Jeśli zmagasz się z bólem ucha, to warto dowiedzieć się najpierw czym może on być spowodowany. Dzięki temu możesz zastosować domowe sposoby na zapalenie ucha, które są skuteczne w większości przypadków. Wyjaśniamy, jakie są objawy tej dolegliwości i jak ją leczy.

Objawy zapalenia ucha zewnętrznego, wewnętrznego i ostrego zapalenia ucha środkowego

Ucho składa się z trzech części – ucha zewnętrznego, wewnętrznego i środkowego. Stan zapalny może występować w każdej z części ucha. Bólowi ucha często towarzyszą objawy takie jak problemy ze snem, drażliwość, pogorszenie słuchu, szumy uszne i wydzielina z ucha. Leczenie powinno być podjęte natychmiastowo.

Przyczyny bólu ucha

Ból ucha zwykle świadczy o stanie zapalnym ucha zewnętrznego i środkowego, ale może być również spowodowany innymi czynnikami.

Zobacz też:
Nietrzymanie moczu – komu zagraża ten problem? Radzimy, jak sobie z nim poradzić

Najczęstsze przyczyny bólu ucha:

  • zaczopowanie ucha woskowiną;
  • infekcja bakteryjna lub wirusowa;
  • infekcja górnych dróg oddechowych;
  • przerost migdałka gardłowego;
  • ciało obce wewnątrz ucha;
  • nagłe zmiany ciśnienia, na przykład podczas lotu samolotem;
  • uraz ucha lub wokół ucha;
  • obrzęk błony śluzowej trąbki słuchowej (Eustachiusza);
  • choroby nowotworowe w obrębie głowy i szyi;
  • zapalenie tarczycy;
  • choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa szyjnego.

Ból ucha u dziecka. Dlaczego pojawiają się infekcje?

Zapalenie ucha środkowego u dzieci jest powszechnym problemem, mówi się nawet, że to najczęstsza choroba wieku dziecięcego. Ta dolegliwość dotyka je częściej, niż dorosłych, ze względu na to, że mają one krótszą i węższą trąbkę słuchową, przez co patogeny łatwiej dostają się do głębszych struktur ucha. W przypadku dzieci ból ucha może mieć wiele przyczyn i nie należy go ignorować.

Domowe sposoby na zapalenie ucha – woda utleniona odkaża przewód słuchowy

Woda utleniona skutecznie hamuje rozwój bakterii i wirusów, które są przyczyną stanu chorobowego. Jednak musi być zastosowana odpowiednio szybko. Woda utleniona to roztwór nadtlenku wodoru, który jest całkowicie bezpieczny dla organizmu człowieka. Niszczy patogeny, które żyją w warunkach beztlenowych, dlatego pomaga w większości przypadków infekcji ucha, ale nie we wszystkich. Nie zadziała również wtedy, gdy stan zapalny jest już mocno rozwinięty. Do ucha wprowadza się kilka kropel wody utlenionej i pozostawia na 3 do 5 minut. Zabieg należy powtarzać co około 3 godziny, ale nie dłużej niż przez 3 dni. Można jej też używać do czyszczenia uszu, bo skutecznie odkaża przewód słuchowy zewnętrzny.

Zobacz też:
Zapalenie pęcherza — jak zapobiegać i leczyć?

Czosnek – domowe sposoby leczenia

Czosnek jest znany wszystkim ze swoich właściwości antybakteryjnych, przeciwgrzybiczych oraz przeciwwirusowych. Jest to naturalny antybiotyk, który skutecznie zwalcza infekcje. W przypadku zapalenia można rozgnieść kilka jego ząbków, a następnie wycisnąć sok i wprowadzić kilka kropli do ucha.

Olejek z drzewa herbacianego na przyczyny zapalenia ucha

Świetnym środkiem dezynfekującym jest olejek z drzewa herbacianego. Jak może pomóc przy bólu ucha? 3 krople olejku należy wmieszać z 2 łyżkami ciepłej oliwy z oliwek i wprowadzić taki roztwór do ucha. Zabieg powtarzamy 2-3 razy dziennie. Można też nasączyć olejkiem wacik kosmetyczny i przecierać nim wnętrze ucha.

Ciepłe okłady pomagają złagodzić stan zapalny ucha wewnętrznego

W uśmierzeniu bólu pomaga przyłożenie czegoś ciepłego do ucha. Można na przykład użyć termoforu, ale nie powinien on oczywiście być zbyt gorący, żeby nie doszło do poparzenia skóry. Pomocne może też być skierowanie ciepłego powietrza suszarki w stronę bolącego ucha w odległości około 20 cm. Ciepłego powietrza nie należy stosować dłużej niż 5 minut.

Naturalne sposoby leczenia bólu ucha – imbir

Imbir już od wieków jest używany w leczeniu wielu dolegliwości. Ma działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i rozgrzewające. Jest często stosowany w infekcjach górnych dróg oddechowych. Świeży korzeń imbiru ścieramy drobno na tarce, następnie dodajemy odrobinę oliwy z oliwek i mieszamy. Tak przyrządzone krople aplikujemy do ucha.

Żucie gumy pomaga złagodzić ból ucha

Żucie gumy to sprawdzony sposób na ból ucha spowodowany zmianą ciśnienia podczas lotu samolotem. Ciśnienie w uchu środkowym wyrównuje się na skutek ruchów żuchwy. Poza tym mentol, który jest dodawany do miętowych gum, udrażnia drogi oddechowe.

Zobacz też:
Zapalenie gardła u dzieci – jak sobie z nim radzić?

Krople do uszu pomagają złagodzić ból i usunąć nadmiar woskowiny

Patyczki higieniczne nadają się jedynie do czyszczenia małżowiny usznej, bo mogą prowadzić do urazów błony bębenkowej i zatkania przewodu słuchowego. Dlatego, aby usunąć nadmiar woskowiny, lepiej jest użyć specjalnych kropli do uszu dostępnych w aptekach. Rozpuszczają one nadmiar woskowiny, która czasem jest przyczyną bólu ucha. Krople do uszu często zawierają w składzie różne olejki, które dodatkowo nawilżają i koją skórę kanału słuchowego.

Kiedy domowe sposoby na ból ucha to za mało i trzeba zgłosić się do lekarza

Infekcje ucha mogą być niebezpiecznie i nie powinno się ich ignorować, bo nieleczone mogą prowadzić nawet do zapalenia błędnika, powstania ropniaków lub uszkodzenia słuchu. Odpowiednie leczenie może zapobiec groźnym powikłaniom. W przypadku zapalenia ucha wewnętrznego stan zapalny może być nawet niebezpieczny dla życia. Należy udać się do lekarza w sytuacji, gdy silny ból ucha nie ustępuje przez kilka dni, nawet po zastosowaniu domowych metod. Skonsultować się z lekarzem należy również wtedy, gdy pojawiają się zawroty głowy, wymioty, gorączka lub wyciek z ucha.

Laryngolog ustali przyczynę infekcji i określi, czy jest to zakażanie wirusowe, czy bateryjne. Wykona badanie otoskopem, czyli przyrządem, który służy do oglądania błony bębenkowej i wnętrza przewodu słuchowego. Lekarz może przepisać leki przeciwbólowe i antybiotyki.

Domowe sposoby na zapalenie ucha pomagają w większości przypadków, ale trzeba je zastosować niezwłocznie po tym, jak pojawią się pierwsze objawy.

Zobacz też:
Cukrzyca, czyli podwyższony poziom cukru. Jak rozpoznać hiperglikemię u seniora?

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły