Schorzenia w obrębie układu krążenia to niestety jedne z częstszych dolegliwości naszych czasów. Na wysokie ciśnienie szczególnie narażone są osoby starsze. Długie lata nieprawidłowego odżywiania i niekorzystne nawyki po pewnym czasie zaczynają dawać o sobie znać. W takiej sytuacji, większość osób sięga po leki na nadciśnienie. Na co zwrócić uwagę podczas takiej terapii? Jakie są jej konsekwencje?

Leki na nadciśnienie tętnicze – garść istotnych informacji

Leki na nadciśnienie działają skutecznie dopiero wówczas, gdy zachowa się odpowiednią systematyczność ich stosowania. Musisz dokładnie przestrzegać wszystkich zaleceń lekarza i przyjmować tabletki o ustalonych, stałych porach. Pamiętaj, że są to substancje, które mogą reagować z wieloma innymi substancjami, w tym nawet ze spożywanym przez ciebie jedzeniem.

Podstawowym zadaniem leków na nadciśnienie tętnicze jest oczywiście obniżenie jego wartości. Czasem lepsze efekty można uzyskać po połączeniu ze sobą kilku różnych substancji tego typu. Nigdy nie mieszaj leków na własną rękę – pozostaw to lekarzowi. Jest on w stanie stwierdzić, które substancje są bezpieczne w połączeniu ze sobą. 

Zobacz też:
Nieszczęśliwa miłość - jak może wpłynąć na zdrowie?

Jak działają leki na nadciśnienie?

Leki na nadciśnienie mogą działać w różny sposób. Przede wszystkim pomagają utrzymać prawidłowy poziom homocysteiny we krwi. Co więcej, regulują poziom cholesterolu. Niektóre preparaty można używać jako wspomaganie leczenia niewydolności krążenia. Nawet powszechnie dostępne leki na nadciśnienie bez recepty wykazują właśnie takie skuteczne działanie.

Do czego może prowadzić nieleczone nadciśnienie lub źle dobrane leki na nadciśnienie?

Nieleczone nadciśnienie krwi może być tak samo lub nawet bardziej groźne niż źle dobrane leki. Nie zaniedbuj regularnego stosowania przepisanych ci leków na nadciśnienie. Gdy ciśnienie krwi wymyka się spod kontroli, może nawet prowadzić do:

W początkowej fazie, nadciśnienie tętnicze powiązane jest raczej z zawrotami głowy, krwotokami z nosa, dusznościami, trudnościami z zasypianiem oraz z ciągłym zmęczeniem. Odpowiednio dobrane, nowoczesne leki na nadciśnienie powinny złagodzić te objawy. Jednocześnie nie powinny wcale powodować żadnych niepożądanych skutków ubocznych.

Rodzaje leków na nadciśnienie

Grupy leków na nadciśnienie, które stosuje się najczęściej to:

  • diuretyki – działają moczopędnie i usprawniają wydalanie sodu z organizmu;
  • beta-blokery – rozszerzają naczynia krwionośne i spowalniają pracę serca;
  • blokery kanału wapniowego – zwalniają pracę twojego serca i poszerzają naczynia krwionośne;
  • inhibitory konwertazy angiotensyny – również rozszerzają naczynia krwionośne;
  • blokery receptora angiotensynowego – są to tzw. sartany, które także poszerzają naczynia;
  • wazodylatatory – mają działanie podobnie jak powyżej.
Zobacz też:
Detektyw od zdrad – czy warto skorzystać z jego usług i ile kosztuje?

Pod tymi nazwami kryją się liczne związki, z których wszystkie mają zbawienne działanie na organizm dotknięty nadciśnieniem. Różne rodzaje leków na nadciśnienie działają na innej podstawie. Wiele z nich ma w swym składzie różne zioła i witaminy, które niwelują uczucie zmęczenia i mają inne korzystne właściwości. 

Leczenie nadciśnienia a profilaktyka

Pamiętaj, że w leczeniu nadciśnienia tętniczego bardzo ważna jest też profilaktyka. Leki są ważnym elementem terapii – ale nie zapominaj też o zdrowej diecie i większej aktywności fizycznej. Pomogą one uregulować działanie twojego organizmu.

Bezpieczne leki na nadciśnienie, czyli jakie?

