To, jakie domowe sposoby na skurcze nóg okażą się skuteczne, zależy przede wszystkim od indywidualnych potrzeb i przyczyn skurczów. Bez wątpienia naturalne metody mogą pomóc i uśmierzyć dolegliwości bólowe. W niektórych przypadkach należy jednak udać się do lekarza i rozpocząć leczenie farmakologiczne. Problemy kończyn dolnych bardzo często nie są podstawowym schorzeniem, ale wynikają z innych chorób. Dowiedz się, kiedy warto skonsultować się z lekarzem, dlaczego mogą powstawać silne skurcze i jak wyeliminować je ze swojego życia!

Czym są kurcze mięśni i dlaczego są bolesne?

Skurcze mięśni są zmianą długości i napięcia włókien mięśniowych. Nagłe i krótkie kurcze powodują nieprzyjemne dolegliwości bólowe, ponieważ dochodzi do rozciągnięcia struktur przedniej strony piszczeli. Najczęściej występującymi skurczami są te w obrębie łydki. Często skurczom łydek towarzyszy zgięcie podeszwowe stawu skokowego z jednoczesnym zgięciem grzbietowym palców. Skurcze mogą trwać do kilkudziesięciu sekund.

Zobacz też:
Kto najczęściej chodzi na zwolnienia lekarskie? Jak zdobyć L4 online?

Skurcze mięśni nóg – przyczyny dolegliwości

Skurcze mięśni znacząco obniżają komfort życia. Przyczyn powstawania kurczy mięśni może być naprawdę sporo. Od tych błahych, które nie mają wpływu na zdrowie, aż do bardzo poważnych chorób. Do czynników zwiększających ryzyko pojawiania się skurczów zaliczamy:

  • siedzący tryb życia;
  • intensywną aktywność fizyczną;
  • odwodnienie;
  • niedobór pierwiastków elektrolitowych, takich jak wapń, żelazo, magnez i potas;
  • używki;

Skurcze mogą pojawić się w ciąży (najczęściej w III trymestrze) oraz być objawem chorób, takich jak cukrzyca, przewlekła niewydolność żylna, miażdżyca czy nadciśnienie tętnicze. Czy domowe sposoby na skurcze nóg są w stanie pomóc?

Co pomaga na skurcze w łydce? Poznaj domowe sposoby na skurcze nóg!

Pojawiające się skurcze w łydkach zawsze wymagają odnalezienia źródła problemu. Dopiero odpowiednia diagnoza pozwoli wdrożyć właściwe leczenie, które przyniesie oczekiwane rezultaty. Na kurcze, które występują z powodu czynników zależnych od trybu życia, możesz zastosować domowe sposoby na skurcze nóg. Jeśli jednak dolegliwości są jedynie objawem innych chorób, najważniejsze jest leczenie głównego schorzenia. Jednak również w tym wypadku naturalne metody pomogą złagodzić skutki bolesnego napięcia mięśni. Sprawdź, co warto stosować!

Nocne skurcze mięśni – niedobór magnezu

Dolegliwości ze strony mięśni bardzo często mają swoje źródło w źle zbilansowanej diecie oraz niewystarczającym nawodnieniu. Brak jonów sodu i potasu zaburza prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowo-mięśniowego. Za wspomaganie przewodnictwa nerwowego odpowiedzialny jest wapń i magnez. Jednym z objawów niedoboru tych elektrolitów są właśnie napięcia mięśni. W takiej sytuacji konieczne jest spożywanie produktów bogatych w magnez i unikanie przyjmowania używek, do których należą:

  • kofeina;
  • nikotyna;
  • alkohol.
Zobacz też:
Czy złagodzenie bólu kręgosłupa lędźwiowego bez operacji jest możliwe?

Zadbaj również o nawodnienie, ponieważ woda jest katalizatorem wielu procesów metabolicznych. Czy domowymi sposobami na skurcze nóg da się je wyeliminować także u kobiet w ciąży?

Skurcz łydek w nocy w ciąży – co zrobić, gdy pojawiają się skurcze?

Zaburzenia w zakresie funkcjonowania mięśni mogą nasilać się w trzecim trymestrze ciąży. Przez zmiany hormonalne i wzrost wagi nogi są bardzo obciążone, więc dochodzi do zaburzeń ich ukrwienia i zastoju krwi. Co więcej, w okresie prenatalnym zwiększa się zapotrzebowanie na witaminy i mikroelementy. To główne powody, przez które kobiety w ciąży cierpią na skurcze łydek. Bardzo ważne jest stosowanie zbilansowanej, zdrowej diety, specjalnej suplementacji dla przyszłych mam oraz odpoczynek z nogami w górze. Świetnie sprawdzą się także ciepłe okłady.

Bolesny skurcz mięśni łydek – objaw poważnych chorób

Ból w łydkach często bywa następstwem żylaków oraz innych schorzeń, które powodują zaburzenia ukrwienia w nogach. Bywa także efektem ubocznym stosowania niektórych leków. Dlatego zawsze należy udać się do lekarza, który zaleci odpowiednie badania i postawi trafną diagnozę. Leczenie musi obejmować główną przyczynę problemu. Można jednak wspomóc organizm i złagodzić dolegliwości naturalnymi sposobami. Warto wzbogacić dietę o produkty bogate w magnez, np.:

  • pestki dyni;
  • kakao;
  • nasiona słonecznika;
  • nasiona chia;
  • orzechy pistacjowe;
  • ryż brązowy.

Używki a bolesne skurcze łydek – wyeliminuj czynniki drażniące!

Domowe sposoby na skurcze nóg obejmują także powstrzymanie się od niektórych substancji. Nadużywanie alkoholu i kofeiny może bowiem wyrządzić sporo szkód w organizmie. Picie kawy, napojów energetycznych i koktajli wysokoprocentowych nie tylko wypłukuje elektrolity, lecz także zmniejsza przyswajalność tych cennych pierwiastków. Używki wpływają więc bezpośrednio na ryzyko pojawienia się skurczów. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście usunięcie tych produktów z codziennego menu. W przypadku wystąpienia bolesnych nocnych dolegliwości można zastosować żel lub maść na skurcze łydek. Produkty farmaceutyczne możesz kupić w aptece bez recepty.

Zobacz też:
Zdrowe odżywianie jako klucz do długowieczności

Domowe sposoby na skurcze łydek – masaże i kąpiele

Skurcze mogą obejmować zarówno pojedynczy mięsień, jak i całą grupę mięśni. Na szczęście można ograniczyć ryzyko ich wystąpienia. Istnieją skuteczne działania profilaktyczne, dzięki którym zadbasz o zdrowie kończyn dolnych. Aby zminimalizować występowanie dolegliwości, należy:

  • stosować dietę bogatą w elektrolity;
  • prowadzić aktywny tryb życia;
  • nosić wygodne, płaskie obuwie;
  • unikać zakładania nogi na nogę.

Jeśli jednak dopadną cię bóle, weź ciepłą kąpiel i masuj nogi – to pozwoli rozluźnić mięśnie i poprawi ukrwienie w nogach.

Nocne skurcze łydek – zadbaj o prawidłową postawę ciała!

Skurcze mogą powstawać także w wyniku podrażnienia struktur nerwowych w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa. Może do tego dojść podczas chorób krążka międzykręgowego, na skutek zmian zwyrodnieniowych czy stanów zapalnych. Bardzo ważne jest, aby dbać o utrzymanie prostych pleców i częste rozciąganie mięśni. Pamiętaj o odpowiedniej rozgrzewce przed każdym wysiłkiem fizycznym.

Choć skurcze same w sobie nie stanowią zagrożenia dla zdrowia lub życia, mogą być objawem poważnych chorób. Co więcej, znacznie obniżają komfort życia i utrudniają codziennie funkcjonowanie. Warto więc stosować sprawdzone domowe sposoby na skurcze nóg, by szybko złagodzić przykre dolegliwości.

Zobacz także:

Zobacz też:
Co warto wiedzieć o liposukcji?

About the Author

Barbara Wójcik

Absolwentka studiów medycznych z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Lata pracy jako lekarz rodzinny nauczyły ją wrażliwości, odpowiedzialności za podejmowane decyzje terapeutyczne i umiejętności uważnego słuchania pacjenta. Prywatnie zajmuje się wychowywaniem swojej 5 letniej córki i udzielaniem porad na forach medycznych.

View All Articles