Czym są suplementy diety i ich zastosowanie

Suplement diety jest środkiem żywieniowym zawierającym skoncentrowane składniki mające dodatni wpływ na procesy fizjologiczne człowieka. Zawierają produkty takie jak witaminy, składniki mineralne oraz wiele innych substancji wykazujących efekty korzystne dla organizmu. Oferta rynkowa suplementów diety przeznaczonych dla osób aktywnych i uprawiających sport jest bardzo bogata. Suplementy, odżywki i inne preparaty witaminowe dla sportowców mogą w sposób znaczący wspomagać pracę nad rozwojem formy, przyczynić się do wzrostu możliwości fizycznych i wykreowania pięknej sylwetki.

Jednakże zawsze należy pamiętać, że suplementacja musi być stosowana w sposób bardzo racjonalny. Nie zastąpi ona prawidłowo skomponowanej diety i poprawnych nawyków żywieniowych, oraz odpowiednio ustawionego treningu. Zwłaszcza w przypadku osób początkujących, rozpoczynających dopiero przygodę ze sportem, zastosowanie suplementacji powinno być szczególnie wyważone i przemyślane. Przede wszystkim należy zacząć od określenia zamierzonego celu, oceny zapotrzebowania na spożycie składników odżywczych oraz ustalenia stanu zdrowia. Umiejętny dobór odżywek może wpłynąć na prawidłowy rozwój mięśni, pomóc w spaleniu tkanki tłuszczowej oraz przyczynić się do ogólnego wzrostu sił witalnych.

Jakie suplementy diety można polecić początkującym?

Z szerokiej oferty odżywek dla sportowców, najbardziej korzystnymi grupami suplementów okażą się:

  • odżywki białkowe,
  • kreatyna,
  • kwasy tłuszczowe Omega-3,
  • oraz multiwitaminy i minerały.

Odżywka białkowa, występująca w postaci białka serwatkowego, zawiera wyjątkowo dużą ilość aminokwasów egzogennych i aminokwasów o łańcuchach rozbudowanych. Szczególnie istotna jest tu leucyna, mająca istotne znaczenie w procesie syntezy białek koniecznych do tworzenia nowej tkanki mięśniowej. Suplementacja odżywką białkową najbardziej skuteczna będzie po treningu, ale może również być dodatkiem do skromnego posiłku przed jego rozpoczęciem.

Zobacz też:
Co z Olimpiadą? Krytyczny głos na łamach „The Lancet”

Drugi z kolei suplement, kreatyna, wpływa na przyspieszenie procesu syntezy białek, co ma znaczenie przy regeneracji wysiłkowej organizmu. Tym samym usprawnia pracę mięśni i wzmacnia wydolność fizyczną. Zalecane do spożycia są niewielkie dawki kreatyny, zarówno przed, jak i po treningu.

Kwasy tłuszczowe Omega-3 wykazują długofalowe korzyści dla organizmu. Wspierają układ odpornościowy, tym samym redukując ryzyko powstawania stanów zapalnych i zabezpieczają przed urazami oksydacyjnymi. Ponadto są niezbędne w harmonijnej pracy serca i mózgu. Wskazane jest przyjmowanie kwasów tłuszczowych Omega-3 w sposób racjonalny, oszczędnie, najlepiej codziennie podczas posiłku.

Zestaw witamin i minerałów będzie pomocny przy zachowaniu ogólnego dobrego stanu zdrowia. Makro i mikroelementy są niezbędne w procesach fizjologicznych człowieka, wpływają na regenerację i odnowę tkanki mięśniowej, wzmacniają i pobudzają proces odbudowy organizmu. Suplement ten najefektywniej zostanie wykorzystany w czasie nocnego odpoczynku, toteż najkorzystniej będzie przyjmować go przed snem.

Podsumowując, prawidłowo dobrana suplementacja diety będzie korzystnym czynnikiem realizacji zamierzonych sportowych celów. W każdym przypadku należy jednak pamiętać, że może ona być jedynie dodatkowym źródłem energii. Bez przestrzegania odpowiednio zbilansowanej diety i metodycznie opracowanego treningu suplementacja nie przyniesie oczekiwanych efektów.

Zobacz także:

Zobacz też:
Palumboizm – prawdziwe utrapienie kulturystów. Poznaj przyczyny, objawy i sposoby zapobiegania

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły