Suplementacja dla kobiet ciężarnych i planujących ciążę

Jakie składniki i wartości odżywcze powinny znajdować się w preparatach suplementacyjnych dla kobiet w ciąży i tych, które planują ciążę w niedalekiej przyszłości? Przyszłe mamy, jak i te, które już oczekują potomstwa, powinny zadbać o zróżnicowaną dietę i dostarczanie swojemu organizmowi niezbędnych witamin i minerałów – zarówno dla siebie, jak i dziecka. Takie preparaty, jak Mama DHA Premium Plus, ze względu na swój zróżnicowany i starannie opracowany skład wspierają prawidłowy rozwój dziecka, dostarczają niezbędnych wartości odżywczych mamom, także tym karmiącym piersią.

Jednym z najważniejszych w tego rodzaju produktach składnikiem jest kwas foliowy, a raczej szeroko rozumiana grupa folianów, które odpowiadają za prawidłowy rozwój układu nerwowego. Są one niezbędne w procesie podziału komórek, poprawiają pracę układu krwionośnego i wpływają pozytywnie na pracę serca. Najczęściej w suplementach z kwasem foliowym występuje także witamina B12.

W suplementach diety dla kobiet w ciąży i tych planujących ciążę obowiązkowo musi znajdować się jod, który jest odpowiedzialny za prawidłową pracę tarczycy i regulację gospodarki hormonalnej. U kobiet w ciąży skoki hormonalne są normalnym zjawiskiem, jednak te niekontrolowane mogą powodować poważne problemy zdrowotne, dlatego tak ważne jest, aby zadbać o stabilizację hormonów na ich optymalnym poziomie z pomocą suplementów diety.

W suplementacji dla kobiet przygotowujących się do ciąży, ciężarnych i karmiących nie może zabraknąć witaminy D, która odpowiada za prawidłowy stan układu kostnego – także u dziecka. Jest to również witamina wspomagająca prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego.

Zobacz też:
Domowe sposoby na wypadanie macicy – objawy i nieoperacyjne sposoby leczenia obniżenia i wypadania narządów rodnych!

Kobiety planujące ciążę powinny regularnie przyjmować suplementy bogate w DHA, czyli kwas dokozaheksaenowy, który ma za zadanie zapewnić prawidłowy rozwój mózgu i oczu u dziecka.

Suplementacja dla sportowców

Tryb życia, dieta, codzienna rutyna, jak i suplementacja u sportowców diametralnie różni się od tej, na jakiej skupiają się kobiety ciężarne i karmiące. W suplementacji osób stawiających na intensywną aktywność fizyczną, również tych, dla których sport jest zawodową częścią ich życia, kładzie się nacisk na nieco inne składniki i minerały.

Jednym z produktów, który powinien stać się bazą suplementacji sportowców i osób dorosłych systematycznie uprawiających wybraną dziedzinę sportu, jest Olimp Vita-Min Multiple Sport, który znajdziesz pod tym linkiem:  https://www.superpharm.pl/olimp-vita-min-multiple-sport-15635.html. To produkt bogaty w witaminy i minerały opracowany w taki sposób, by stanowić istotne uzupełnienie niedoborów substancji odżywczych istotnych dla sportowców, ich zdrowia, w szczególności w sytuacji dużego obciążenia organizmu związanego z wysiłkiem fizycznym.

W suplementacji dla sportowców bardzo dużą rolę odgrywa wieloskładnikowość. W tego typu produkcie nie może zabraknąć witaminy C, która poprawia kondycję mięśni, chrząstek, przyczynia się do zwiększenia elastyczności stawów i jest niezbędnym elementem w produkcji kolagenu – jakże ważnego dla wspomnianych stawów i w ochronie przed kontuzjami oraz w przyspieszonej regeneracji przed następnym treningiem.

W suplementach diety dla sportowców mowa również o witaminach z grupy B, które powodują wzrost energii, odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia i zwiększają przyswajalność innych wartości odżywczych, bez których sportowcy nie byliby w stanie osiągać coraz to lepszych wyników w swojej dyscyplinie.

Zobacz też:
Wypadek samochodowy a ubezpieczenie – jakie szkody będą wypłacone z OC?

Produkty przeznaczone dla dorosłych osób, u których aktywność fizyczna jest wpisana w ich codzienną rutynę, muszą uzupełniać ich dietę o kwasy Omega. Zdarza się, że nawet przy regularnym spożywaniu ryb morskich bogatych we wspomniane kwasy tłuszczowe nienasycone występują braki tego składnika odżywczego. Dlatego jego suplementacja jest niezwykle istotna, ponieważ ma on ogromne znaczenie w prawidłowej pracy układu sercowo-naczyniowego.

Mądra i przemyślana suplementacja

Należy pamiętać, że suplementacja jest wyłącznie uzupełnieniem prawidłowej i zróżnicowanej diety. Nie można stosować jej jako podstawowego źródła witamin, minerałów i innych substancji odżywczych. Decydując się na wprowadzenie suplementu diety należy przestrzegać dawkowania wskazanego na opakowaniu przez producenta i nie przekraczać zalecanej dawki. W razie wątpliwości, warto skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą, którzy pomogą w doborze optymalnej suplementacji uwarunkowanej trybem życia i okolicznościami wymagającymi stosowania odpowiednich preparatów.

Zobacz także:

O autorze

Barbara Wójcik

Absolwentka studiów medycznych z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Lata pracy jako lekarz rodzinny nauczyły ją wrażliwości, odpowiedzialności za podejmowane decyzje terapeutyczne i umiejętności uważnego słuchania pacjenta. Prywatnie zajmuje się wychowywaniem swojej 5 letniej córki i udzielaniem porad na forach medycznych.

Zobacz wszystkie artykuły