Upławy, nieregularne krwawienia czy ból podczas stosunku to najczęstsze przyczyny odbycia konsultacji z lekarzem. Jednak wykonywanie badań kontrolnych jest ważne także w przypadku, kiedy kobiecie nic nie dolega. Proste badanie cytologiczne pozwala wykryć obecność wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) odpowiedzialnego za rozwój raka szyjki macicy, a w efekcie zwiększyć szansę pacjentki na całkowite wyleczenie. Sprawdź, ile czeka się na wyniki cytologii oraz dowiedz się, kiedy należy ją wykonać.

Jak często powinno się wykonywać badanie cytologiczne?

Cytologia to jedno z podstawowych badań, które powinno wykonywać się przynajmniej raz na trzy lata. Lekarz może zalecić wykonanie badania szybciej, jeśli wyniki uzyskane w poprzednim wymazie nie były prawidłowe. Próbki do pierwszej cytologii należy pobrać najpóźniej 3 lata po rozpoczęciu współżycia przez kobietę lub po ukończeniu przez nią 25. roku życia, nawet jeśli nie jest jeszcze aktywna seksualnie.

Jak wygląda badanie wykonywane przez ginekologa?

Na początku wizyty lekarz przeprowadza dokładny wywiad z pacjentką, po czym prosi ją o rozebranie się od pasa w dół i położenie się na fotelu ginekologicznym z nogami umieszczonymi na oparciach. Następnie wprowadza wziernik do tarczy szyjki macicy przez pochwę. Przez jego światło pobiera próbki złuszczonego nabłonka wraz ze śluzem. Pobranie wymazu jest całkowicie bezbolesne dla pacjentki. W dalszej części tekstu wyjaśnimy, ile czeka się na wynik cytologii.

Zobacz też:
Ile czeka się na wyniki krwi? Morfologia i inne badania krwi

Ile czeka się na wynik cytologii? Interpretacja według systemu Bethesda

Wymaz wysyła się do specjalistycznego laboratorium, które dokona oceny pobranego materiału. Zazwyczaj trwa to od 14 dni do 5 tygodni. Nieprawidłowy wynik cytologii zawsze należy skonsultować z położną lub lekarzem ginekologiem.

Dotychczas do oceny rozmazu najczęściej wykorzystywano system Papanicolau, jednak zaleca się korzystanie z systemu Bethesda, który jest bardziej szczegółowy. Istnieją 4 podstawowe kategorie, do których można zakwalifikować wynik badania cytologicznego.

  • Grupa F I w diagnostyce oznacza, że nie stwierdzono obecności komórek nowotworowych ani cech śródnabłonkowej neoplazji, jednak w rozmazie mogą występować komórki grzybów, bakterie, zmiany nienowotworowe będące efektem stanów zapalnych lub komórki gruczołowe u pacjentek po histerektomii.
  • Grupa F II oznacza, że wykryto komórki endometrialne u kobiet po 40. roku życia.
  • Grupa F III to kategoria, w której stwierdza się obecność komórek nabłonka, m.in. nabłonka wielowarstwowego płaskiego.
  • Grupa F IV wskazuje na obecność nowotworów złośliwych.

Już wiesz, ile czeka się na wynik cytologii oraz jak powinno się go odczytywać. Sprawdź, jak dodatkowo możesz zabezpieczyć się przed rakiem szyjki macicy.

Rak szyjki macicy i zakażenie wirusem HPV – profilaktyka i porady

Głównym sprawcą zachorowań na raka szyjki macicy jest wirus HPV, dlatego chcąc uchronić się przed tym nowotworem najlepiej zmniejszyć ilość partnerów seksualnych. Niemniej jednak najważniejsze są regularne badania pozwalające na wczesne wykrycie stanów zapalnych, infekcji, nadżerek oraz chorób nowotworowych.

Zobacz też:
Skala Barthel – jak wygląda i jak przebiega ocena sprawności pacjenta?

Jeśli od twojego ostatniego badania profilaktycznego minęło ponad 3 lata, skontaktuj się ze swoim ginekologiem. Wykonanie cytologii to najprostszy sposób zadbania o swoje zdrowie.

Zobacz także:

About the Author

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

View All Articles