Domowe sposoby na bóle mięśni i stawów mogą szybko i skutecznie przynieść ulgę. Metoda działania zależy jednak od przyczyny problemu. Warto także wiedzieć, że w wielu przypadkach naturalne środki nie wyleczą schorzenia, a jedynie złagodzą ból. Jeśli jednak dolegliwości są na tyle silne, że utrudniają codzienne funkcjonowanie, warto włączyć wszystkie możliwe sposoby leczenia, aby odzyskać komfort życia. Dowiedz się, jakie mogą być przyczyny oraz jakie są najlepsze sposoby na bolące stawy i mięśnie!
Możliwe przyczyny bólu mięśni i stawów
Bóle stawowe i mięśniowe mogą być powodowane przez zbyt intensywne treningi lub pracę fizyczną. Dochodzi wtedy do przeciążenia struktur mięśniowo-szkieletowych. Najbardziej narażone na te dolegliwości są narażone osoby z nadwagą lub otyłością. Zdarza się jednak, że powody problemów mięśniowo-stawowych są poważniejsze. Wśród okoliczności wpływających na bóle elementów układu ruchu wyróżniamy:
- bolesne skurcze mięśni;
- urazy i kontuzje;
- reumatoidalne zapalenie stawów;
- choroba zwyrodnieniowa stawów;
- mikrouszkodzenia włókien mięśniowych;
- naderwanie ścięgien;
- choroby reumatyczne;
- grypa.
Sposoby leczenia bólu – jak złagodzić dolegliwości bólowe?
Na bóle wynikające z przeciążenia można zastosować domowe sposoby, które nie tylko wykazują działanie przeciwzapalne, lecz również są doskonałym sposobem radzenia sobie z bólem. Jeśli jednak dolegliwości związane są z chorobami reumatycznymi, konieczna będzie farmakoterapia i rehabilitacja. W przypadku uszkodzeń i urazów potrzebne może być także wykonanie nieskomplikowanego zabiegu chirurgicznego lub poważnej operacji. Dlatego tak ważna jest szybka i trafna diagnoza, która pozwoli ustalić sposób postępowania.
Domowe sposoby na bóle mięśni i stawów – zimne okłady z kostek lodu
Dolegliwości ze strony układu ruchu bywają naprawdę nieprzyjemne. Jakie domowe sposoby na bóle mięśni i stawów warto w takich sytuacjach wypróbować? Do łagodzenia ostrych bólów mięśniowo-stawowych świetnie sprawdzi się termoterapia. Zimne okłady przynoszą ulgę w bólu, a do tego działają przeciwzapalnie i poprawiają zakres ruchomości stawów. Będą doskonałym rozwiązaniem w przypadku bólu wynikającego z choroby zwyrodnieniowej i reumatoidalnego zapalenia stawów. Pamiętaj, aby nie przykładać mrożonek bezpośrednio na skórę, ale owinąć je w bawełnianą ściereczkę.
Przewlekłe choroby stawów – ciepłe kompresy przeciwbólowe
Ciepła temperatura pobudza przepływ krwi, rozluźnia napięcie mięśni i zwiększa ruchomość stawów. Może być wykorzystywana podczas sztywności stawów oraz gdy odczuwasz ból. Ciepłych kompresów nie należy jednak stosować w przypadku ostrych urazów i stanów zapalnych. To jeden z domowych sposobów na bóle mięśni i stawów, który trzeba wykorzystywać, mierząc czas. Przykładanie okładów nie powinno bowiem trwać dłużej niż 20 minut. Czynność można powtarzać nawet 3-4 razy dziennie, w zależności od zapotrzebowania, aż do osiągnięcia oczekiwanego efektu.
Obolałe mięśnie po intensywnym wysiłku fizycznym – masaż i kąpiel
Intensywne treningi mogą powodować bóle mięśni nóg i rąk. Niewłaściwe wykonywanie ćwiczeń może przyczynić się do bólu pleców. Pamiętaj o dobrej technice – jeśli nie wiesz, jak wykonywać dane ćwiczenie, warto skorzystać z pomocy trenera personalnego. Na bóle potreningowe świetnie sprawdzą się masaże oraz ciepłe kąpiele odprężające (np. z dodatkiem soli Epsom). Na bolące miejsca warto zastosować także ocet jabłkowy, który łagodzi ból i działa przeciwzapalnie. Zakwasy po treningu nie są powodem do zaprzestania ćwiczeń – warto jednak na dzień lub dwa zmniejszyć ich intensywność.
Napięte mięśnie – jak je rozluźnić?
Mięśnie to kurczliwe narządy, które odpowiedzialne są za prawidłową motorykę całego ciała oraz sprawne funkcjonowanie narządów wewnętrznych. W wyniku przewlekłego stresu lub przetrenowania może dojść do wzmożonego napięcia mięśniowego. Aby rozluźnić napięcia, warto skorzystać z pomocy fizjoterapeuty, który wykona terapię manualną. W domu można wspomóc się matą do akupresury, odprężającymi kąpielami z dodatkiem olejków eterycznych oraz ciepłymi okładami. Warto również wprowadzić do diety czosnek i kurkumę, które zmniejszą podatność organizmu na występowanie bólów mięśniowo-stawowych. Co jeszcze można zaliczyć do domowych sposobów na bóle mięśni i stawów?
Zwyrodnienia stawów – unikaj nadmiernej aktywności fizycznej!
Zwyrodnienie stawów jest chorobą przewlekłą, która prowadzi do destrukcji struktur stawowych, ograniczenia ruchomości stawów i sporych dolegliwości bólowych. Osoby, które cierpią na to schorzenie, powinny unikać intensywnego wysiłku fizycznego oraz nagłych, ostrych ruchów, które mogą nasilać ból. Warto także stosować zimne okłady. Bezcenne w walce ze zwyrodnieniami okazują się również zioła i ekstrakty roślinne, takie jak:
- żywokost lekarski;
- dzika róża;
- kolcorośl;
- olej z kryla;
- pokrzywa;
- imbir;
- kurkuma;
- kora wierzby;
- czarne porzeczka;
- pokrzywa zwyczajna.
Jak zapobiec problemom stawowo-mięśniowym?
Aby wzmocnić mięśnie, stawy i układ szkieletowy, bardzo ważna jest regularna aktywność fizyczna. Należy jednak zdecydować się na czynności, które nie nadwyrężają stawów i pleców. Doskonale sprawdzi się jazda na rowerze, pływanie i spacery. Przed treningiem pamiętaj o rozgrzewce i ćwiczeniach rozciągających. Zadbaj także o odpowiednio zbilansowaną dietę. W zdrowym menu powinny znaleźć się przeciwutleniacze, witaminy, minerały, białko i błonnik. Nie bez znaczenia jest też prawidłowa masa ciała – nadwaga i otyłość obciążają układ ruchu i mogą powodować zwyrodnienia stawów.
Urazy stawów i mięśni – kiedy udać się do lekarza?
Najczęściej bóle mięśniowo-stawowe związane są z chorobami reumatycznymi lub obwodowymi. W takich sytuacjach konieczna jest odpowiednia diagnoza i wdrożenie właściwego leczenia. Do lekarza należy udać się także w przypadku poważnych urazów i kontuzji – wszelkie zwichnięcia i złamania powinien obejrzeć ortopeda. Kiedy jeszcze warto skonsultować się ze specjalistą? Jeśli ból pojawia się bez wyraźnej przyczyny i nie mija po kilku dniach, konieczna będzie rozszerzona diagnostyki problemu.
Domowe sposoby na bóle mięśni i stawów są skutecznym remedium na schorzenia w obrębie układu ruchu. Jeśli jednak stosowanie babcinych metod nie przyniesie poprawy, nie lekceważ problemu i skonsultuj się z lekarzem lub fizjoterapeutą!
Zobacz także:
- Domowe sposoby na ból kolana – jak złagodzić ból kolana? Poznaj najczęstsze przyczyny i babcine sposoby na ból kolan!
- Domowe sposoby na ból w klatce piersiowej – co robić, gdy poczujesz ucisk lub kłucie w torsie?
- Domowe sposoby na zespół niespokojnych nóg (RLS) – przyczyny i leczenie. Jak łagodzić syndrom poruszania nogami?
- Domowe sposoby na ból brzucha – porady z domowej apteczki
- Domowe sposoby na ból kręgosłupa lędźwiowego – czy warto je stosować?