Dlaczego boli ucho? Najczęściej przyczynami są urazy mechaniczne i stany zapalne, w tym wywołane przez obecność ciał obcych lub woskowinę zalegającą w uchu. Ból ucha może być też skutkiem problemów z zębami, chorób przełyku lub krtani. Nie można go lekceważyć, gdyż często okazuje się jednym z symptomów choroby serca lub nowotworu. Na szczęście, w większości przypadków domowe sposoby na ból ucha mogą pomóc ci w walce z tą dolegliwością. Sprawdź, jaki sposób na ból ucha wybrać.

Co na bolące ucho – sposoby leczenia bólu 

Jakie sposoby na ból ucha może ci zaoferować współczesna medycyna? Wiele zależy od tego, z jakim problemem zgłosisz się do lekarza. Jeśli ból ucha nie będzie miał związku z poważniejszymi dolegliwościami zdrowotnymi, możesz wykorzystać uniwersalne leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Przede wszystkim w leczeniu bólu ucha wykorzystywane są takie środki, jak: 

  • leki przeciwbólowe, np. paracetamol lub naproksen; 
  • przeciwzapalne krople z salicylanem choliny;
  • środki udrażniające nos lub rozrzedzające wydzielinę. 
Zobacz też:
Domowe sposoby na ból kręgosłupa lędźwiowego – czy warto je stosować?

O tym, z jakich leków masz korzystać, powinien zadecydować lekarz. Jeśli zatem ból ucha sprawia ci wiele problemów, a nie chcesz korzystać z domowych metod jego łagodzenia, skonsultuj się ze specjalistą w kwestii wyboru odpowiedniego lekarstwa.

Domowe sposoby na bolące ucho

O tym, jakie domowe sposoby na ból ucha możesz zastosować, decyduje m.in. wiek osoby chorej. To, co dobre dla dorosłego, nie zawsze sprawdzi się u najmłodszych pacjentów. Jak zatem postępować w poszczególnych przypadkach?

Domowe sposoby na bolące ucho u dorosłego

Dorośli często narzekają na ból ucha, którego pojawienie się ma związek z przewianiem, stanem zapalnym lub urazem ciśnieniowym. Jakie domowe sposoby na ból ucha pomogą?

Przewianie a ból ucha 

Sposobem na bolące ucho, które jest wynikiem przewiania, będzie:

  • kąpiel w wodzie z dodatkiem takich olejków eterycznych, jak olejek eukaliptusowy lub z mięty pieprzowej;
  • sięganie po rozgrzewające herbatki, np. z czarnego bzu; 
  • przemywanie ucha sokiem ze świeżej bazyli. 

Domowe sposoby na ból ucha a stan zapalny

W przypadku stanu zapalnego, domowe sposoby na bolące ucho u dorosłego to: 

  • ciepłe kompresy;
  • jedzenie surowego czosnku;
  • okład z imbiru połączonego z oliwą z oliwek;
  • w przypadku zapalenia ucha środkowego i wysięków – przepłukanie ucha octem jabłkowym. 

Jak zmniejszyć bolesne ciśnienie w uszach?

Jeśli za ból ucha odpowiada ciśnienie, a raczej jego gwałtowne zmiany, możesz w bardzo prosty sposób uporać się z bólem. Pomoże ssanie cukierków lub żucie gumy. Jeśli zatem problemy z uszami są w twoim przypadku skutkiem podróżowania samolotami lub przemieszczania się windą, możesz z takiego wsparcia skorzystać.

Zobacz też:
Atak woreczka żółciowego – domowe sposoby i profilaktyka

W przypadku osób dorosłych istnieje wiele domowych sposobów na ból ucha. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku dzieci. 

Co na ból ucha? Domowe sposoby, które pomogą dziecku

W przypadku dzieci najczęstszą przyczyną bólu ucha są urazy błony bębenkowej, które powstają w wyniku kontaktu z ciałem obcym. Tu podstawą jest delikatne usunięcie go z ucha. Jeśli utkwiło głęboko, musisz wybrać się do laryngologa. 

Innym problemem maluchów jest zapalenie ucha środkowego, będące zazwyczaj skutkiem problemów z migdałkami lub zatokami. W takim przypadku warto odwiedzić laryngologa i zastosować się do jego porad. A co w pozostałych przypadkach?

Jakie sposoby na ból ucha u dziecka będą najlepsze w chwili, gdy stan zapalny jest wynikiem przeziębienia? W takim przypadku możesz wykorzystać kilka bezpiecznych możliwości. 

Domowe sposoby na ból ucha u dzieci to między innymi okłady z:

  • delikatnie podgrzanej oliwy z oliwek;
  • olejku kamforowego;
  • surowych plastrów cebuli;
  • soku wyciśnięty z ząbka czosnku.

Ból mogą też złagodzić zwykła, ciepła woda oraz delikatny masaż, który poprawi krążenie krwi w tym miejscu.

Inne naturalne sposoby na ból ucha

Z jakich domowych sposobów na ból ucha możesz jeszcze skorzystać? W wielu przypadkach pomocna może się okazać mikstura to przemywania ucha, przygotowana z wody i nadtlenku wodoru. Substancja ta pojawia się w wielu lekach na ból ucha, możesz zatem korzystać z jej mocy wtedy, gdy postawisz na domowe sposoby na ból ucha. 

Warto też przypomnieć sobie o takich specjałach jak wyciąg z jeżówki, sok z mięty lub bazyli. Z takich środków bardzo chętnie korzystano przed laty w wielu domach, być może nawet nie zdając sobie sprawy z tego, jak silne są lecznicze właściwości tych roślin. Innym, naturalnym sposobem na ból ucha jest korzystanie z olejku z drzewa herbacianego, który również skutecznie łagodzi ból.

Zobacz też:
Domowe sposoby na drętwienie rąk – jaka jest przyczyna drętwienia palców u rąk i jak pozbyć się tej przypadłości?

Bezcenna profilaktyka. Jak chronić się przed bólem ucha? 

Co możesz zrobić, aby domowe sposoby na ból ucha nie były ci w ogóle potrzebne? Przede wszystkim zadbaj o swoje uszy. Pamiętaj, że często za problemy z nimi odpowiada kontakt z brudną wodą lub uraz mechaniczny, spowodowany nieprawidłowym korzystaniem z patyczków do czyszczenia. Unikaj przeciągów, które również mogą stać się przyczyną problemów ze zdrowiem, i na bieżąco wspieraj odprność organizmu. Dzięki temu ryzyko przeziębienia i towarzyszących mu dolegliwości znacznie się zmniejszy. 

Gdy wiesz, jakie domowe sposoby na bolące ucho sprawdzą się najlepiej w twoim przypadku, szybko przyniesiesz sobie ulgę. Warto jednak podejmować stosowne kroki związane z profilaktyką, aby w ogóle uniknąć dolegliwości. Pamiętaj jednak, że jeśli ból ucha będzie się utrzymywał przez dłuższy czas, wizyta u laryngologa stanie się koniecznością.

Zobacz także:

O autorze

Mirosława Jankowiak

Absolwentka Technikum Gastronomicznego w Bytomiu i historii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Miłośniczka podróży, przyrody i aktywnego wypoczynku. Podróżnicze i historyczne pasje łączy z pracą przewodnika turystycznego. W wolnym czasie poszerza swoją wiedzę na temat zdrowego stylu życia i diet, ze szczególnym uwzględnieniem diety roślinnej.

Zobacz wszystkie artykuły