Naturalne substancje, które wspomagają utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi to m.in.:

  • wyciąg z owoców głogu;
  • czosnek;
  • minerały – wapń, magnez, potas;
  • nienasycone kwasy tłuszczowe.

Wszystkie powyższe substancje poprawiają prawidłowy przepływ tlenu w naczyniach krwionośnych i w sercu. Są to całkowicie bezpieczne leki na nadciśnienie i suplementy diety, które możesz spożywać bez obaw o swoje zdrowie. Pomagają one utrzymać prawidłowy poziom homocysteiny we krwi. Co więcej, wspomagają odpowiednią gospodarkę lipidową (poziom dobrego i złego cholesterolu). 

Leki na nadciśnienie bez recepty

Istnieją też bezpieczne leki na nadciśnienie, które możesz otrzymać bez recepty w każdej aptece. Pamiętaj jednak, że podstawą do ich zażywania powinno być regularne mierzenie swojego ciśnienia. Często przekracza ono normę i odczuwasz skutki tej przypadłości? Możesz sięgnąć po leki na nadciśnienie bez recepty. 

Jakie leki na nadciśnienie wybrać?

Najlepiej dobierać leki w konsultacji z lekarzem. Jeśli chodzi o leki na nadciśnienie bez recepty, to w każdej aptece dostępny jest szeroki wachlarz preparatów. Zapytaj się farmaceuty o najlepsze środki. Poinformuj go też o innych lekach, jakie przyjmujesz. Wspólnie dobierzecie dla ciebie leki na nadciśnienie, które nie zagrożą twojemu zdrowiu. 

Zobacz też:
Johimbina, czyli prastary afrodyzjak i sposób na odchudzanie? Sprawdź, jak działa!

Jak szybko działają leki na nadciśnienie?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Większość leków na nadciśnienie zaczyna działać od razu – w przeciągu pierwszych kilku dni terapii. Jednakże długofalowe efekty zależą od konkretnej grupy leków na nadciśnienie. Aby organizm całkowicie przestawił się na inne działanie, musi minąć od kilku do kilkunastu dni. Dlatego jeśli na początku nie zauważyłeś żadnej zmiany – niekoniecznie oznacza to konieczność zmiany preparatu. Daj swojemu ciału czas na przyzwyczajenie się. Jeśli po nawet po kilku tygodniach sytuacja się nie poprawia – prawdopodobnie czas zwiększyć dawkę lub lek na nadciśnienie.

Leki na nadciśnienie – skutki uboczne

Większość z wymienionych powyżej leków na nadciśnienie jest bezpieczna, nawet przy długotrwałym stosowaniu. Nie powinny powodować jakichkolwiek skutków ubocznych. Mimo to, powinieneś uzgodnić wybór leku ze swoim lekarzem. Zachowaj szczególną ostrożność, jeśli cierpisz na jakiekolwiek schorzenia wątroby. 

Możliwe też, że posiadasz pewne wrodzone nietolerancje niektórych substancji, zawartych w powyżej wymienionych lekach. U niektórych pacjentów wykazano problemy z przyswajalnością losartanu, metoprololu, warfaryny i klopidogrelu. Te leki na nadciśnienie mogą powodować pewne skutki uboczne – głównie nieprzyjemne dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Jeśli zauważysz u siebie jakieś zaburzenia działania układu trawiennego, upewnij się, że nie masz nietolerancji na powyższe składniki.

Niepożądane działanie wykazują też czasem leki przeciwzakrzepowe. W ich przypadku, istnieje dość spore ryzyko krwawień i problemów z krzepliwością. Wszelkie skutki uboczne leków na nadciśnienie można zlikwidować modyfikacją dawkowania lub zmianą leków.

Zobacz też:
Fenylefryna i jej rola w farmacji

Istnieją różne rodzaje leków na nadciśnienie. Wszystkie z nich działają nieco inaczej. W każdym przypadku mają za zadanie skutecznie obniżyć twoje ciśnienie krwi. Są to preparaty przystosowane do długotrwałego stosowania, dlatego raczej nie wiążą się z tym żadne niebezpieczne skutki uboczne. Leki na nadciśnienie zaczynają działać już po kilku dniach od rozpoczęcia terapii. Jeśli twoje ciśnienie utrzymuje się na wysokim poziomie już od jakiegoś czasu – warto zainteresować się lekami na nadciśnienie. Przydatne są nawet preparaty dostępne w aptekach bez recepty.

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły