Badania statystyczne wskazują, że Polacy z każdym rokiem sięgają po suplementy diety coraz chętniej i przeznaczają na nie coraz większe sumy pieniędzy – najwięcej w całej Unii Europejskiej. Jednocześnie, jak wskazują badania, bardzo niewiele osób zdaje sobie sprawę, co to są suplementy diety i czy rzeczywiście warto stosować je na co dzień.

Czym są suplementy diety?

Mimo znaczącej popularności suplementów diety w Polsce bardzo wiele osób nadal nie wie dokładnie, czym charakteryzują się owe wyroby. Ustawa z dnia 25 sierpnia 2006 roku o bezpieczeństwie żywności i żywienia określa suplementy diety jako produkty złożone z substancji odżywczych mających na celu uzupełnienie naszego codziennego jadłospisu. Suplementy diety najczęściej występują w formie kapsułek, tabletek oraz płynu i stanowią skoncentrowane źródło minerałów, witamin oraz substancji odżywczych. 

Do najczęściej spotykanych suplementów należą różnego rodzaju witaminy, A, witaminy z grupy B, C, D3, E oraz K. Wiele osób chętnie sięga także po kwas foliowy, wapń, magnez, cynk, potas, oraz wszelkiego rodzaju probiotyki i kwasy omega-3. Wśród Polaków niezmiennie od lat chętnie przyjmuje się preparaty wspomagające trawienie oraz sprzyjające poprawie sprawności seksualnej. 

Zobacz też:
Dieta wegetariańska – jak skomponować smaczną i zbilansowaną dietę roślinną? Poznaj główne zasady wegetarianizmu!

Czym różnią się suplementy diety od leków?

Wiele osób błędnie zakłada, że leki oraz suplementy diety są jednym i tym samym. Jednak zarówno produkcja suplementów diety, sposób wprowadzania na rynek, jak i działanie na organizm znacząco różnicują produkty lecznicze oraz suplementy diety. Leki stanowią substancje, które mają właściwości leczenia chorób lub im zapobiegania. Ponadto produkty lecznicze podlegają ustawie o Prawie Farmaceutycznym. Oznacza to m.in., że przed wprowadzeniem danego specyfiku na rynek musi on zostać poddany szeregowi licznych i dokładnych badań, mających na celu przede wszystkim wykazanie jego skuteczności i bezpieczeństwie stosowania. Nawet po wypuszczeniu leku do dystrybucji Inspekcja Farmaceutyczna sprawuje nad nim nieustanną kontrolę.

Suplementy diety stanowią zaś środek spożywczy, który ma na celu przede wszystkim uzupełnienie niedoborów witamin i minerałów w diecie. Suplementy podlegają ustawie o Bezpieczeństwie Żywności i Żywienia. Dlatego też, aby produkt mógł zostać wypuszczony na rynek, należy go zgłosić do Głównego Inspektoratu Sanitarnego. 

Czy warto przyjmować suplementy diety?

Czy zatem warto przyjmować suplementy diety? Odpowiedź jest jak najbardziej twierdząca. Suplementy diety powinny stanowić nieodłączną część codzienności, szczególnie osób, które – ze względu na różnorodne czynniki życiowe – są wyjątkowo narażone na niedobory witamin i minerałów. Do takich osób należą np. sportowcy – wysiłek fizyczny może powodować zwiększenie zapotrzebowania organizmu na antyoksydanty, żelazo i magnez. Także dorośli, którzy stosują dietę z eliminacją lub ograniczaniem pewnych składników pokarmowych (np. weganie), powinni rozważyć stosowanie suplementów diety, przede wszystkim witaminę D, B12, oraz wapń – rezygnacja z nabiału często wiąże się bowiem z osłabieniem kości.

Zobacz też:
Dieta hCG – tajemnice odchudzania

Podobnie jest w przypadku kobiet po okresie menopauzy. Obniżenie poziomu estrogenów może prowadzić nawet do osteoporozy, dlatego suplementacja m.in. wapnia jest niezbędna dla zachowania zdrowia. Pamiętajmy jednak, że każda dłuższa suplementacja, aby okazała się efektywna, powinna zostać poprzedzona konsultacją lekarską. 

Co daje regularnie przyjmowanie suplementów diety?

Regularne przyjmowanie suplementów diety ma zdecydowanie pozytywny wpływ na ludzki organizm. Dzienne uzupełnianie dawki witamin oraz mikroelementów, których brakuje naszemu ciału, wzmacnia odporność i przyczynia się do polepszenia ogólnego dobrostanu. Należy przy tym pamiętać, że suplementy diety nie zastąpią zbilansowanej i zróżnicowanej diety – stanowią one bowiem jedynie jej uzupełnienie. Dlatego przy przyjmowaniu suplementów nie zapominajmy o zdrowym i dopasowanym do naszych potrzeb jadłospisie. 

Jak działają suplementy diety?

Dobrej jakości suplement diety ma za zadanie uzupełnić braki witamin i mikroelementów w normalnym żywieniu oraz wspierać organizm w jego prawidłowym funkcjonowaniu. Sięgając po określony suplement diety należy pamiętać, że jego jakość i tym samym odpowiednie działanie zależy w dużej mierze od odpowiedniego stężenia składników oraz warunków, w jakich zostały wyprodukowane. Wybierając zatem suplement diety, zwracajmy szczególną uwagę na to, czy pochodzą od polecanych producentów – tylko one mogą zagwarantować bowiem odpowiednie rezultaty. 

Bezpieczeństwo stosowania suplementów diety

Producenci odpowiedzialni za dystrybucję suplementów diety mają obowiązek przygotować je tak, aby nie zagrażały one życiu i zdrowiu konsumentów. W „bezpieczne” suplementy diety zaopatrujmy się tylko u sprawdzonych sprzedawców, najlepiej w aptekach. Za wszelką cenę unikajmy natomiast produktów o niewiadomym składzie, pochodzących od podejrzanych firm, szczególnie tych kuszących cudownymi, natychmiastowymi efektami stosowania ich preparatów. Jeżeli dręczą nas wątpliwości co do potencjalnej szkodliwości danego produktu, warto pokusić się o konsultację z lekarzem. 

Zobacz też:
Rodzaje diet, które są najbardziej popularne. Poznaj typy diet, aby skomponować zrównoważony jadłospis!

Czy suplementy diety są zdrowe?

Suplementy diety, przyjmowane w odpowiednich dawkach i po konsultacji z lekarzem, mogą znacząco wspomóc działanie organizmu. Chociaż wystąpienie działań niepożądanych po przyjmowaniu suplementów diety jest znikome, przed ich zażyciem warto zapoznać się z treścią ulotki oraz zaleceniami producenta. W ten sposób dowiemy się, w jakich przypadkach warto stosować dany produkt oraz jakiej dziennej dawki nie należy przekraczać. Dobrym pomysłem może być także konsultacja z lekarzem oraz poddanie się odpowiednim badaniom krwi, które wskażą nam, po jakie suplementy powinniśmy sięgnąć. 

Jakie suplementy diety warto przyjmować?

Stosowanie suplementów diety zależy w dużej mierze od stanu naszego zdrowia oraz witamin i minerałów, których może brakować w naszej codziennej diecie. Istnieje jednak kilka składników, których niedoborów doświadcza większość z nas, a które można stosować całkowicie bezpiecznie na co dzień. 

Do jednego z suplementów diety, którego stosowanie jest niezwykle wskazane, należy witamina D. Jej suplementacja jest zalecana przez Unię Europejską, szczególnie w sezonie zimowym, kiedy synteza witaminy D przez skórę, za pośrednictwem promieni słonecznych, jest utrudniona. Badania przeprowadzane w Polsce wskazują, że aż 90% osób cierpi na znaczące niedobory witaminy D, dlatego warto stosować od 1000 do nawet 4000 UI codziennie. 

Innym suplementem diety, którego często stosowanie może się nam przysłużyć, należą probiotyki. Są to produkty, które, dzięki zawartości flory bakteryjnej, wspomagają odpowiednie wchłanianie substancji odżywczych z pokarmów. 

Jak stosować suplementy diety?

Aby suplementy diety przynosiły wymierne rezultaty oraz nie powodowały niechcianych efektów ubocznych, warto wybierać przede wszystkim takie, które pochodzą od sprawdzonych producentów. Mamy wówczas pewność zarówno w kwestii ich wysokiej jakości, jak i bezpieczeństwa stosowania. Jeżeli mamy wątpliwości co do zasadności przyjmowania jakiegoś suplementu diety, warto poddać się badaniom przesiewowym, a ich wyniki skonsultować z lekarzem. Oprócz tego pamiętajmy, że suplementów diety nie powinno stosować się jako zamienników dobrze zbilansowanego jadłospisu.

Zobacz też:
Dieta redukcyjna – zasady tworzenia jadłospisu. Co jeść na redukcji?

Suplementy diety – podsumowanie wiedzy w pigułce

Regularne stosowanie suplementów diety może w znaczący sposób przyczynić się do poprawy jakości naszego życia i uzupełnienia ewentualnych niedoborów składników odżywczych. Podczas ich przyjmowania warto pamiętać o podstawowych środkach ostrożności: konsultujmy się na bieżąco z lekarzem prowadzącym i wybierajmy takie preparaty, co do których jakości i bezpieczeństwa mamy stuprocentową pewność. Ponadto nie zapominajmy o odpowiednio zbilansowanej, zdrowej diecie na co dzień, a suplementy traktujmy jedynie jako jej uzupełnienie. 

Zobacz także: