Biały język często wzbudza nasze przerażenie. Przypadłość ta pojawia się bardzo często u osób w różnym wieku. Dodatkowym objawem jest nieświeży oddech. Większość próbuje pozbyć się białego nalotu za pomocą szczoteczki lub płynu do higieny jamy ustnej. Niestety, często jest to nieskuteczne. Jak zatem pozbyć się osadu? Zobacz, jakie są najczęstsze przyczyny pojawienia się tej dolegliwości.
Biały nalot na języku – kiedy powinien zaniepokoić?
Prawidłowy wygląd języka to lekko różowo-czerwona barwa o szorstkiej powierzchni. Niewielki nalot bardzo często jest fizjologiczny i nie powinien wzbudzać naszego niepokoju. Często jest wynikiem złej diety, palenia papierosów, spożywania dużej ilości alkoholu, kawy i herbaty, a także odwodnienia. W takim przypadku warto przyjrzeć się codziennej higienie jamy ustnej i stanowi dziąseł. Poza standardowym szczotkowaniem zębów dwa razy dziennie (a najlepiej po każdym posiłku), zaleca się także płukanie jamy ustnej i nitkowanie przestrzeni okołozębowych.
Nieco inaczej jest z widocznym, grubym, białym osadem, który obejmuje środkową część języka. Dodatkowo, jeśli towarzyszy mu nieświeży oddech, swędzenie, pieczenie, a nawet ból, warto udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Co może oznaczać biały nalot na migdałkach? W takich przypadkach należy niezwłocznie udać się na wizytę u lekarza. Może być to bowiem symptom anginy lub ostrego zapalenia gardła. Niepokojące objawy czasami należy leczyć za pomocą leków przeciwgrzybiczych lub antybiotyków (co ogranicza rozrost bakterii).
Biały nalot na języku – przyczyny
Przyczynami pojawienia się białego nalotu na języku mogą być:
- infekcja bakteryjna,
- zakażenie grzybicze,
- długotrwała antybiotykoterapia,
- stosowanie wziewnych sterydów,
- stosowanie płynów do ust z nadtlenkiem wodoru w składzie (odbarwiają one powierzchnię języka na biało),
- zaburzenia pracy wątroby,
- infekcje górnych dróg oddechowych, w tym ból gardła,
- niedobór witamin z grupy B,
- schorzenia układu pokarmowego, w tym refluks żołądka,
- niektóre choroby metaboliczne, w tym cukrzyca.
Istnieje kilka czynników, które zwiększają ryzyko pojawienia się białego osadu na języku i nieprzyjemnego zapachu z ust. Są to:
- zakażenie wirusem HIV,
- leukoplakia,
- anemia,
- dur brzuszny,
- kiła.
Biały nalot na języku u dzieci i niemowląt
U niemowlaków biały nalot na błonie śluzowej może wynikać z obecności pleśniawek. Jest to bardzo częsta przypadłość u tak małych dzieci i na ogół wynika z nadmiernej lub przeciwnie, braku higieny smoczków i butelek do picia mleka. Przenoszeniu aft i pleśniawek sprzyja wkładanie rączek do buzi i wkładanie do niej wszystkich zabawek i gryzaków. Pediatrzy zalecają smarowanie dziąseł witaminą C w płynie, a w trudniejszych przypadkach przepisują antybiotyki. Często pomaga wyparzenie wszystkich butelek i smoczków lub ich wymiana.
Domowe sposoby na pozbycie się białego nalotu na języku
Białe plamy na języku na ogół są przyczyną zaniedbań higieny jamy ustnej. Czasami kluczem do sukcesu jest właściwe dobranie szczoteczki i pasty do zębów. Może w tym pomóc stomatolog, który oceni stan uzębienia i dobierze produkty do potrzeb swojego pacjenta. Ponadto pomocne mogą być specjalne nakładki na szczoteczki, które dokładnie czyszczą język, a także nitki do usuwania resztek z przestrzeni międzyzębowych. Do ściągania nalotu z języka służy także specjalna skrobaczka. Jednak ważne jest to, aby wykonywać to regularnie, najlepiej kilka razy dziennie.
Stan języka wpływa bezpośrednio na kondycję błony śluzowej jamy ustnej i zębów. Biały nalot i suchość gardła często świadczyć może także o nadmiarze toksyn w organizmie i odwodnieniu. Dlatego nie wolno zapominać o piciu ok. 2 litrów wody mineralnej dziennie. Warto także ograniczyć spożywanie czarnej herbaty, kawy i alkoholu. Dla zdrowia jamy ustnej i całego organizmu należy zrezygnować z palenia papierosów.
Biały nalot na języku – płukanki
Obecność białego nalotu można skutecznie ograniczyć za pomocą płukanek. Popularne jest stosowanie roztworu wody z sodą oczyszczoną lub solą. Warto sięgać po ziołowe sposoby, w tym ciepłe napary z szałwii lub rumianku. Obie te rośliny mają działanie antyseptyczne i odświeżają oddech. Coraz częściej korzysta się również z właściwości oleju kokosowego. Nie tylko ogranicza on rozrost bakterii, ale również oczyszcza jamę ustną.
Skutecznym sposobem na pozbycie się białego nalotu z języka jest zastosowanie pasty z kurkumy i soku z cytryny.
Biały nalot na języku a dieta
Samo mycie zębów może nie wystarczyć, aby zachować zdrowie jamy ustnej. Bardzo duże znaczenie ma także dieta. Wrogiem numer jeden jest oczywiście cukier, a także wysoko przetworzona żywność. Niestety ilość cukru w większości produktów spożywczych jest zbyt dużo, znajduje się nawet w chlebie i wędlinach. Dieta wysokocukrowa sprzyja nie tylko próchnicy, ale i grzybicy i chorobom bakteryjnym zębów i języka. Ponadto, ponosi wartość ciśnienia tętniczego krwi, sprzyja otyłości i może być przyczyną poważnych chorób przewlekłych. Cukier osłabia także układ odpornościowy i koncentrację.
W zdrowej diecie nie powinno zabraknąć świeżych warzyw, owoców, orzechów, błonnika i chudego mięsa. Nie wolno zapominać o piciu odpowiedniej ilości płynów, w tym wody mineralnej i ziół (bez dodatku cukru). Pozwoli to na szybkie pozbycie się toksyn z organizmu.
O czym świadczy biały nalot na języku? Jak widać nie tylko o nieprawidłowej higienie jamy ustnej, ale także poważniejszych chorobach. Osad na języku pojawia się często na skutek kolonizacji drobnoustrojów (np. grzybica jamy ustnej), a nawet picia mocnej herbaty. W związku z tym warto spojrzeć na swoje zdrowie holistycznie, czyli całościowo. Drobne zmiany diety, odpowiednia suplementacja i częste wizyty u stomatologa, pozwolą na ograniczenie pojawiania się białego nalotu.
Zobacz także:
- Domowe sposoby na anginę, czyli co zrobić, aby uporać się z bólem gardła?
- Skuteczne domowe sposoby na afty w jamie ustnej. Afty – przyczyny i leczenie. Kiedy bolesne afty wymagają diagnostyki?
- Do czego służą i jak działają receptory smaku? Dowiedz się, czym są kubki smakowe na języku
- Jakie są przyczyny swędzenia podniebienia, gardła i uszu?
- Domowe sposoby na gorzki smak w ustach – jakie są przyczyny oraz jak zapobiec nieprzyjemnemu posmakowi w ustach?