Co warto wiedzieć o nasionach konopi?

Czy wiesz, że wiele odmian konopi rośnie dziko w wielu częściach świata? To bardzo odporna roślina. Do wzrostu nie potrzebuje dużych ilości wody i nie ma potrzeby używania tutaj pestycydów i innych środków chemicznych do zwalczania szkodników. To daje nam pewność, że jemy ekologiczną żywność wolną od pestycydów i trucizn.

Nasiona te są szczególnie bogate w żelazo, cynk i magnez. Ponadto są bogate w witaminy z grupy B, takie jak ryboflawina i niacyna, a także bogate w witaminy A i D. Nasiona konopi możemy zakupić w renomowanych sklepach internetowych. 

Wiele badań wykazało, że nasiona konopi są jednymi z najbardziej odżywczych, jeśli nie najbardziej odżywczymi nasionami. Jest to stosunkowo tani produkt o dużym potencjale terapeutycznym i znaczących korzyściach dla naszego zdrowia. 

Istnieje różnica między konopiami a marihuaną. Najbardziej zauważalną różnicą między nimi jest zawartość THC. Nasiona konopi nie zawierają THC. Być może w niektórych przypadkach można znaleźć pewien procent THC w nasionach, ale jest tak nieznaczny, że nie przyniesie żadnej szkody ani korzyści dla organizmu.

Nasiona konopi – zastosowania 

Nasiona konopi mają wiele zastosowań. Tworzy się z nich bardzo wysokiej jakości olej. Chociaż jest jadalny, jest używany głównie przez kosmetologów – olej z nasion konopi, nakładany na skórę, ma działanie przeciwzapalne i antybiotyczne.

Zobacz też:
Na czym polega psychoterapia w depresji? Zalety terapii

Można je również spożywać w skorupce lub bez. Wiele sklepów i firm sprzedaje te nasiona już łuskane, gotowe do spożycia. Są szczególnie popularne jako substytut orzeszków ziemnych, ponieważ smakują bardzo podobnie. Te nasiona można dodać do swojej diety jako dodatek do ulubionych lodów lub jako dodatek do sałatek.

Nasiona konopi są bogate w białko. Istnieją tylko dwa źródła białka roślinnego, które zawierają taką samą ilość aminokwasów jak białka zwierzęce: komosa ryżowa i nasiona konopi. Ponadto kilkaset gramów nasion konopi dostarcza ponad 70 procent zalecanej dziennej wartości białka. Oznacza to, że nasiona konopi zawierają taką samą ilość białka jak wołowina. Co najważniejsze, wiele badań pokazuje, że białko roślinne jest o wiele zdrowsze dla naszego organizmu niż białko zwierzęce. 

Nasiona konopi – rodzaje

Nasiona, zanim trafią w ręce hodowcy, przechodzą długi proces selekcji. Hodowcy wybierają nasiona o określonych cechach i krzyżują je ze sobą. W efekcie uzyskuje się rośliny o pożądanych właściwościach. Nowoczesne banki nasion oferują kilka rodzajów nasion konopi, z których każde ma swoją własną charakterystykę.

Feminizowane nasiona konopi to 99% szans na wyhodowanie roślin żeńskich. Dzięki temu hodowca nie traci czasu na szukanie i usuwanie męskich krzewów. Inne odmiany to nasiona fotoperiodyczne oraz odmiany automatyczne. Nasiona automatycznie kwitnące  zostały wyhodowane poprzez skrzyżowanie odmian fotoperiodycznych z dziko rosnącym Ruderalis. Rośliny te kwitną, koncentrując się na własnym cyklu życia, bez odniesienia do długości godzin dziennych. Hodowcy mogą ustawić ten sam harmonogram oświetlenia przez cały okres wzrostu i kwitnienia. Geny Ruderalis sprawiają, że automaty są odporne na niskie temperatury, wysoką wilgotność i choroby. Z reguły te odmiany mają krótki okres wegetacyjny, dzięki czemu można uzyskać z nich plon szybciej niż z odmian fotoperiodycznych.

Zobacz też:
W jaki sposób przebiega terapia medyczną marihuaną?

Nasiona marihuany generacji F1 zawierają unikalną genetykę dwóch roślin rodzicielskich. Hodowcy starannie dobierają odmiany do krzyżowania – z reguły są to rasy lądowe lub najlepsze legendarne hybrydy. Najlepszy fenotyp dla rośliny matecznej jest następnie wybierany z uzyskanych nasion pierwszego pokolenia. Po wyhodowaniu rośliny matecznej odcina się z niej pędy i tworzy klony. Nasiona uzyskane po zapyleniu klonów to pokolenie F1 – to właśnie te odmiany uważane są za standard jakości. Dają potężne, obfite i pachnące zbiory, wyróżniają się silną odpornością.

Gdzie można kupić nasiona konopi?

Nasiona konopi można kupić w tak zwanych bankach nasion. Jednak mało kto z indywidualnych odbiorców ma do nich dostęp. Dlatego dużo łatwiejszym i wygodniejszym rozwiązaniem jest kupowanie nasion konopi w wyspecjalizowanych sklepach internetowych.

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły