Ból ucha przy odbijaniu – przyczyny

Ból ucha występuje dość powszechnie, towarzysząc różnorodnym schorzeniom i stanom fizycznym lub fizjologicznym. Jego przyczyną może być zatkanie przewodu słuchowego przez ciało obce lub zalegającą woskowinę, ale również uraz mechaniczny lub alergia.

W przypadku bólu ucha przy odbijaniu najczęstszym powodem dolegliwości jest stan zapalny, toczący się w obrębie nosogardzieli. Taka infekcja, jeśli jest nieleczona lub leczona nieumiejętnie, może prowadzić do zapalenia ucha środkowego.

Skąd bierze się ból ucha przy odbijaniu? Jest to spowodowane budową anatomiczną ludzkiego ciała. Ucho środkowe ma bezpośrednie połączenie z jamą ustną, które wiedzie przez tzw. trąbkę słuchową lub trąbkę Eustachiusza. Z tego powodu każda infekcja (np. przeziębienie, grypa) tocząca się w obrębie nosa i/lub gardła może łatwo przenieść się na obszar narządu słuchu.

Trąbka Eustachiusza odpowiada za wyrównywanie ciśnienia wewnątrz ucha. Gdy z powodu choroby jej funkcjonowanie zostaje zaburzone, ból ucha może pojawiać się lub nasilać przy czynnościach i odruchach, które dzieją się przy wykorzystaniu dużego naporu powietrza. Należą do nich m.in. odbijanie, kichanie czy kasłanie.

Ból ucha przy odbijaniu – objawy

Ból ucha to tylko jeden z objawów towarzyszących infekcji górnych dróg oddechowych. W zależności od tego, czy choroba jest spowodowana kontaktem z wirusem, czy bakterią, pozostałe dolegliwości mogą się nieco od siebie różnić. Generalnie jednak stan zapalny w obrębie nosogardzieli, oprócz bólu ucha przy odbijaniu, wywołuje także:

  • afty i owrzodzenia w obrębie jamy ustnej oraz języka;
  • ból gardła;
  • powiększenie węzłów chłonnych (głównie na szyi);
  • zmianę głosu lub bezgłos (częste przy zapaleniu krtani),
  • nieżyt nosa,
  • wysięk z ucha,
  • gorączkę,
  • ogólne osłabienie organizmu.
Zobacz też:
Ból podczas stosunku – dlaczego pojawia się dyskomfort? Odzyskaj radość ze zbliżeń

W przypadku zapalenia ucha środkowego objawy towarzyszące mogą być zbliżone do powyższych. Ponadto mogą wystąpić takie dolegliwości, jak:

  • szumy uszne,
  • upośledzenie słuchu (o różnym stopniu),
  • pulsowanie,
  • uczucie pełności w uchu.

Ból ucha przy odbijaniu – leczenie

Aby rozpocząć leczenie bólu ucha, należy ustalić jego przyczynę. Najlepiej udać się w tym celu do specjalisty, który przeprowadzi profesjonalną diagnostykę i zaproponuje terapię.

W zależności od potrzeb mogą zostać zastosowane antybiotyki, ale także leki przeciwzapalne, przeciwbólowe i/lub przeciwgorączkowe. Pomocne w leczeniu bólu ucha przy odbijaniu są również środki, które obkurczają błonę śluzową nosa. Prowadzi to do poprawy drożności i usprawnienia funkcji wyrównywania ciśnienia w obrębie trąbki Eustachiusza.

Doraźne wsparcie terapii przy dolegliwościach związanych z zapaleniem ucha zewnętrznego jest możliwe dzięki zastosowaniu odpowiednio dobranych wyrobów medycznych, takich jak krople do uszu LIX. Zawierają one glicerol i lidokainę, czyli substancje aktywne, które pomagają zredukować ból już w ciągu 2-5 minut. Dodatkowo osuszają przewód słuchowy i zmniejszają obrzęk tkanek, a także zmiękczają woskowinę, ułatwiając jej usuwanie.

Krople do uszu LIX są łagodne i bezpieczne w użytkowaniu. Można je stosować zarówno u dorosłych, jak i dzieci, już od 6. miesiąca życia. Tego typu wyrobów nie należy natomiast używać przy stwierdzeniu alergii na którykolwiek z ich składników lub perforacji błony bębenkowej ucha.

Krople do uszu LIX to jedyny preparat tego typu na rynku, który ma w swoim składzie lidokainę, czyli środek miejscowo znieczulający. Dzięki temu są wyjątkowo skuteczne przy uśmierzaniu bólu ucha przy odbijaniu, a także bólu spowodowanego regularną ekspozycją na działanie wody i wilgoci, długotrwałym noszeniem słuchawek, zalegającą w przewodzie słuchowym woskowiną czy też częstym stosowaniem detergentów.

Zobacz też:
Bóle głowy u dziecka – jak pomóc dziecku, gdy ból głowy zdaje się nie ustępować?

LIX/10213/02/22

Zobacz także:

About the Author

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

View All Articles