą jednak od przyczyny dolegliwości ze strony narządu słuchu. Z tego artykułu dowiesz się, jak postępować, gdy ucho zatkane jest woskowiną, wodą, katarem i ciałem obcym. Sprawdź, jakie są możliwe przyczyny zatkanego ucha i jak pozbyć się dyskomfortu szybko i skutecznie!

Przyczyny zatkanego ucha – wydzielina uszna i korek woskowinowy

Przewód słuchowy to kanał o długości około 3 cm i średnicy około 7 mm. Częściowe lub całkowite zatkanie ucha pojawia się, gdy światło kanału ulega zwężenia. W kanale słuchowym może gromadzić się woskowina uszna, która po pewnym czasie tworzy twardy czop woskowinowy. Zazwyczaj dzieje się tak przez niewłaściwą higienę oraz noszenie słuchawek dousznych lub aparatów słuchowych. Zatkane uszy mogą być też spowodowane przez:

  • wizytę na basenie;
  • lot samolotem;
  • infekcję górnych dróg oddechowych;
  • obecność ciała obcego.
Zobacz też:
Od kiedy podawać tran dziecku?

Długotrwale zatkane ucho – przyczyny

Jeśli problemy z uszami trwają długo, a domowe sposoby na zatkane ucho nie pomagają, dolegliwości mogą być spowodowane:

  • uszkodzeniem błony bębenkowej;
  • stanem zapalnym ucha zewnętrznego;
  • zapaleniem trąbki słuchowej (trąbki Eustachiusza);
  • zapaleniem ucha środkowego.

Objawy zalegającej woskowiny w uchu – ból ucha, pogorszony słuch i szum w uszach

Zatkany kanał słuchowy powoduje spory dyskomfort i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Wśród objawów niedrożności ucha wyróżniamy:

  • pogorszony słuch;
  • szumy uszne;
  • zawroty głowy;
  • niedosłuch.

Domowe sposoby na zatkane ucho mogą okazać się pomocne na tę przypadłość. Warto jednak wiedzieć, którą metodę zastosować na dany problem.

Jak udrożnić kanał słuchowy i usunąć woskowinę? Domowe sposoby na zatkane ucho

Jak w każdym schorzeniu, sposób leczenia przytkanego ucha zależy nie tylko od objawów, lecz również przyczyny problemu. Metoda na usuwanie z ucha wody nie będzie skuteczna, jeśli niedrożny kanał wynika z przeziębienia lub zapalenia zatok. Aby uzyskać odpowiednią pomoc i nie pogorszyć swojego stanu, musisz wiedzieć, jak postępować w konkretnym przypadku. W tym artykule poznasz wszystkie najważniejsze metody usuwania woskowiny i ciała obcego oraz objawów związanych z nagłą zmianą ciśnienia. Oto domowe sposoby na zatkane ucho.

Jak odetkać ucho zatkane woskowiną? Woda utleniona na czop woskowinowy

Woskowina pełni funkcję ochronną, jednak jej nadmiar może blokować światło przewodu słuchowego. Czop woskowinowy należy jak najszybciej usunąć. Pamiętaj, aby pod żadnym pozorem nie robić tego za pomocą patyczka higienicznego, ponieważ możesz przesunąć wydzielinę dalej, a nawet uszkodzić błonę bębenkową. Możesz użyć specjalnych preparatów do rozpuszczania woskowiny, a następnie oczyścić małżowinę uszną wacikiem. Dobrym pomysłem jest także płukanie ucha wodą utlenioną lub parafiną. Jakich domowych sposobów na zatkane możesz jeszcze spróbować

Zobacz też:
Czym jest kiła? Przyczyny, objawy i leczenie

Ucho zatkane katarem – krople do nosa i inhalacje

Zatkany kanał uszny może towarzyszyć infekcjom górnych dróg oddechowych. Katar i obrzęk błony śluzowej nosa może zająć przewód łączący jamę nosową z uchem środkowym i spowodować zatkanie ucha. W takiej sytuacji jedynym skutecznym sposobem na odetkanie przewodu słuchowego jest udrożnienie dróg oddechowych. Należy więc stosować krople obkurczające śluzówkę oraz inhalacje z olejków eterycznych.

Lot samolotem i zmiana ciśnienia a uczucie zatkanego ucha – ziewanie

Podczas lotu samolotem lub jazdy windą dochodzi do wzrostu ciśnienia. Może to powodować zatykanie przewodu słuchowego. Aby odetkać ucho, wystarczy żuć gumę lub ssać cukierki. Wzmożona produkcja śliny powoduje potrzebę częstszego przełykania, podczas którego trąbka słuchowa zaczyna się udrażniać. Skuteczną metodą jest również ziewanie lub po prostu szerokie otwieranie ust.

Domowe sposoby na odetkanie ucha – zatkane ucho po basenie

Kolejnym powodem dyskomfortu jest woda w uchu. Najlepszym sposobem na jej usunięcie jest przechylenie głowy w kierunku ramion i pociągnięcie za małżowinę uszną. Nigdy nie lekceważ zalegającej wody, ponieważ może to prowadzić do poważnych stanów zapalnych lub infekcji.

Co zrobić, gdy ciało obce zatyka ucho? Wizyta u lekarza

Jeśli przedmiot jest miękki i widoczny w kanale słuchowym, można delikatnie usunąć go z pomocą pęsety. Jeśli jednak nie jesteś w stanie wyciągnąć go w bezpieczny sposób lub pojawia się wyciek z ucha i ból, należy pilnie udać się do specjalisty.

Zobacz też:
Dieta ketogeniczna z dostawą do domu. Czy to dobry wybór dla każdego?

Zatkane ucho u dziecka – czy należy zgłosić się do lekarza?

U dzieci nigdy nie należy usuwać całej woskowiny, a jedynie jej nadmiar. Aby to zrobić, wystarczy umyć uszka wodą z mydłem i dokładnie osuszyć narząd słuchu. Jeśli objawy wciąż będą się utrzymywać, konieczna będzie wizyta u lekarza. Czas na kolejny z domowych sposobów na zatkane ucho, którego jednak nie polecamy.

Oczyszczanie ucha z woskowiny – czy świecowanie uszu jest bezpieczne?

Skuteczność świecowania uszu nie jest potwierdzona, a dodatkowo meta może być niebezpieczna. Gorące krople wosku mogą uszkodzić przewód słuchowy i doprowadzić nawet do utraty słuchu. Wykonywanie zabiegu przez niedoświadczoną osobą może zakończyć się także wepchnięciem woskowiny głębiej.

Wyciek woskowiny z ucha – zapalenie ucha

Wyciek wydzieliny z narządu słuchu zazwyczaj świadczy o zapaleniu ucha środkowego lub zewnętrznego. Najlepiej udać się na wizytę u laryngologa, aby zdiagnozować przyczynę i wprowadzić odpowiednią terapię leczniczą.

Preparaty apteczne – kiedy udać się do laryngologa?

Zwykle zatkany przewód uszny nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Jeśli jednak mimo stosowania domowych sposobów dolegliwości nie ustąpią, konieczna będzie konsultacja laryngologiczna.

Nieleczone schorzenia w obrębie uszu mogą doprowadzić nawet do całkowitej utraty słuchu, dlatego nie powinno się lekceważyć żadnych objawów. Domowe sposoby na zatkane ucho nie zawsze będą skuteczne. Jeśli problemy utrzymują się dłużej niż 3 dni lub stan się pogarsza, należy skorzystać z pomocy lekarza.

Zobacz też:
Zaszycie alkoholowe? To może być rozwiązanie Twojego problemu!

Zobacz także:

About the Author

Barbara Wójcik

Absolwentka studiów medycznych z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Lata pracy jako lekarz rodzinny nauczyły ją wrażliwości, odpowiedzialności za podejmowane decyzje terapeutyczne i umiejętności uważnego słuchania pacjenta. Prywatnie zajmuje się wychowywaniem swojej 5 letniej córki i udzielaniem porad na forach medycznych.

View All Articles