Bardzo często niedożywienie kojarzone jest z anoreksją. Jednak nie jest to dolegliwość, którą należy utożsamiać z osobami bardzo szczupłymi. Niedożywione mogą być także osoby otyłe, które nie dostarczają do swojego organizmu wartościowych składników odżywczych. Jaka jest definicja niedożywienia? Jakie są objawy niedożywienia? Jakie mogą być skutki niedożywienia? Wszystkiego dowiesz się w dalszej części artykułu.

Przeczytaj też: https://filmi.pl/filmy-o-anorekcji

Niedożywienie organizmu a dieta 

Odpowiednia dieta dostarcza wszystkich niezbędnych witamin i minerałów, dzięki którym organizm może sprawnie funkcjonować i nie grozi mu niedożywienie. Przyczynia się także do utrzymania prawidłowej masy ciała. To jednak jeszcze nie wszystko! Zadaniem pożywienia jest przede wszystkim dostarczenie człowiekowi energii. To tylko kilka z funkcji, jakie pełni pożywienie w naszym życiu. Żyjemy w czasach, gdzie w sklepach jest dostępne praktycznie wszystko, na co możemy mieć ochotę. To bardzo zgubne, ponieważ wysokoprzetworzona żywność w większości przypadków nie jest dobrym źródłem energii i pokarmem, który dostarcza do organizmu wartościowych składników. 

Co jeść, by uniknąć niedożywienia?

Dieta oparta na nieodpowiednich produktach może być przyczyną niedożywienia organizmu. Każdy wartościowy posiłek w ciągu dnia powinien być bogaty w białko, tłuszcze i węglowodany. Każdy z tych składników odgrywa bardzo ważną rolę i jest niezbędny dla organizmu. Najważniejsze jest jednak białko, które jest jednym z podstawowych budulców narządów i tkanek.

Zobacz też:
Lekkie i pyszne ciasto marchewkowe fit – przepis

Co robić w przypadku niedożywienia?

Jeśli podejrzewasz u siebie lub u kogoś z twoich bliskich niedożywienie, koniecznie zgłoś się do lekarza. W niektórych przypadkach nie wystarczy zmiana diety. Konieczne może być zastosowanie specjalnych medycznych preparatów wysokobiałkowych, które mogą stanowić uzupełnienie diety. Zdarza się także, że klasyczną dietę zastępuje się takimi preparatami. Dzieje się tak w przypadku pacjentów, którzy nie mają w ogóle apetytu i ciężko jest im spożywać normalne posiłki. Te medyczne preparaty w bardzo małej objętości dostarczają wielu cennych składników i sporą ilość kalorii do organizmu. 

Definicja niedożywienia

Na czym dokładnie polega niedożywienie? Jest to stan w organizmie człowieka, który występuje wtedy, gdy  dostarczane są do niego zbyt małe ilości podstawowych składników odżywczych i zaburzone jest jego funkcjonowanie. Zarówno osoba otyła, jak i osoba szczupła może być niedożywiona, trzeba o tym pamiętać i spojrzeć na ten problem szeroko. 

Dlaczego przewlekłe niedożywienie jest zagrożeniem dla zdrowia? 

Przede wszystkim dlatego, że organizm dostaje sygnał o zagrożeniu, zaczyna spowalniać lub hamować wiele ważnych dla życia procesów, a jako energię traktuje własne komórki. W konsekwencji zaburzona zostaje praca hormonów, następuje pogorszenie ogólnego stanu zdrowia i przede wszystkim samopoczucia. Jest to stan, którego z pewnością nie można lekceważyć, gdyż w najgorszej fazie może prowadzić nawet do śmierci. Pierwszym krokiem przy podejrzeniu niedożywienia powinna być wizyta u lekarza, który może dokładnie zbadać problem i znaleźć jego przyczynę, a także zaproponować najlepsze leczenie.

Zobacz też:
Jak szybko rozmrozić mięso, by nie utraciło walorów smakowych?

Przyczyny i rodzaje niedożywienia

Wiesz już, że problem niedożywienia jest dosyć powszechny i może być bardzo groźny dla organizmu człowieka. Jakie są przyczyny niedożywienia? Nie da się wskazać jednego czynnika, który jest przyczyną takiego stanu. Niedobór składników odżywczych w organizmie może być efektem różnych sytuacji i działań. 

