Wysiłek fizyczny a zdrowie prostaty – co może szkodzić?

Większość rekreacyjnie podejmowanych ćwiczeń, które są mało obciążające dla organizmu, są ogólnie korzystne dla zdrowia. Pewne dyscypliny sportu, zwłaszcza jeśli są wykonywane intensywnie i przez długi czas, mogą szkodzić prostacie i nasilać objawy związane z jej nieprawidłowym funkcjonowaniem.

Podnoszenie ciężkich ciężarów, np. martwy ciąg, przysiady z dodatkowym obciążeniem, wywierają silny nacisk na narządy jamy brzusznej i miednicy. Zwiększone ciśnienie sprawia, że dochodzi do bardzo dużego obciążenia mięśni dna miednicy, a to właśnie one są odpowiedzialne za utrzymywanie prostaty i innych narządów moczowo-płciowych w odpowiednim położeniu. Podnoszenie ciężarów może pogarszać objawy przerostu prostaty i prowadzić do nietrzymania moczu.

Jazda na rowerze wywiera nacisk na krocze, przez co dochodzi do ucisku na nerwy i naczynia tej okolicy. Częste i długie jazdy w połączeniu ze źle dobraną bielizną i niewygodnym siodełkiem mogą prowadzić do powtarzającego się uczucia drętwienia i dyskomfortu w okolicy krocza. Wykazano również powiązanie między wyczynową jazdą na rowerze a chorobami prostaty. Podobny efekt na układ moczowo-płciowy ma jazda konno. [1], [2]

Sporty, których elementem jest częste skakanie lub bieganie po twardych nawierzchniach, takie jak skakanie na skakance, ćwiczenia na trampolinach, sporty halowe (piłka ręczna, koszykówka, siatkówka) przyczyniają się do nadmiernego obciążenia mięśni dna miednicy. Zaburzenie relacji między narządami moczowo-płciowymi może prowadzić do nietrzymania moczu i pogorszenia objawów związanych z łagodnym przerostem prostaty. [3]

Zobacz też:
Czy laser frakcyjny jest bezpieczny? Sprawdzamy!

Wysiłek fizyczny a zdrowie prostaty – jak ćwiczyć?

Ogólnie rzecz ujmując, aktywność fizyczna jest zdrowa dla prostaty. Pamiętaj o dobrej technice ćwiczeń podczas podnoszenia ciężarów. W przypadku aktywności ze skakaniem i bieganiem kluczem jest odpowiednio dobrane obuwie, którego podeszwa będzie dobrze amortyzowała nierówności i twardość podłoża. Osoby jeżdżące na rowerze, bez względu na to, czy jeżdżą jedynie rekreacyjnie, czy też wyczynowo, powinny zakupić dobre siodełko.

Wiele korzyści można odnieść z ćwiczeń mięśni dna miednicy. Zgłoś się do fizjoterapeuty uroginekologicznego, który pomoże Ci zlokalizować te mięśnie i wskaże, jak odpowiednio trenować ich rozluźnianie i napinanie.

Dbaj o zdrowie prostaty

Codziennie wykonywane czynności mają duży wpływ na zdrowie gruczołu krokowego. Pamiętaj więc o utrzymywaniu odpowiedniej masy ciała i diecie bogatej we wszystkie składniki odżywcze i minerały. Zrezygnuj z potraw wysokoprzetworzonych, alkoholu i czerwonego mięsa. Nie pal papierosów.

Reaguj na pierwsze objawy przerostu gruczołu krokowego. Jak najszybsze zmiany w stylu życia i leki na prostatę mogą pomóc w zachowaniu komfortu życia na długie lata.

 

Bibliografia

[1]       A. Lamb, „Is there a link between cycling and prostate cancer?”, Trends in Urology & Men’s Health, t. 6, nr 1, s. 40–41, 2015, doi: 10.1002/tre.440.

 

[2]       M. Hollingworth, A. Harper, i M. Hamer, „An Observational Study of Erectile Dysfunction, Infertility, and Prostate Cancer in Regular Cyclists: Cycling for Health UK Study”, Journal of Men’s Health, t. 11, nr 2, s. 75–79, cze. 2014, doi: 10.1089/jomh.2014.0012.
Zobacz też:
Na jakie składniki zwracać uwagę w kosmetykach przeciwzmarszczkowych? Sprawdziliśmy to!

 

[3]       T. Da Roza, S. Brandão, T. Mascarenhas, R. N. Jorge, i J. A. Duarte, „Volume of training and the ranking level are associated with the leakage of urine in young female trampolinists”, Clin J Sport Med, t. 25, nr 3, s. 270–275, maj 2015, doi: 10.1097/JSM.0000000000000129.

 

Treść promocyjna

Zobacz także: