Czym są suplementy diety?

Lek a suplementy diety – rozróżnienie tych dwóch produktów jest ważne, choć czasami sprawia wiele trudności. Wchodząc do apteki, widzimy na pierwszym planie przede wszystkim suplementy diety. W kolorowych opakowaniach, z dużymi napisami – przykuwają uwagę, jak i kuszą ceną. Jednak należy pamiętać, że suplementy diety to po prostu środek spożywczy, dający efekt odżywczy lub inny fizjologiczny. Jego jakość i bezpieczeństwo są potwierdzone badaniami klinicznymi. Dzięki ulotkom wiemy również, że podana ilość substancji czynnej jest prawdziwa i że jest to forma dobrze przyswajalna.

Leki koniecznie trzeba przyjmować pod okiem lekarza, a suplementy diety mają tę przewagę, że nie zrobią spustoszenia w naszym organizmie bez powodu. Najczęściej są one stworzone na bazie witamin i minerałów, które codziennie przyjmujemy również w pokarmie. Często jednak nie jesteśmy w stanie skontrolować poprawnej dawki tych mikroelementów, dlatego suplementacja jest niezwykle istotna.

Kiedy sięgnąć po suplementację?

Sięgając po suplementy, warto robić to pod kontrolą specjalisty. Wspomniane wcześniej sytuacje, w których suplementy diety są korzystnym rozwiązaniem, to przede wszystkim zaburzenia w przyswajaniu poszczególnych składników z diety, zwiększone zapotrzebowanie na dany element, stosowanie restrykcyjnej diety, ubogiej w witaminy i minerały. Po suplementację m.in. kwasem foliowym sięgają kobiety w ciąży, oczywiście po konsultacji z lekarzem, z kolei kobiety po menopauzie powinny dostarczać organizmowi większą dawkę witaminy D3 i wapnia.

Zobacz też:
Olej z wiesiołka – jak wpływa na skórę noworodka?

Sama witamina D3 to z kolei ten składnik, którego brakuje nam zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym – jej suplementacja jest polecana zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Jednak przed zakupem produktu warto wykonać badania, aby móc dobrać dawkę witaminy zgodnie z zapotrzebowaniem organizmu. Z kolei witamina K podnosi nasz poziom odporności na wszelkie choroby. Witamina C przyjmowana jest przez nas w wielu owocach, jednak jeśli nie potrafimy skontrolować odpowiedniej ilości tych produktów, warto ją suplementować.

Zobacz także:

O autorze

Barbara Wójcik

Absolwentka studiów medycznych z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Lata pracy jako lekarz rodzinny nauczyły ją wrażliwości, odpowiedzialności za podejmowane decyzje terapeutyczne i umiejętności uważnego słuchania pacjenta. Prywatnie zajmuje się wychowywaniem swojej 5 letniej córki i udzielaniem porad na forach medycznych.

Zobacz wszystkie artykuły