Niedożywienie w ciąży 

Bardzo często dochodzi do niedożywienia w ciąży. Jest to bardzo groźny stan, który może negatywnie wpłynąć na płód. W ciąży jeszcze większą uwagę trzeba przywiązywać do pokarmów, które spożywa kobieta. Warto też pamiętać o tym, że zapotrzebowanie energetyczne kobiet w ciąży się zwiększa. 

Niedożywienie osób starszych

Często mówi się także o niedożywieniu wśród seniorów. W ich przypadku może to być wynikiem pewnych schorzeń lub po prostu zmniejszenia apetytu. 

Głód i niedożywienie a niewłaściwa odchudzająca

Niedożywienie występuje także u osób, które się odchudzają. Jeśli tracą one wagę bardzo szybko i przechodzą na restrykcyjne diety, które nie dostarczają do organizmu wielu ważnych składników, dochodzi właśnie do niedożywienia. Osoby takie spożywają znacznie mniej kalorii niż powinny.  Trzeba wspomnieć również o osobach, które po prostu nie przywiązują wystarczającej uwagi do tego, jak się odżywiają. Wybierają słodycze, fast foody i inną żywność, która nie dostarcza wartościowych składników odżywczych, a jedynie puste kalorie. Bardzo często w ich organizmie brakuje ważnych witamin i minerałów, co z kolei zaburza pracę całego organizmu. 

Przewlekłe niedożywienie a choroby 

Choroby to główne czynniki, które mogą powodować niedożywienie. Na czele znajdują się nowotwory. U pacjentów, którzy mają problemy z gryzieniem czy połykaniem problem ten jest jeszcze bardziej dotkliwy i w takich przypadkach zdecydowanie wymagana jest pomoc lekarza. Utrata masy ciała, a co za tym idzie niedożywienie, może być konsekwencją zaburzeń psychicznych, depresji. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na osoby, które borykają się z zaburzeniami odżywiania. Anoreksja, bulimia, czy kompulsywne objadanie się również może doprowadzić do niedożywienia.

Zobacz też:
Jak przechowywać żywność w lodówce?

Ostatnią grupą są osoby żyjące w bardzo ubogich częściach świata, które po prostu nie mają wystarczającej ilości jedzenia. 

Jakie są objawy niedożywienia?

Jakie są główne objawy, które mogą wskazywać na niedożywienie i które powinny cię zaniepokoić? Przede wszystkim mogą wystąpić takie dolegliwości, jak:

To tylko kilka najpowszechniejszych objawów, jakie mogą wystąpić przy niedożywieniu. Nie lekceważ ich i udaj się do lekarza.

Leczenie niedożywienia

Trzeba jasno powiedzieć, że niedożywienie jest bardzo groźnym dla zdrowia stanem, który należy skonsultować z lekarzem, a następnie podjąć leczenie. W ten sposób można znacząco podnieść jakość życia i poprawić samopoczucie pacjenta. Lekarz może skierować pacjenta do dietetyka klinicznego, który dokładnie przedstawi zasady codziennej diety, której celem będzie poprawa zdrowia

Musisz wiedzieć, jak ogromną rolę w sprawnym funkcjonowaniu twojego organizmu odgrywa dobrze zbilansowana dieta, podejmowanie aktywności fizycznej, picie odpowiedniej ilości wody, wdrożenie suplementacji, właściwa ilość snu i redukcja stresu. Jeśli zastosujesz się do tych zasad, unikniesz wielu chorób, w tym niedożywienia. Szybko zauważysz też znaczącą różnicę w samopoczuciu, a twój organizm będzie lepiej funkcjonował. Wiele osób wciąż zapomina o podstawach, które wpływają na nasze zdrowie. To aspekty najczęściej zaniedbywane i lekceważone.

Zobacz także:

Zobacz też:
Dieta a wyniki sportowe – czy mają coś wspólnego?

O autorze

Justyna Jakubczyk

Miłośniczka zdrowego stylu życia i treningu siłowego. Pisanie to jej pasja i praca, którą uwielbia ponad wszystko. Słowa pozwalają jej przenieść się do krainy nieograniczonej kreatywności. Wtedy może realizować swoje szalone pomysły.

Zobacz wszystkie artykuły