Przyczyny i objawy zapalenia pęcherza

Zapalenie pęcherza moczowego najczęściej wywoływane jest przez bakterie. Za największy odsetek zakażeń odpowiadają przede wszystkim bakteria Escherichia coli, a także bakterie z rodzaju Proteus i Staphylococcus.

Do najczęściej występujących objawów w przebiegu zapalenia pęcherza należą: częste oddawanie moczu, ból oraz pieczenie podczas oddawania moczu, parcie na mocz (mimo silnego uczucia parcia oddawane porcje moczu są niewielkie). Niekiedy może pojawić się również krwiomocz, ale objaw ten powinien wzbudzić czujność i wymaga konsultacji z lekarzem, gdyż może świadczyć także o innych chorobach układu moczowego. Zaniepokoić również powinny objawy takie jak wysoka gorączka, a także ból w okolicy nerek. Mogą one świadczyć o dolegliwościach ze strony innych elementów układu moczowego, przede wszystkim nerek i nie powinny wystąpić w przebiegu zapalenia pęcherza moczowego.  Objawy zapalenia pęcherza sprawiają, że sięgamy po leki na zapalenie pęcherza, które są dostępne w aptekach bez recepty.

Skuteczne preparaty na zapalenie pęcherza bez recepty

Podstawowym lekiem stosowanym w leczeniu zapalenie pęcherza moczowego jest furagina (inaczej furazydyna). Jest to lek, który działa przeciwbakteryjnie. Furagina to silny lek na zapalenie pęcherza bez recepty. Lek ten jest dostępny w dwóch dawkach: 50 mg i 100 mg. Furagina występuje również w postaci syropu, jednak ta forma leku dostępna jest wyłącznie na receptę. Podczas stosowania furaginy zaleca się przyjmowanie również witaminy C, z tego względu, że furazydyna najsilniejsze działanie wykazuje w środowisku kwaśnym. Witamina C, przyjmowana zarówno w formie kapsułek jak i soków czy też proszku, pozwala zakwasić mocz, a dzięki temu zapewnia optymalne środowisko dla furaginy.

Zobacz też:
Nieżyt nosa niejedno ma oblicze. Jakie są przyczyny chronicznego kataru i jak go leczyć?

Zioła na zapalenie pęcherza

Inne preparaty, które również są skuteczne w przypadku zapalenia pęcherza moczowego, to leki moczopędne. Najczęściej są to produkty na bazie ziół, takich jak: nawłoć, brzoza, brusznica, mącznica lekarska czy też pokrzywa. Dostępne są jako tabletki na zapalenie pęcherza, ale również jako saszetki do zaparzania naparów oraz pasty doustne. Jako preparaty wspomagające przy zapaleniu pęcherza warto zastosować także tabletki z żurawiną lub żurawinę w formie soku. Dzięki zawartym w niej związkom (proantocyjanidynom), zapobiega przyleganiu bakterii do pęcherza moczowego, dzięki czemu mogą one zostać łatwiej usunięte. Można ją stosować zarówno podczas zakażenia jak i w profilaktyce. 

Jak zapobiegać zapaleniu pęcherza moczowego?

Zapalenie pęcherza to dolegliwość, która może nawracać (tzw. nawracające zapalenie pęcherza moczowego). U osób, u których ta dolegliwość występuje szczególnie często, warto zastosować działania profilaktyczne, które mogą uchronić przed zapaleniem pęcherza. Picie dużej ilości płynów to jedna z podstawowych rzeczy, które pomagają w zapobieganiu zapalenia pęcherza moczowego. Dzięki temu z dróg moczowych szybko usuwane są bakterie, które mogłyby przyczynić się do wystąpienia zapalenia. Bardzo ważne jest także dbanie o prawidłową higienę okolic intymnych (zarówno w profilaktyce jak i podczas zakażenia układu moczowego). Nie należy przetrzymywać moczu, ponieważ może sprzyjać to rozwojowi niechcianych bakterii. Dla osób, które często zmagają się z problemami z pęcherzem moczowym, nim sięgną po lek na zapalenie pęcherza, warto zalecić codzienne picie soku z żurawiny, aby uniemożliwić rozwój bakterii i ich przyleganie do układu moczowego.

Zobacz też:
Zaniki pamięci – przyczyny i konsekwencje. Czy można się przed nimi uchronić?

Zobacz także:

About the Author

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

View All Articles