Obecnie uważa się, że problem ostrogi piętowej dotyczy przede wszystkich krajów wysokorozwiniętych. Schorzenie diagnozowane jest głównie między 40. a 60. rokiem życia, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Co ciekawe, typowy stan zapalny obserwuje się również u sportowców, tym przede wszystkim biegaczy. Ma to związek z często powtarzającymi się mikrourazami.

Domowe sposoby na ostrogi piętowe – ćwiczenia

Domowe sposoby na ostrogi piętowe polegają przede wszystkim na wykonywaniu ćwiczeń oraz korzystaniu z pomocy fizjoterapeuty, który wykona specjalistyczny masaż. Poniżej znajduje się opis kilku z nich.

  1. Masuj stopę przy pomocy małej, twardej piłeczki umieszczonej na podłodze. Wystarczy położyć na nią gołą stopę i wykonywać ruchy kuliste. Taki masaż pobudzi krążenie i rozluźni tkanki miękkie.
  2. Rozciągaj mięśnie łydki oraz stopy używając do tego elastycznych taśm lub ręcznika. Usiądź wygodnie na podłodze i spróbuj przyciągnąć do siebie stopę za pomocą wyżej wspomnianych przedmiotów. Jeśli poczujesz napięcie, wytrzymaj w tej pozycji kilka sekund, po czym puść. Pamiętaj, aby nie doprowadzić do pojawienia się bólu.
  3. Stań przodem do ściany. Ustaw stopy tak, aby palce skierowane były przodem do ściany. Nogę, która objęta jest ostrogą piętową umieść z tyłu, następnie pochyl się lekko do przodu, aby wywołać lekkie napięcie.
Zobacz też:
Domowe sposoby na gorączkę

Inne metody leczenia ostrogi piętowej

Ból piety, który pojawia się w następstwie ostrogi piętowej, można niwelować na wiele sposobów. Do najpopularniejszych metod zaliczany jest:

  • taping – metoda jest szczególnie popularna wśród sportowców. Miejsce urazu obklejane jest specjalnymi plastrami, które mają na celu stabilizacje mięśni i odciążenie ich podczas pracy,
  • doustne, niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) – szybko łagodzą ból pięty, jednakże warto pamiętać o tym, że nie wyleczą przyczyn rozwoju schorzenia. Nie wolno stosować ich w sposób przewlekły,
  • zrezygnowanie z obuwia na twardym i płaskim obcasie, wybierz obuwie ortopedyczne,
  • okłady z octu jabłkowego,
  • chłodzenie kości piętowej przy pomocy kostek lodu,
  • ograniczenie aktywności fizycznej,
  • stosowanie wkładek odciążających np. żelowych, co zmniejsza nacisk na piętę,
  • miejscowe podawanie sterydów. Celem iniekcji jest ograniczenie stanu zapalnego, co pozwala zmniejszyć ból w przypadku ostrogi piętowej,
  • fizjoterapia – dolegliwości bólowe spowodowane m.in. złogami lub zwapnieniem można skutecznie zniwelować za pomocą fali uderzeniowej, jonoforezy, ultradźwięków, magnetoterapii, a także krioterapii,
  • zabieg operacyjny – polega na wycięciu wyrośli kostnej. Jest ono zalecane przede wszystkim osobom, u których inne sposoby leczenia nie przyniosły spodziewanego efektu. O kwalifikacji do zabiegu decyduje ortopeda.

Do profilaktyki ostrogi piętowej zalicza się również kontrolę masy ciała (waga powinna znajdować się w przedziale prawidłowej wartości BMI). Problemy z ostrogą pojawiają się przede wszystkim u osób starszych, a także sportowców.

Ostrogi piętowe – wkładki ortopedyczne

Na podstawie dokładnych badań podometrycznych możliwe jest najlepsze dopasowane zarówno butów, jak i wkładek ortopedycznych. Ze względu na unikalne cechy anatomiczne należy dobrać je w sposób indywidualny, tak aby pasowały do stopy zarówno pod kątem jej budowy, jak i naturalnej fizjologii. Takie specjalne wkładki powinny być płaskie i wykonane z miękkiego materiału. W ten sposób skutecznie amortyzują stopę podczas chodzenia.

Zobacz też:
Domowe sposoby na zatkany nos. Jak poradzić sobie z katarem i pierwszymi objawami przeziębienia?

Czym są ostrogi piętowe?

Ostrogi piętowe spowodowane są przez zapalenie powięzi podeszwowej. Typowe dla schorzenia jest pojawienie się silnego bólu w okolicy kostki, zwłaszcza po nocnym wypoczynku. Nieprzyjemne dolegliwości ustępują w miarę rozchodzenia i wykonywania ćwiczenia rozciągającego. Ból opisywany jest przez chorych jako silny i piekący. Jeżeli trwa on przewlekle, należy niezwłocznie zgłosić się do ortopedy. Lekarz zleci wykonanie dodatkowych badań np. zdjęcia rentgenowskiego (rtg), który uwidoczni patologiczne zmiany.

Ostroga piętowa nie zawsze jest prosta w diagnostyce, ponieważ łatwo jest pomylić ją z innymi schorzeniami, w tym np.:

  • stanami zapalnymi ścięgna Achillesa,
  • chorobami ogólnoustrojowymi, w tym reumatoidalnym zapaleniem stawów,
  • jałową martwicą guza kości piętowej,
  • urazami mechanicznymi,
  • koślawością stopy.

Objawy ostrogi piętowej

Jak rozpoznać, że dolega nam ostroga piętowa? Znakiem charakterystycznym jest przede wszystkim silny ból przy chodzeniu, a nawet stawianiu stopy na podłożu. Ból ten nasila się znacznie przy próbie uniesienia palców stóp ku górze. Może on promieniować na całą stopę. Niektórzy próbują łagodzić ból za pomocą specjalnych technik chodu. Jednakże warto mieć na uwadze fakt, że przyjmowanie niefizjologicznych, nienaturalnych pozycji może negatywnie wpływać na stabilizację kręgosłupa. W skrajnych przypadkach możliwe jest także postępowanie zmian zwyrodnieniowych.

Przyczyny ostrogi piętowej

Jak dotąd nie ustalono jednej przyczyny rozwoju ostrogi piętowej. Uważa się, że jest to schorzenie wieloczynnikowe. Może rozwijać się zarówno jedno-, jak i dwustronnie. Do czynników ryzyka zaliczają się m.in.:

  • duża nadwaga i otyłość,
  • chodzenie lub bieganie po twardej powierzchni,
  • płaskostopie,
  • ciąża – co związane jest z dużym obciążeniem stawów,
  • źle dopasowane obuwie,
  • przeciążenie fizyczne np. na skutek zbyt intensywnego treningu siłowego,
  • zanik poduszki tłuszczowej w okolicy pięty,
  • upośledzenie wyprostu w stawie kolanowym (zgięcie grzbietowe stopy),
  • zbyt długie pozostawanie w pozycji stojącej,
  • niewyleczone urazy lub stany zapalne stopy,
  • wady wrodzone,
  • zwyrodnienia spowodowane zaawansowanym wiekiem.
Zobacz też:
Domowe sposoby na kołatanie serca – przyczyny i metody leczenia. Poznaj naturalne sposoby na zaburzenia rytmu pracy serca!

Domowe sposoby na ostrogi piętowe pozwolą na chwilowe pokonanie dolegliwości bólowych. Kluczowe jest jednak zweryfikowanie tego, co może powodować ból. W tym celu niezbędna jest wizyta u ortopedy i wykonanie kilku podstawowych badań, w tym obrazowania rtg. Lekceważenie dolegliwości może spowodować poważne problemy z całym układem szkieletowym, w tym z kręgosłupem. Najlepsze efekty daje połączenie kilku metod, w tym np. fizjoterapii z farmakologią.

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły